Obsesie ? Si daca da ,cum pot sa o despasesc ?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Tudor87 cu 11 ani in urma

Buna! In urma cu doi ani m-am despartit de prietena mea cu care am stat aproximativ 3 ani. Timp de un an de zile din acel moment am avut relatii trecatoare , nimic in care sa ma implic. Insa in urma cu un an am intalnit o fata foarte frumoasa de care m-am atasat imediat fara sa ma gandesc daca este potrivita pentru mine , daca comunicarea dintre noi este buna .. a fost pur si simplu instinctual totul din partea mea. Ea a fost mai rezervata , mai rationala , mai atenta si nu s-a implicat deloc la inceput. Dupa o luna dupa ce ne-am cunoscut ea a plecat din tara pentru 3 luni , insa a ramas in capul si in sufletul meu o scanteie care se tot aprindea. M-am gandit la ea in fiecare zi , i-am scris mult , am vorbit despre ea, mi-am facut si un carnetel in care imi scriam ca vreau sa fiu cu ea dupa ce se intoarce si ca vreau sa calatorim impreuna , intrucat impartasim aceasi pasiune pentru calatorie si sporturi. Insa ea nu arata acest interes pentru a fi impreuna nici pe departe. Ea este o fire independenta si rationala spre deosebire de mine care sunt impulsiv si sentimentalist.
S-a intors din tari straine si am reinceput ce am lasat , cu aceasi placere si intensitate , insa ea a ramas intr-un fel detasata si nehotarata. Asta este o caracteristica a ei , este foarte nehotarata. Problema este ca iesim impreuna in excursii , des insa comunicare dintre noi este precara. Am incercat sa fiu ceea ce isi doreste ea si am uitat de mine . Am pus-o pe ea pe primul plan, si am incercat sa fiu ce ea isi doreste si nu cum sunt eu, doar ca sa ii fiu pe plac. Insa nu ma simt bine deloc , ma apasa orice imi spune, am devenit foarte empatic la nevoile ei , Imi modific programul pentru ea , insa nu simt caldura din partea ea si o simt distanta si rece. Insa cu toate acestea nu ma pot dezlipi de ea. Imi reproseaza intr-una lucruri pe care le fac si care nu sunt pe gustul ei si sa le schimb, chiar daca unele nu sunt importante pentru relatie. Iau lucrurile prea in serios si asta probabil ma face sa dau o importanta si mai mare fiecarei situatii. in aceasta relatie ma simt dependent si este contrar a ceea ce am trait pana acum. Cu alte cuvinte sunt sub papuc :).. iar acest lucru ma frustreaza si stiu ca nu e bine. As avea nevoie de un sfat, cum sa procedez ? este oare ambitia de a avea ceva ce nu pot sa am ?
Am discutat deschis cu ea si i-am explicat ca nu ma simt bine si ca am nevie de ea mai mult decat teoretic :), si cu toate astea nu tine cont de ce vreau eu.

Va multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

MiMy (acum 11 ani)

intr`o relatie e nevoie de 2pers...nu doar de una...asa cum e la voi..am si eu un prieten care sa zicem ca e in aceasta situatie ca u doar ca mai e grava...si parca e obsedat de ea..dar ea..nici gand.. nu stiu ce sa iti spun..daca ceva nu merge..nu merge...in plus daca cineva te iubeste trebuie sa te iubeasca cum esti..nu sa te schimbe...am avut si eu momente in viata cand am zis ca trebuie sa ma schimb si sa fac ce vrea el doar ca sa nu il pierd..si mi`am dat seama ca nu are ROST,daca el nu`si da interesul...dar tot am gasit pe cineva cine ma iubeste de 5 ani asa cum sunt,cu bune ,cu rele...eu zic sa o lasi mai moale cu ea,fi indiferent..asta ori o va face sa se apropie mai mult de tine(dak are nevoie de tine) ori nu(ceea ce inseamna ca ii este indiferent dak esti langa ea sau nu)...daca nu,mai sunt si altele care il asteapta pe Fat-Frumos ;-)...:P :-* numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daly (acum 11 ani)

Are dreptate mymy intr o relatie este nevoie de doi , se vede ca ea nu te iubeste asa cum iti doresti tu si crede ma ca este pierdere de timp , asa ca mai bine renunta la relatie pt ca cine stie ..cineva asteapta sa te cunoasca si sa ti daruiasca ceea ce iti doresti cu adevarat, insa ...ai rabdare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana30107672 (acum 11 ani)

Tudor, esti o fiinta unica si meriti ce e mai bun! Tu ii acorzi libertate probabil, faci ceea ce ii place prietenei tale, nu mai tii cont de tine. Prin urmare, tu esti pe locul 2. Amandoi ar trebui sa va aflati la egalitate. Sunteti diferiti, se vede, dar acest lucru nu e neaparat rau, atat timp cat va acceptati si sunteti flexibili. Poti sa ai libertatea pe care o doresti in relatia ta, dar trebuie sa vrei cu adevarat, sa vorbesti deschis inca o data si inca o data. Ocupa- te si de tine. Ai un hobby? Practica- l cu placere!
Plimba-te, citeste, cunoaste oameni noi si o sa vezi ca o sa te simti mai bine.
In timp ce faci aceste lucruri, dar si dupa, observa comportamentul prietenei tale.
Iubire inseamna respect, acceptarea celuilalt, comunicare.
Daca intr-un final, tot nu se schimba in bine relatia, poate ar trebui sa te gandesti daca nu ar fi bine sa mergi mai departe... singur...
Iubeste- te pe tine si apoi ceilalti o sa te iubeasca si ei pe tine!
Sa fii fericit iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilinca52 (acum 11 ani)

nu trebuie sa te schimbi.daca te iubea , te iubea asa cum esti. in dragoste va completati unul pe altul. fiecare avea grija de nevoile celuilalt. sa nu profite de dragostea ta. eu iti spun una - este timp pentru multe alte relatii, fete, una care sa te iubeasca asa cum esti tu.nu jucam teatru int-ro relatie. vezi ? tu ai recunoscut ca nu-ti place masca pe care o porti.nu mai sta pe ganduri. spune ; PA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana30107672 (acum 11 ani)

As mai vrea sa adaug cateva lucruri, care sper sa te ajute. In ultimul timp, am citit multe articole legate de relatii, de incredere in sine, de dragoste, etc. Am invatat ca trebuie sa ne iubim pe noi insine, inainte ca altii sa ne poata iubi asa cum vrem. Am mai invatat ca pot sa ofer mai mult, in loc sa cer incontinuu si sa ma supar ca nu primesc ceea ce imi doresc. Incerc acum sa comunic celorlalti ce imi doresc, in loc sa astept sa isi dea ei seama, si sa sufar. Unii isi pot da seama, altii nu. Ei nu stiu ce e in sufletul nostru daca nu le spunem.
Am invatat ca trebuie sa am incredere in mine, daca vreau sa reusesc si sa fiu implinita si fericita.
Ne-am obisnuit sa oferim si sa asteptam ca celalalt sa ne multumeasca de o mie ori, sa fie recunoscator si , in cazul in care nu e, sa suferim, sa acuzam, sa fim frustrati.
Ar fi bine sa stim sa oferim si sa stim cui sa oferim.
Aceste lucruri pot sa te ajute in relatia actuala sau nu!
Tu decizi! Iti recomand siteurile:
personalitatealfa.com, construimimperii.ro
Nu te-ai gandit ca si ceilalti sufera si nu stiu sa comunice? Nu te-ai gandit ca si ei cred la randul lor acelasi lucru ca si tine? Nu dau vina pe tine, dar mi-ar placea sa incepem sa ne cunostem cu adevarat!
Mult succes! Astept feedback :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad tepes! (acum 11 ani)

esti un barbat slab si nu stii ce vrei!cauta ,alta femeie dupa tine!asta nui de tine!deschide ochii, nu vezi ca profita de tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Prieten (acum 11 ani)

Ceea ce descrii tu este iubire adevarata si ea este foarte norocoasa sa te aiba.
Nimeni nu-ti va putea da un sfat pentru ca, vezi tu, este numai parerea ta aici, e ceea ce simti tu. Nu stim ce simte ea. Nu este bine sa judecam si incerc sa evit acest lucru. Sunt persoane care nu pot transmite sentimentele asa cum si-ar dori (poate cazul prietenei) dar cand iubesti pe cineva faci sacrificii. A cere sfatul este bine dar nu cred ca-l vei urma cand iubesti cu adevarat pe cineva, tot inima iti va dicta. Doar cand frustrarile vor fi de nedepasit...
Este bine ca discutati, continuati. Daca ai gasit persoana care sa insemne asa mult pentru tine, persoana trebuie sa fie speciala. Intalnesti greu in viata asa ceva. Gaseste-ti linistea si da la o parte frustrarile. Ia din relatie ceea ce este frumos si construieste ceea ce este frumos. Nu va izolati, iesiti si cu alte cupluri. Indeparteaza gandurile negre si cu blandete si iubire comunica-i ceea ce simti. Roaga-te... Esti foarte puternic. Numai cei puternici rezista incercarilor de acest fel. Iubirea invinge mandria si egocentrismul. Iubirea da liberate. Nu stiu cat vei/vor intelege acest lucru. Am spus libertate, nu libertinaj. Dumnezeu sa va ajute sa sa gasiti calea cea dreapta si buna pentru voi, sa fie ceea ce este bun pentru sufletele voastre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1251 (acum 11 ani)

Eu cred... sa zic si eu ceva: prietena ta e cu tine cum sunt eu cu prietenul meu. El, desi e mascul alfa (doar e arab!), e bitch-slapped, adica sub papuc si stii de ce? Pentru ca mie nu imi plac barbatii care se pun in genunchi in fata mea si care se smiorcaie la telefon ca le este dor de mine si plang.
Eu sunt genul de fata pe care trebuie sa o faci sa creada ca e in conducere, prea multa incredere in relatie imi dauneaza si vad ca asa e si prietena ta. Acum, asta nu este neaparat un lucru rau, dar dupa cum spunea Georgiana cred mai sus: trebuie sa te iubesti pe tine mult de tot inainte sa incepi sa ii iubesti pe altii, asa ca porneste intr-o calatorie de autocunoastere, nu iti va dauna deloc si gaseste-ti si alte ocupatii, dragostea nu trebuie sa fie atotcuprinzatoare si sa iti ocupe toate gandurile, ea trebuie sa te elibereze si sa te faca sa te simti bine si increzator in tine, nu frustrat si preocupat de gandul altuia. Te vad cam needy asa, prea dependent de altii, de aceea iti recomand sa te ocupi un pic de sufletul tau si intarirea caracterului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana30107672 (acum 11 ani)

Foarte bine spus Maria! Asa ca, tu Tudor, incearca sa intelegi ce ti-am scris noi, sa tii cont sau nu, incearca sa te regasesti pe tine insuti. Citeste, plimba- te, cunoaste si alti oameni, vorbeste deschis. Si in plus, eu cred ca s-a obisnuit ca tu sa fii acolo mereu pentru ea, aproape ca nu mai are pentru ce lupta, nu mai are pe cine impresiona! Good luck!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

voinea_daniela2002 (acum 11 ani)

incearca sa abordezi altfel subiectul acesta cu ea...incearca sa faci si ce iti place tie...poate o sa iti dai seama daca merge sau nu relatia voastra...daca iti doresti ca aceasta relatie sa "mearga" vei gasi o solutie optima pentru voi 2...bafta...sa fii iubit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: