Oare mintea este mai puternica decat inima? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de xenna cu 13 ani in urma

Sunt in germania de un an de zile! am trecut printro perioada foarte grea in primele 7 luni ! dar lam intalnit pe el! un barbat minunat in care am avut incredere din prima clipa cand am privit in ochii lui ! eu am 19 ani el are 40 ! ne-am indragostit unul de celalalt de la prima vedere! am avut momente minunate impreuna ! am trecut prin bune si prin ele! ne-am invatat reciproc anumite aspecte legate de viata ! ne completam unul pe celalat! ce simt eu simte si el si invers! gandim la fel , simtitm la fel , vorbim la fel , toate p***ancid! dar totusi sa intors la fosta lui prietena cu care a fost 6 ani impreuna , deoarece crede ca ea este cea mai indicata in postura de sotie si mama! mi-a spus ca eu sunt prea tanara si nu am experienta in asa ceva ! ea are 30 de ani ! a mai fost maritata , dar la parasit pe sotul ei pentru el ! sau desparit chiar inainte sa ma intalneasca pe mine , cu 2 luni ! nu mai simtea nimic pentru ea , nu era pentru el , genul lui , dar totusi de ce sa intors la ea ? oare de ce se gandeste ca eu nu as putea sa ii ofer ceea ce isi doreste , ca sunt prea tanara si nu am experienta ? iam spus ca asta se invata cu timpul ! nimeni nu a facut pasul asta prima data stiind deja ce va fi ! ce as putea sa fac sa nu il pierd pentru ca el inca ma iubeste pe mine ! nu vrea sa ma piarda nici pe mine ! dar ma doare si nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ! ce sa fac , ce sa ii zic , cum sa ma comport?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Alexia:D (acum 13 ani)

buna...nu am nici eu prea multa experienta de viata,sunt de aceeasi varsta cu tine,insa sfatul meu este sa incerci sa fii indiferenta fata de aceasta situatie si sa stai cat mai indepartata...daca el vrea sa isi faca casa si copii cu tipa aia e problema sa..oricum daca ea e divortata (l-a parasit pe primul sot), e clar ca nu va dura presupusa relatie...si din moment ce a existat o prima despartire,o reimpacare nu va completa golul ei...trebuie sa mai intelegi ceva...oricat de mult ai iubi o persoana,nu i te poti baga cu forta in viata,trebuie sa il lasi pe el sa ia cea mai potrivita decizie,iar daca il vei sufuca cu faza puerile ,,alege-ma pe mine si hai sa ne reimpacam" categoric nu influentezi pozitiv decizia sa...din ceea ce ai zis,conceptia lui e una tipica romaneasca (nu stiu cat de emancipat e din moment ce nu poate accepta diferenta de varsta:D) ...insa ar mai fi o problema: sinceritatea lui in toate acestea : nu cunosc situatia in cauza,insa sper sa nu fi cautat o aventura cu o fata tanara,mai ales,ac***a experienta,ar fi putut sa disimuleze ff bine, si tu de fapt sa il iubesti si el poate nu...asta ar fi o alta posibilitate...incearca sa analizezi si tu la rece faza,fara implicare sentimentala,gandeste-te ce iti ofera cu adevarat si daca merita...si nu privi sfatul meu ca pe ceva rautacios,ci ca pe ceva realist...repet: analizeaza...ratiunea e singura care nu te duce spre rau..cu inima nu ai certitudinea ca va fi bine:*...take care of u:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Cred ca ar fi cazul sa te intrebi ce cauti tu intr-o relatie cu un barbat care oscileaza intre doua femei si care sunt nevoile tale. Iti doresti in viata ta un barbat care nu stie ce vrea si pe care nu te poti baza, mai ales daca el nu a reusit sa se rupa din vechea relatie? Mai gandeste-te!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

xenna (acum 13 ani)

este adevarat ca el nu stie ce vrea de la viata dar intotdeauna el este dispus sa ajute pe oricune! are un suflet foarte mare ! daca ii sta in puteri sa faca ceva pentru o persoana care are nevoie de ajutor , nici nu sta pe ganduri ! sa distantat de ea un an de zile , cat a fost cu mine ! mereu imi vorbea despre ea pentru ca si este o fata buna desteapta, aproape fara niciun defect , numai ca sentimentele lui nu s-au ridicat la asteptarile lui si asta la facut sa plece de langa ea ! el nu o vedea mai mult ca o prietena! acum sa intors la ea pentru ca el crede ca ar fi persoana cea mai indicata in postura de mama si sotie ! ma iubeste sunt sigura de asta ! l-am intrebat de ce faci asta si cum o faci, cu mintea , cu inima sau cu ambele in acelasi sens , pentru ca stiu ca la el predomina minte nu se orienteaza dupa sentimente! si el mi-a zis ca face asa pentru ca eu sunt prea tanara si nu am experienta in asa ceva si ca el face 20% cu inima si 80% mintea ! am vrut sa plec de langa il in momentul in care am auzit , sa nu mai avem acelasi contact ca inainte , dar ma rugat sa-l sun zi de zi ca simte nevoia sa stie de mine absolut tot ! ce sa mai cred ce as putea sa fac ? nu stiu in cotro so iau ? sunt singura aici in germania nu il stiu decat pe el ! de ce face asa din moment ce mi-a spus ca si-a dat seama ca noi suntem suflete pereche?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Poate pentru ca-i convine sa aiba doua femei in viata lui? Ti se pare firesc sa-i spui unei femei ca este sufletul tau pereche in timp ce vrei sa te casatoresti cu alta? Aceasta instabilitate a lui emotionala si mai ales decizionala ar fi bine sa te puna pe ganduri. Intreaba-te daca el este cu adevarat ceea ce crezi ca este. Este indicat sa nu lasi nevoia ta de a nu fi singura intr-o tara straina sa te te determine sa faci alegeri pe care le poti regreta mai tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xenna (acum 13 ani)

nu pot sa zic ca mi-a spus direct ca vrea sa fie si cu mine in acelasi timp , nici nu accepta asa ceva , nu vreau sa fiu de rezerva sau a cincea roata la caruta , mi-a spus ca ar fi indicat sa ramanem doar prieteni , dar prin ceea ce face , prin felul cum vorbeste , imi da altceva de inteles! mi-a spus ca ce este mai important , este faptul ca in mine a regasit un adevarat prieten cu care poate discuta oricand orice ! el nu are incredere in nimeni decat in mine si eu la fel ! ceea ce el face si ceea ce zice nu au nicio legatura, nicio logica! asta este problema lui ca este foarte instabil din orice punct de vedere pe plan sentimental ! pe primul loc pentru el sunt afacerile , pozitia sociala! ii place sa fie in frunte, munceste foarte mult pentru a avea mai mult, pentru a fi undeva mai sus maine decat azi! nu stiu daca aici joaca vreun rol zodiile ! eu sunt rac el este capricorn! sunt aici de un an de zile ! vreau sa ma duc la scoala sa imi termin liceul , apoi cu ajutorul lui Dumnezeu sa studiez o facultate! muncesc zi de zi din greu pentru a-mi ajuta parintii ! asta este cel mai important pentru mine , dar durerea asta si el ma trag in jos! simt ca nu mai am putere ! niciodata nu m-am rugat sau nu i-am spus te rog ramai cu mine , alege-ma pe mine sau ceva de genul acesta , nu vreau sa par ca un copil care plange cu acadele ! ce as fi vrut eu este o explicatie logica si concisa! i-am spus ca incerc sa gasesc greseala mea in toate astea! el mi-a raspuns ca o caut degeaba pentru ca nu exista ! si l-am intrebat , ok eu nu am gresit cu nimic , atunci de ce trebuie sa ma doara , atata timp cat langa mine ai avut tot ceea ce ti-ai dorit si nu m-am abatut de la nimic nici macar cu gandul? si mi-a spus ca asta niciodata nu va putea sa imi explice pentru ca nici el nu stie ! nu pot sa dorm noptile! cand ma duc in pat , imi vine imdiat in minte , imaginea lui cu ea , cu ceea ce posibil ei ar putea face in acel moment sau in general! nu am vazut-o nici macar o data , nici macar nu stiu cum o cheama! ma intreb oare ea cum se simte atunci cand el sta de vorba cu mine la telefon de fata cu ea ore in sir? i-am spus nu pot sa mai fac asta ! nu pot eu sa vorbesc stiind ca tu esti cu ea si ma pun si in locul ei ! trebuie sa ma distantez intr-un fel nu stiu cum , ca e singura persoana care o cunosc aici , singurul meu ajutor si stiu ca vor fi zile in care va trebui sa iau legatura cu el ! la mine problema este ca indiferenta si distanta ma fac sa ma apropii si mai tare de persoana respectiva !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mioara (acum 13 ani)

buna seara .....numele meu este mioara ,si as vrea o parere daca se poate ,,sau mai multe sunt binevenite .Sunt casatorita a 2 a oara cu acelasi barbat ,( avem o fata de 12 ani ) , asta pt ca el a plecat in 2004 la munca in spania si acolo a gasit o alta femeie,mi-a spus ca nu se mai intoarce ,,sa nu-l astept.A fost cumplit, am suferit enorm ,slabisem 15 kg in urma aceste rupturi,locuiam cu chirie,aveam rate la banci ,a fost groaznic .S-a intamplat in 2005........in 2006 am cunscut un baiat sa zic X, un baiat cuminte ,linistit ,educat ,destept.Imi placea ,dar totusi ramasesm cu acel gol in suflet caci nu e tatal copilului meu ..si dupa ce am locuit 3 ani cu el ( avem planuri ,ne potriveam ) sotul de care abia divortasem ....sa gasit sa vina sa ne impacam ,,si eu p***a ...bineinteles ca am facut-o si tinand cont ca este copilul la mijloc ......si am plecat de la X ...fara sai spun motivul...si m-am impacat cu tatal fetei ,lucreaza in spania,acum suntem aici de o luna..dar vreo sa va spun ca nu mai este ceea ce credeam eu ...este schimbat total ,nu mai avem aceleasci principii,au trecut peste noi ..5 ani jumate totusi ,,trebuia sa ma gandesc ca nu v-a mai fi la fel.Acum, cu X pastrez legatura ,vb zilnic .pe mess, stie situatia ..a aflat de ce am plecat de la el ..si a zis ca intelege de ce am facut ,pt ca e fata ...dara daca nu merge ma vrea inapoi ,ca ma iubeste ,desi stiam asta de cand plecasem, si eu am aceleasi sentimente pt el,are f multe calitati . Va rog ,ce parere aveti ,sa nu par de rasul lumii,mama mea ma condamna ,dar eu daca nu ma inteleg ,,ar trebui sa stau doar ca este taicasul fetei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xenna (acum 13 ani)

imi dau seama cat de greu iti este , atata timp cat fata ta este la mijloc! ai spus ca are 12 ani ! ai stat vreodata de vorba cu ea pe tema asta , ce este intre tine si tatal ei?
cred ca este destul de mare pentru a intelege anumite aspecte ! nu ar trebui sa te lasi pe tine pe ultimul loc ! gandestete ca ea va creste , nu va fi atat de important poate cum este acum acest aspect , isi va face viata , iar tu tot nefericita ai sa fii , cu toate ca fata ta este implinita ! si ea va observa acest lucru fii convinsa , cand va creste si ce ai sa ii spui , cand te va intreba? gandestete ca el a facut odata greseala asta si o poate face si a doua si a treia si asa mai departe , si tu ce ai sa faci de fiecare data cand se va intoarce la tine , pentru ca stie sigur ca tu il accepti de dragul copililui , la fel si pe alta parte pierzi ceea ce ar putea fi ceva sincer si frumos pentru viitor! gandestete si la tine si ca poate si fata ta va fi fericita intr-o noua familie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mioara (acum 13 ani)

iti multumesc mult pentru atentia acordata ,sa stii ca m-am trezit dim la ora 5 sa vad daca a scris cineva ,aici nu am pe nimeni cu care sa vb ,in afara de fata mea,dar totusi parca as vrea sa o feresc pe ea de unele probleme.Sa stii ca am vb destul de des cu ea,ma vede ca plang ,ca imi pare rau ca am lasat acel baiat ,care si ea tinea la el,dar mai stiam si ca il iubea pe taica-su,lucru care m-a indemnat sa fac acest lucru ,desi regret enorm.Acum urmeaza sa ma duc in tara in sept ,primul lucru care il voi face este sa introduc actiunea de divort ,intr-un fel sunt impacata cu mine ,ca am incercat si nu merge,dar pe de alta parte paote ca am si un pic de noroc ,caci acel om care-l iubesc de fapt este un om intelegator si accepta situatia asa ,desi altul nu a-r fi facut-o ,stiu.Are tot respectul meu. Multumesc mult , Xenna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sunt aici (acum 13 ani)

poti sa vorbesti cu mined de cate ori simti nevoia! intotdeauna voi fi alaturi si am sa iti dau un sfat credema daca imi sta in putere! sunt in germania de un an de zile singura nu stiu pe nimeni ! nu stiu decat munca scoala si acasa! am 19 ani multi spun ca sunt inca foarte tanara dar credema ca am trecut prin foarte multe , viata ma incercat de foarte multe ori! si acum imi merge prost din anumite puncte de vedere ! dar stiu ca Dumnezeu imi da putere sa merg mai departe! eu pot doar sa iti zic fa asa cum crezi ca este mai bine pentru tine nu te uita in urma , sterge tot , tu ai incercat asta este ! mergi mai departe ! stiu ca nu e intotdeauna bine dar poate acum daca iti vei urma sentimentele nu vei gresii si vei fi cu adevarat fericita si fata ta altauri de tn! mai gandestete si daca simti nevoia vb cu mine! daca vrei un id de messenger al meu este ''''''''cristiana220691'''''''' dar zimi inainte care este al tau ca sa stiu ca nu prea accept pe oricine!!! ai grija de tine si noroc in continuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katonanico (acum 13 ani)

Când în urma acţiunilor tale, simţi că începi să îţi pierzi respectul faţă de tine însuţi, atunci, de fapt, începi un proces de autotrădare, prin care tu te trădezi pe tine. Din acel moment, vei începe să fii trădat şi prin ceilalţi, inevitabil, datorită unui fenomen de rezonanţă a gândurilor şi comportamentului tău duplicitar. Când mintea îţi dictează ceva, şi sufletul altceva, atunci calea corectă o poţi recunoaşte punându-ţi următoarea întrebare " -Cum îmi pot păstra mai bine stima şi respectul faţă de mine însumi, dacă procedez aşa, sau altcumva ?" Aceasta-i calea de a fi mereu împăcat cu tine însuţi. Când în mintea ta încolţeşte ideea că trebuie să te sacrifici pentru altul,deşi ştii că astfel îţi calci în picioare demnitatea, ăsta este un semn al începutului autotrădării. Nimeni nu-ţi impune niciodată sacrificiul, spre autodistrugerea ta. Cine crede contrariul, încearcă, de fapt, să se înşele pe el însuşi, din motive ce ţin de interese personale ! Pentru dezbateri puteţi intra şi pe universulspiritual.twilight-mania.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ynk. (acum 13 ani)

O problema la care nu pot gasi un raspuns, sau o solutie este aceea ca nu pot fi relaxata in niciun moment din viata.Chiar si intr-o relatie, mereu iau decizii rationale,mereu cand vreau sa fac un lucru,trebuie sa-l analizez din toate punctele de vedere.Niciodata nu pot sa iau o decizie pe baza sentimentelor.Pana la urma,sentimentele sunt conturate tot de gandire,nu?Sentimentele sunt atitudinea noastra fata de realitate. Sau sufletul isi pune amprenta pe undeva? Cum se spune,nu pot sa ma las purtata de val,nici macar 1 secunda, pentru ca in clipa urmatoare ma simt fara protectie.Ma simt dezechilibrata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katonanico (acum 13 ani)

"...mă simt fără protecţie" ! Simţi nevoia de a te proteja tot timpul, de a nu lăsa garda deloc jos, nici o clipă. Garda însemnând raţiunea şi raţionamentul logic.
Să privim pe invers : tu percepi faptul că a lua decizii urmându-ţi inima, sentimentele, sufletul, reprezintă ceva periculos. Ca urmare, ţi-e pur şi simplu frică că ai putea lua vreo decizie greşită, iraţională ! Crezi că ceea ce este în sufletul tău este total diferit de ceea ce este în mintea ta, şi este Iraţional, fără raţiune, logică, incorect.
Ori cineva a reuşit să -ţi inoculeze prin sugestii repetate faptul că trebuie să gândeşti mereu, în orice împrejurare, cu capul, (cel mai probabil unul din părinţi), ori ai luat odată o decizie considerată de tine importantă şi greşită, cu inima, ce te-a făcut să suferi mult cândva, şi precum cel ce s-a fript cu ciorbă, sufli şi-n iaurt acum, de teama excesivă de a nu te frige din nou. Ţi-ai pierdut încrederea în valoarea, utilitatea şi importanţa sentimentelor tale, ceea ce nu-i un lucru bun ! Refularea şi înăbuşirea sentimentelor constituie ceva autoblocant, autodistructiv !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: