Paranoia sau dubla personalitate? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de monaina cu 13 ani in urma

Paranoia sau dubla personalitate? Sunt despartiat de sotul meu de 5 luni timp in care am incercat sa il inteleg ce este cu el .....el crede ca l-am inselat ceea ce nu este adevarat este ferm convins dar nu vorbeste nimic ce si cum si unde sunt asa zisi amanti ...cand s-a scapat si a spus un nume am si verificat si am aflat ca sotul a vrut sa plateasca un barbat sa depuna marturie mincinoasa ca este amantul meu, cand l-am infruntata si el imi arunca in fata ca l-am inselat i-am spus ca ii fac plangere penala , asa ceva nu se face, una nu crezi in mine dar sa platesti pe cineva e rau de tot, nu il inteleg apoi el imi spune ca DACA MA ENERVEZ TU NUMAI EXISTI ..apoi starile lui am impresia ca vorbeste altcineva in locul lui sotul meu pe care il stiam nu vb asa, are ciuda pe mine ca am studii superioare are gelozie , are scenariii in care el crede dar care nu exista , nu intra in casa, este plecat si nu intra nici in casa sa vada fetele ci la poarta ,ma vrea distrusa nu sta mult de vorba cu mine si nici in ochii mei nu se uita parca acea persoana din el stie si ii este teama ca il cuceresc, il vrajesc cu ochii mei .....nu are motive sa se indoiasca de mine si totusi sunt divortata acum va intreb posibil sa sufere de paranoia sau de dubla personalitate si cum se prezinta aceasta sa zicem boala ........se crede ca este superior ,el se crede ca are o valoare si merita mai mult dar valoarea lui oare nu era langa fetele lui de ce eram noi o piedica ......si poate nu are nici o femeie ...il vad trist pierdut de realitate ...va rog un raspuns sa ma ajutati.va multumesc si craciun fericit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

Iuli (acum 13 ani)

Atat paranoia cat si dubla personalitate cum ii spuneti dumneavoastra corespund unei posibile schizofrenii. Numai un medic psihiatru insa poate spune daca intr-adevar sufera de aceasta afectiune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dar (acum 13 ani)

Nu te supara, dar chiar nu are de ce sa aiba ciuda pe tine ca ai studii superioare. Poate l-ai facut tu sa se simta inferior. Spun ca nu ar trebui sa aiba ciuda pt ca scrii intr-un mod specific celor cu 4-8 clase. Fara punct, fara virgula, fara sa se inteleaga ceea ce vrei sa transmiti....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 13 ani)

Nu vreau sa te jignesc, dar nu prea ai de ce sa fii mandra ca "ai studii". A avea o diploma nu inseamna mare lucru daca ea nu are acoperire si in cunostinte. Intr-adevar modul in care scrii ( limbaj, punctuatie, sincope) nu este specific persoanelor care au invatat la modul serios. Nu e cazul sa faci caz de studiile tale. Daca ai capatat complexe de superioritate din acest motiv, cu siguranta ca nu l-ai facut pe sotul tau sa se simta confortabil. Reactiile lui vor fi din cele mai neplacute pentru tine: tendinta de a te injosi, acuzatii in legatura cu moralitatea ta, gelozie, control al timpului tau, parerea ca nu esti o buna gospodina si mama, demonstratii ca desi ai mai multa scoala nu prea stii multe lucruri, etc.
Ce e de facut? Lasa timpul sa treaca si lucrurile sa se aseze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Undercover (acum 12 ani)

Referitor la ce-a relatat Ana in primele ei rinduri, k-m are dreptate. Nu se prea observa k ai studii superioare, nu se intelege nimic din textul tau; n-are cap, n-are coada.
Toate sunt scrise de-avalma, mai degraba pare a fi scris de-o persoana analfabeta, decit de una cu facultate.
Iar referitor la problema sotului, posibil sa aiba vreo tulburare psihica, dar asta n-o poate certifik decit un medic specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monaina (acum 13 ani)

Ati inteles gresit eu nu am aratat ca am studii superioare ci am spus doar cum se manifesta el pentru ca doream sa imi dau seama de starea lui dar faptul ca nu am scris cu punct si virgula, asta nu inseamna ca sunt de 4-8 clase si plus de asta am scris repede nu am avut suficient timp sa mai fi revenit la punctuatie si ce vreti voi, dar e totusi stupid modul vostru de a ma critica cu ceasta atitudine nu ajutati pe nimeni ci mai degraba va sfatuiesc numai raspundeti, sunt persoane care au nevoie de un raspuns nu de morala si critica despre punctuatie..........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANISOARA (acum 13 ani)

Nu este bolnav, este doar complexat. Il vrei inapoi, nu-i asa? Ati intrat asa intr-un carusel al vrajmasiei casnice si nu mai puteti iesi din el. Tu, ca femeie, aveai aici cel mai important rol, dar trebuia sa intelegi ceea ce ne invata sfintii parinti: "ESTE MAI IMPORTANTA PACEA DECAT DREPTATEA!!!"
si "PUNE DOAMNE PAZA GURII MELE!! ". Ce divort, ce proces penal, acuzatii, .... !!!!!!!??????
O femeie desteapta trebuie sa stie cand si cat sa vorbeasca, cand sa taca (si intr-o relatie femeia trebuie sa taca mult), ce sa spuna si ce nu.
Si nu uita IMNUL DRAGOSTEI pe care il poti auzi la orice liturghie:
Imnul dragostei nu trebuie sa ramana numai un reper pentru noi, numai "cuvinte ale Apostolului Pavel”, ci sa devina propriile noastre cuvinte, propria noastra marturie izvorata din adancul inimii:

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. Dragostea nu cade niciodata. (Imnul dragostei - I Cor. 13;1-8).

Nu e tarziu sa indrepti lucrurile. Eu i-as scrie o scrisoare din inima, i-as spune ce mult tin la el, ce mult inseamna el pentru mine, ca imi dau seama unde am gresit, l-as asigura ca nici nu mi-a trecut prin cap sa-l insel, ca m-au durut reprosurile lui, .....
Astept vesti bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dar (acum 13 ani)

Problema este ca nestiind sa te exprimi corect, nu poti sa te faci inteleasa. Poate nici sotul tau nu te intelege pentru ca esti alambicata. Poate s-a saturat de gandirea ta incurcata, de felul in care complici lucrurile. Eu am impresia ca tu faci scenarii fanteziste, interpretari personale ale unor gesturi gen:''''ma vrea distrusa nu sta mult de vorba cu mine si nici in ochii mei nu se uita parca acea persoana din el stie si ii este teama ca il cuceresc, il vrajesc cu ochii mei'''', ''''se crede ca este superior ,el se crede ca are o valoare si merita mai mult dar valoarea lui oare nu era langa fetele lui de ce eram noi o piedica ......si poate nu are nici o femeie ...il vad trist pierdut de realitate''''.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anisoara (acum 13 ani)

Am citit si comentariul anterior, fragmentul luat din ceea ce ai scris tu. O grseala este si sa faci presupuneri in legatura cu ceea ce vrea, ce gandeste, ce stie, ce crede el. Nu complica si mai mult lucrurile. Actioneaza cu intelepciune si refa-ti familia. Lasa la o parte orgolii, egoism, incrancenare. Marea ta victorie ta va fi sa-l recuceresti, nu sa-l tii departe de tine si de fete. Fii buna, intelegatoare, DESTEAPTA, iertatoare, rabdatoare. Acestea sunt adevarate calitati ale unei sotii si mame.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

San (acum 13 ani)

Din ce ai scris in primul posting, sotul tau are o sigur o problema psihica. In general
astfel de afectiuni apar des la barbati instabil psihic in cazul unui divort umilitor pentru ei. Cunosc mai multe cazuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
din informatiile prezentate mai sus nu pare a fi vorba de nici o boala psihica, comportamentele lui sunt doar expresia unor mecanisme de aparare datorate suferintei despartirii.Este interesant ca dvs va ganditi mult la el si probabil daca nu au fost unele lucruri care puteau fi evitate, asadar incercati sa reflectati asupra sentimentelor dvs fata de el.
Sarbatori fericite!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Adrienne (acum 13 ani)

Nu cred ca este ok sa judecam, sa fim partinitori si sa dam sfaturi in probleme pe care nu le cunoastem decat, in urma a catorva fraze.......Ce rost au acele sfaturi cum sa-si recucereasca sotul sau cum sa-l tina aproape...........in situatia in care ,ei sunt deja divortati. Problema cred ca este la el.......n-a inteles inca,ca legatura cu fosta sotie consta doar in parteneriatul in ce priveste educatia copiilor si nu viata ei personala. Iar sfaturile precum ca femeia trebuie sa taca, sa stie cand si ce vorbeste,precum si imnurile din liturghii, cred ca tin de epoca bunicilor ..............Iar cum scrie.........am vazut pe acest forum f. multe .......dar nimeni nu zice nimic. A deranjat faptul ca, a spus ca are studii superioare............exista multi barbati complexati de acest lucru si intr-adevar se comporta oribil.........iar d-na psiholog vad ca a si pus diagnosticul................tot ea trebuie sa " reflecteze "...........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANISOARA (acum 13 ani)

Adrienne, imnul iubirii nu tine NUMAI de epoca bunicilor. El s-a transmis pana la noi de aproape 2000 de ani, dovada ca scrierile sfinte sunt vesnice, iar modernismele sunt trecatoare. Daca l-ai citi cu atentie si ai fi mai profunda ai intelege cat de plin de miez este.
Pe de alta parte, casnicia dintre doi oameni, cununati pana la moartea unuia dintre ei, copiii aparuti din aceasta, nu reprezinta doar "un parteneriat", cum se spune in noul limbaj, nu "de lemn", ci "de plastic".
Sfaturile au rost atata timp cat ea a cerut pe acest forum un sfat. Va citi si ce am scris eu si ce ai scris tu si altii si va cantari. Va alege singura calea in functie de dragostea pe care i-o/nu i-o poarta, functie de seriozitatea ei, functie de cultura si credinta ei, de interesul ei, etc. Eu nu scriu aici prea des pentru ca nu prea am timp. In aceste zile de Craciun sunt libera si poate ca Dumnezeu m-a impins sa-i aduc aminte de existenta lui.
Sfatul meu nu este ca femeia numai sa taca, ci sa vorbeasca numai ce trebuie, cand trebuie, sa nu fie tata certareata, sa fie inteleapta, sa stie ca CUVANTUL ESTE ARMA care de multe ori se intoarce impotriva ei, ca cuvantul aruncat aiurea raneste, doare si nu poate fi retras.
Deci ... intelepciune, chibzuinta, gandul la consecintele vorbelor noastre. Fiti destepte!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Este adevarat, este sarbatoarea nasterii Domnului.............cum spui, esti mai libera dar, nu te-ai putut abtine sa nu jignesti.........De unde stii tu cat de profunda sunt? stii cumva cui te adresezi? cui dai lectii despre ce inseamna casnicia.........Nu ti se pare ca afisezi, in spatele anonimatului o superioritate care nu poate fi demonstrata prin nimic palpabil? De unde stii tu ca nu am citit mult mai mult decat tine, ca nu as avea o experienta de viata mult mai realista decat teoriile tale? Este adevarat ca nu agreez aceast mod de amestec in viata oamenilor, tonul superior, atotstiutor.........Nu crezi ca fiecare este liber sa gandeasca si sa actioneze asa cum crede el ? dece ar trebui sa fie toate femeile ca tine? Esti libera sa crezi, sa te comporti ,sa actionezi cum doresti.............dece ar trebui sa judeci pe cineva care nu procedeaza ca tine ? Persoana respectiva a cerut sfat in legatura cu modul bizar in care reactioneaza acum sotul, nu cum sa-l recucereasca sau sa-i fie judecata casnicia..............Nu intentionez sa continui acest dialog.......doar un sfat : incearca sa eviti cacofoniile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monaina (acum 13 ani)

Am citit si am cules ...sa va spun cate ceva: povestea mea nu este simpla de inteles ....si imi spuneti apoi cum ati fi facut voi in locul meu daca eu nu am avut suficienta intelepciune si credinta si iubire pentru el atunci cine?/?? daca sotul meu timp de un an de zile imi verifica telefonul, apeluri pierdute, necunoscute etc..ora si ziua scrise pe o foaie, daca el pe ascuns a pus detectiv pe urmele mele si nimic dovezi ca il insel, nu a fost multumit, m-a urmarit si el cu peruca ,daca nu a fost multumit nici cand a pus si alte persoane sa ma urmareasca si tot acelasi rezultat: ca imi vad de treaba mea, eu nestiind toate astea si se creease o tensiune in casa si nu il intelegeam ce are? o fi bolnav? avem datorii o sa reusim, eram optimista ,plangeam, sufeream si nu stiam de ce? pana am primit citatia de divort acasa si dupa 5 zile a si plecat la parintii lui si.... m-am trezit in scurt timp singura, doar cu citatia de divort in mana si cu copii fara tata,el fara sa spuna prea multe decat ca m-ai inselat, doream sa ii demonstrez cum vrea el si am fost la preot asa cum a dorit sa jur pe SF. Evanghelie si nemultumit ca am jurat pe Maica Domnului a dorit pe SF. Evanghelie, acolo era credibilitatea lui mai mare si am jurat, am jurat corect si cinstit,cateva oare parea ca a inteles dar APOI NIMIC,tot o tinea pe a lui,e dureros si cumplit sa fii acuzata de ceva ce nu ai facut si am tacut cum ati si spus am tacut cum mi-a cerut si el :SA NU VORBESTI PREA MULTE DESPRE MINE LA TRIBUNAL si la a doua infatisare el a vorbit primul, pentru ca el bagase divort si la interogatoriu a vorbit verzi si uscate cate a putut sa vorbeasca ....p***aa omeneasca.....,s-a terminat si divortul si mereu ii spuneam LASA p***aILE SI INTOARCE-TE ACASA AVEM COPII DE CRESCUT NU TE-AM INSELAT ....el nimic, este convins suta la suta ca l-am inselat, cine se juca cu mintea lui nustiu, ca in momentul in care a vorbit la tribunal de o persoana si imi reprosase in fata ca l-am inselat, trebuia sa ma duc sa vad cine se rade de el, eu din moment ce nu m-a atins nici un barbat cum ma poate p***ai in fata si am descoperit ca a vrut sa il plateasca sa zica ca e amantul meu,si am tacut din octombrire am tacut dar oare cat sa tac cand ii spun sa inceteze cu vorbele avem 2 fete, face fetele de ras atunci am hotarat sa ma apar ......habar nu are el, cate lacrimi am varsat timp de un an si din iulie cata durere a fost sa plece asa MUT din viata mea si a fetelor,sunt foarte multe de spus am vrut doar sa spun ca el mi-a reprosat ca eu am studii si el in toamna isi incepuse liceul spunadu-mi ca trebuie sa ajung la NIVELUL TAU, dureros pentru mine ca nu m-a interesat niciodata lucrul asta, l-am admirat ca este inteligent, ba chiar l-am laudat mereu, apoi cand tot el a spus ca ARE O VALOARE SI MERITA MAI MULT, MA RESPECT PREA MULT.......sunt cuvintele lui eu l-am respectat mereu, si cand ati spus ca trebuie dragoste iubire, iertare, a avut parte de tot ce se poate si dragoste dar era dubios ca imi trebuia barbatii mai multi, daca nu se putea mai des insemna ca sunt dusa pe la barbatii si spuneti voi acum cum puteam sa evit ?cum puteam mai mult sa fac ?stiu vroia doar sa ii recunosc ca l-am inselat dar ce sa recunosc daca nu l-am inselat?Va multumesc pentru sfaturi dar nustiu ce are el pana la urma,daca nici de craciun nu a preferat sa fie cu fetele ce as mai putea face?cand aude ca ii spun:nu te-am inselat! se tulbura si el cunoaste spune:cunosc multe,a ajuns la concluzia ca toate femeile isi inseala barbatii,Atat pot sa mai spun ca nu il pot uri, il visez mereu, chiar azi noapte eram in pat si capul lui era cufundat pana la urechi in apa si l-am intrebat de ce ne-ai parasit?si fara sa poata vorbi a plans mult si de remarcat ca ziua am fost in ghearele suferintei, eram trista si chiar am plans seara cu fetele, ne era dor de el, si mereu se intampla cand am zile cu inima fripta de durere si sunt trista ma doare sufletul, seara il visez si imi ramane visul atat de clar,dar D-zeu stie ce inseamna ca de intors nu se intoarce nici o farama de regret, nici nu e nevoie de prea multe cuvinte,un gest si ii sunt alaturi.CRACIUN FERICIT SI VA MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matusa (acum 13 ani)

Adriana, acelasi sfat referitor la cacofonii ti-l dau si tie. Daca scrii ''''inca, ca'''' nu inseamna ca le-ai evitat. Ori cand vorbesti spui ''''inca virgula ca'''', asa cum i-am auzit pe multi? Si lasati-ne va rog cu certurile voastre . Nu aveti cu cine va certa? Acumulati frustrari si refulati aici sub protectia anonimatului? Ambele afisati superioritate cand scrieti, deci nu-i cazul sa va acuzati reciproc. O seara buna tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matusa (acum 13 ani)

Sotul tau pare a fi foarte gelos. Gelozia trebuie sa existe, dar cu limite. Daca gelozia depaseste limitele normalului, cum pare ca s-a intamplat la tine, este ca o boala. Nu te lasa sa gandesti normal, te determina sa vezi lucrurile denaturat, exagerat, sa crezi ceea ce mintea bolnava de gelozie te indeamna. Cred ca remediul ar fi in sedinte de psihoterapie, dar acestea se pot face doar daca persoana constientizeaza ''''boala''''. Nu poate fi fortat sa mearga la terapie. Poate parintii lui pot vorbi cu el, poate aveti nasi in care are incredere, poate are frati/surori care tin la el/la voi, care te cunosc si au incredere in tine si-l pot determina sa vada altfel lucrurile ori il pot convinge sa discute cu un psiholog. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monaina (acum 13 ani)

Am incercat sa il inteleg si in acest sens dar eu nu am cum sa il ajut, refuza sa ma auda vorbind ca e bolnav de gelozie sau poate are ceva necurat facut, el oricum spune ca are dreptate in tot ce face, cat despe parintii lui nu prea se pune baza, abia au capul pe umeri pentru ei.Daca ma crede-ti a fost o ruptura enorma pentru mine,el era parte din sufletul meu si nici acum nu pot sa concep cum poate sta fara noi,oare am fost oarba atatia ani ...12 ani?oare m-a iubit vreodata?sau m-am multumit eu cu putin si farama de dragoste de la el?pentru ca el continua sa spuna ca m-a iubit numai pe mine si ca l-am tradat... de ce a vrut el cu toate scenariile sa iasa victima asa cum spun cei din jur?Retineti va rog ca ceea ce vorbesc, pareri sunt doar ale lui ce am putut sa smulg din gura lui,printre care a si spus FACEAI TU TOTUL IN CASA EU NUMAI PUTEAM ...dar cand sa faca venind seara tarziu nu era normal sa ajut fata la teme?in curte treaba ,educarea fetelor etc..da nici eu numai puteam, dar cand ii ceream ajutor imi spunea ca el este ocupat cu firma cu probleme o sa am timp de fete mai tarziu ...poate peste ani si ani isi facea timp cine stie si vroiam sa nu piarda acum momentele cele mai frumoase...si din acest punct de vedere se autocomplica el pentru ca una spune si alta nu reusea sa faca ....in acest gen s-a comportat in toate situatiile. o seara buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PREOT ELEFTERIE (acum 13 ani)

PARINTELE CLEOPA:
"Rolul femeii:
Uite ce ! In biserica i-a spus Apostolul femeii sa taca. In societate ea poate ocupa servicii ca si barbatul. Si le-am dat un exemplu :
Daca acum s-ar face un intuneric bezna, fara nici o lumanare, fara nici o lampa sau bec. In timpul asta o mana binefacatoare vine si pune o lumanare aici in mijlocul nostru. Toti s-ar bucura ca a aparut o zare de lumina. Dar lumanarea asta care sta aici, pusa in slujba tuturor, vorbeste ? Nu vorbeste ! Tace, dar face doua lucruri in folosul tuturor. Ea se jertfeste si lumineaza.
Folosindu-ne si pe noi si dand lumina la atatia, ea se jertfeste si incepe a se topi, incet, incet si se topeste pana ajunge la sfesnic. Doua lucruri face tacand - zice Sfantul Ioan Gura de Aur -, Tace luminand si se jertfeste tacand. Acesta este rolul femeii in societate.
O femeie la locul ei de munca, unde a randuit-o Dumnezeu, daca este curata, daca este credincioasa, daca este corecta, daca este harnica, daca este priceputa la toate, in toate problemele daca este prezenta, ea n-are nevoie sa predice, ca viata ei predica.
Aici se implineste ce-a spus Talasie Libanul : Taci tu, sa vorbeasca lucrurile tale !, sau Mustra si cearta pe cei de-aproape de tine, prin puterea lucrarii, nu prin multa vorbire !
In felul acesta ea este o lumina in sfesnic in societate si pentru toti care o vad si o aud si o inteleg, pentru ca este corecta in toate problemele. Asa si femeia in societate, este o lumina in sfesnicul societatii, daca la locul ei de munca are toate insusirile de care am spus mai sus."

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PARINTELE ELEFTERIE (acum 13 ani)

Arhim. ARSENIE PAPACIOC:
"380. In cazuri de conflicte intre soti, ce trebuie sa faca ei pentra impacare si evitarea divortului ?
Cel dintai lucru, trebuie sa se impace, sa-si ceara iertare unul de la altul. Apoi sa se spovedeasca amandoi de tot ce au gresit si sa primeasca cu bucurie sfatul duhovnicului si canonul dat :
Si mai ales sa staruiasca in rugaciune, ca prin rugaciune, mai mult decat prin orice virtute, se castiga dragostea de Dumnezeu si de aproapele, cum spune Sfantul Maxim Marturisitorul in Filocalie, volumul II.
Pentru a se izgoni ura si razbunarea dintre soti, ei amandoi trebuie sa se roage unul pentru altul, sa-si aduca aminte de cuvintele Domnului Care zice : " Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor care va urasc, rugati-va pentru cei ce va blestema pe voi" ( Matei 5, 44 ), sa urmeze si cuvantul Sfantului Apostol Pavel, care zice : " Soarele sa nu apuna intru mania voastra" ( Efeseni 4, 26 ) si sa nu uite ca " prieten adevarat este acela care indura necazurile, nevoile si nenorocirile aproapelui, ca pe ale sale, cand acela este incercat, fara zgomot si fara tulburare " . Am zis sa se roage sotii unul pentru altul cand vin neintelegerile intre ei, caci cu cat se roaga cineva din suflet pentru cel ce il defaima, cu atat Dumnezeu le arata adevarul celor ce se smintesc. Rugaciunea pe care o face cineva pentru binele celui ce l-a suparat alunga din mijloc ura si aduce dragostea lui Dumnezeu intre ei. Apoi prietenia adevarata si dragostea duhovniceasca se face statornica intre soti, daca ei vor fi hotarati in inima lor sa rabde unul de la altul toate necazurile vietii. Numai atunci vor ajunge la acea fericita porunca, care zice :
" Purtati sarcina unul altuia si asa veti plini Legea lui Hristos" (Galateni 6, 2)".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Calugarita (acum 13 ani)

Parinte Elefterie, cred ca ai gresit site-ul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2