O obsesie care ma macina, ma macina... raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de lili41 cu 12 ani in urma

Sunt casatorita de 3 ani, iar anul trecut a aparut si copilasul nostru. Odata cu el, si problemele: certuri urate, violenta, iar eu am ramas dupa toate aceste episoade cu un acut sentiment de gelozie. Pana in prezent nu am avut motive reale sa banuiesc ca ar umbla efectiv cu altcineva, insa am indicii privind o oarecare disponibilitate de-a sa: se uita dupa altele, nu este sincer fata de mine (am descoperit ca de un an sterge cu asiduitate toate apelurile cu o colega, chiar daca -spune el- sunt doar in interes de serviciu), am descoperit si siteuri mai putin ortodoxe pe care le accesa el.. Acum ma macina de nu mai pot gandul ca are constant aceasta disponibilitate si ca oricand ar putea sa se si materializeze. Cat este la serviciu (unde mai mult sta degeaba, decat face ceva si are contacte cu numeroase persoane), ma gandesc mereu ca iar sta cu ochii dupa altele si, de ce nu, lucrurile ar putea continua. Pana una alta, nu am reusit sa il fac sa inteleaga ca, daca am dicuta deschis despre orice, lucrurile ar sta altfel. Totul mi se prezinta trunchiat, slefuit, cat sa nu apara vreodata vreo EA in discutie, indiferent ca e colega, sefa, clienta etc.
Ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Gelozia este nascuta din credinta ca nu poti sa il tii pe partener langa tine, ca nu il mai poti atrage si atunci el se va indrepta spre o alta persoana. Totusi, daca veti continua sa nu aveti incredere il el pana la urma va va insela deoarece va aparea efectul "daca tot ma acuza, macar sa ma acuze de ceva real". Depinde de ce va doriti.

In munca de consiliere a proaspetelor mamici am intalnit adeseori scaderea increderii in partea de feminitate si de disponibilitate sexuala a proaspetelor mamici.

Consider ca ce v-ar ajuta este reconfigurarea imaginii pe care o aveti despre dvs ca femeie si mama si ce rol aveti in relatia de cuplu.

Daca sunteti din Bucuresti puteti sa ma contactati pentru a stabili o intalnire si a incepe sa lucrati activ la a avea mai multa incredere in dvs.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua
Aparitia unui copil in cuplu aduce dupa sine multe schimbari de tot felul.
Mama cu preponderenta dar si sotul ei trec printr-o multime de schimbari
Printre ele apar si indoielile legate de atractivitatea ca partener, de atentie care se schimba (centrul atentiei fiind bebelusul), de comunicare, colaborare, impartirea sarcinilor, etc.
Toate acestea pot duce catre un impas dar si catre o noua poarta spre consolidarea relatiei de cuplu
Uneori neexprimarea a ceea ce simtim sau ce ne dorim din diverse motive lasa loc de interpretari, de regula nu tocmai sanatoase
Terapia de cuplu sau chiar un proces terapeutic al dumneavoastra ar putea aduce multe lamuriri cu efecte benefice

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorudopp (acum 12 ani)

toti psihologii va cheama la o consultanta-e pe bani
poate este necesar, dar....o veti lungi de nu mat stiti de dvs.
sa o luam pe rand
-sotul care iubeste trebuie sa fie afectuos, sa va mangaie, sa se joace cu copilasul si sa va pupe si la plecare si la sosire.
este posibil sa ayba un apetit sexual crescut si o amanta sau mai multe.
dar dvs. trebuie sa fiti inteligenta.
nu-l mai verificati ptr. ca va incarcati singura cu gelozie.
-purtati-va natural si nu jonglati comunicare cu el. va reamintesc-femeia inteligenta il tine pe barbat toata vuiata.
-fiti dragastoasa, cocheta, ingrijita sifrumos mirositoare, iesiti singura cu prietenele sinu-ispuneti tot.
daca ar fi sa nu va mai iubeasca...n-aveti ce face.
va doresc suvves
doru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

lili41 a scris: "am indicii [...] Acum ma macina [...] constant"

R: Problema celor mai multi oameni este ca, desi cauta, totusi n-au cum sa gaseasca; pentru ca ei nu stiu ce cauta. Tu insa stii foarte bine ce cauti: INDICII. Dar, in ciuda faptului ca le gasesti mai peste tot, esti preocupata acum de faptul ca tocmai aceste indicii te macina/tensioneaza constant. Pentru ca pur si simplu, nu poti gasi altceva, decat ceea ce cauti (e un cerc vicios aici).

Nevoia de a descoperi ca e posibil sa obtii si un rezultat diferit. Pentru ca, de fapt, fiecare indiciu poate fi privit si ca un INDICATOR (de sens: de directie si semnificatie) care ne permite sa vedem mai clar - atunci cand devenim constienti ca proiectam o frica dintr-un trecut care nu mai exista intr-un prezent care este diferit :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili41 (acum 11 ani)

In primul rand, va multumesc tuturor pentru raspunsurile primite.

Nu stiu daca, intr-adevar, caut indicii (ca scop) sau pur si simplu apar ele (ca efect). Pentru mine este important ca exista, ca nu-s tocmai roz indiciile astea si ca imi doresc sa dispara. Nu prin ignorarea lor, ci prin identificarea solutiilor de rezolvare a problemei (cu indicii, cu tot).

Cat despre ceea ce caut, mie mi-e clar: vreau liniste si, implicit, un sot linistit! (Probabil acesta e un deziderat al multor femei.) Numai ca de la teorie la practica e cale lunga, de aceea am cerut sfaturi din exterior.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

lili41 a scris: "ce caut, mie mi-e clar: vreau liniste si, implicit, un sot linistit!"

Atentie! (EU) AM NEVOIE... ("eu vreau liniste") este diferit de AM NEVOIE CA TU - "sot (sa fii) linistit(!)"
____________________

lili41 a scris: "Numai ca de la teorie la practica e cale lunga, de aceea am cerut sfaturi din exterior."

R: Schimbarea nu este neaparat dificilă, dureroasă sau lungă. Acordând o atentie diferită vietii si experientelor noastre, noi alegeri si noi resurse pot să apară. Insa ele nu vin din afara, ci dinauntru - ma refer la valorizarea propriilor NEVOI - atunci cand sunt constientizate si recunoscute ca fiind adevaratele noastre resurse necesare vietii pentru a se sustine. Practic, nevoia ne invata - ne ajuta sa descoperim ca ceva este posibil :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: