Nu stiu ce sa fac raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de carmen350121283 cu 13 ani in urma

Sunt cu prietenul meu de un an si ceva mereu au existat certuri sau mai bine zis momente in care el nu imi dadea atentie mi se parea ca uita de mine .Acum am stat ceva mai mult timp impreuna si am crezut ca ne vom apropia ca va fi mai bine il iubesc ff mult insa el imi spuen ca ma iubeste dar nu vad nu afce ceva care sa imi arate eu fac totul il arat poate prea mult .De cateva zile nu imi mai vorbeste la fel imi raspunde sec nu-s ce sa fac m-am saturat sa sufar nu ma linisteste niciodata nu il simt aproape nus ce sa fac ma gandesc bine daca are rost sau nu degeaba incerc sa vb cu el nu ma asculta zice ca iara incep cu ale mele .Sa stau intr-o relatie care ma face sa sufar?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Anytsa (acum 13 ani)

Eu zic sa nu.Sau, sa te stradui tu sa te impaci cu el, dak il iubesti asa mult...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirkea88 (acum 13 ani)

Hai sa iti dau un sfat. Cand iubesti foarte mult pe cineva, incearca sa nu ii arati asta. Pt ca el cand o sa constientizeze ca tu esti "fiarta" dupa el, o sa isi piarda interesul fata de tine. E bine sa ii dovedesti ca iti pasa si ca tii la el, dar sa nu exagerezi cu asta. Inceraca sa tii cont de sfatul meu, fii putin mai indiferenta cu el, si cand o sa isi dea seama ca e posibil sa te piarda o sa se schimbe (asta daca te iubeste si el). Daca n-o sa mearga asa, parerea mea e ca ar fi bine s-o lasi balta, sunt baieti destui care pot sa te faca fericita. Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

asa e m-am gandit insa se poate sa fie prea tarziu cred ca stie deja ca ma afecteaza tot ce face .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Carmen,
Se pare ca tu si prietenul tau sunteti foarte diferiti. Tu ai nevoie ca el sa-ti arate destul de consistent dragostea lui ca sa fii multumita si linistita. Din ce spui se pare ca el nu prea te implineste si ca nu reusiti sa comunicati...Practic el nu-ti ofera ce ai tu nevoie. Intr-o relatie ambii parteneri au anumite nevoi emotionale. Se pare ca tu esti defavorizata in aceasta relatie. Ca sa nu mai suferi ai doua variante:
1. sa-ti implinesti singura aceasta nevoie de iubire- adica sa ajungi sa te iubesti tu singura suficient incat sa nu mai pretinzi ca dragostea sa vina de la el - pentru ca "Cel ce nu se iubeste pe el insusi ii cere celuilalt sa-l iubeasca"
2. sau sa va despartiti Pentru ca decat o groaza fara de sfarsit mai bine un sfarsit de groaza !
Totusi aceasta relatie e bine sa te puna pe ganduri apropo de ce ti-e asa de greu sa iesi dintr-o situatie care te face sa suferi atata. Aici este o discutie mai lunga si intram in alt capitol
Sa stii ca atunci cand te saturi de suferinta ai o singura solutie, sa fii fericita ! Fericirea este o alegere personala, iar alegerea este numai a ta! Mult succes!

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

carmen (acum 13 ani)

Da ma pune pe ganduri pentru ca nu eram asa inainte acum mi-e frica sa nu gresesc sa zic apoi poate daca faceam asa sau asa plus caa a fost o mica despatire inainte si m-am simtit f rau ,cred ca mi-e frica sa trec din nou prin asta, mi-e dor si doare :Pasta asa ca o gluma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

Sa nu mai pretind ca dragostea sa vina de la el?nu asta inseamna o relatie?sa iubesti si sa fi iubit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Buna.Intr-o relatie conteaza foarte mult comunicarea.E frumos sa iubesti dar e si mai frumos sa te simti iubita.Incearca si vorbeste cu partenerul tau,explica-i ce simti pentru el si roaga-l sa-ti spuna ce asteapta de la tine.Indiferenta si lipsa de argumene te pot face sa-ti dai seama ca ori are pe cineva,ori pur si simplu nu-l interesezi indeajuns.Daca-l iubesti merita sa incerci sa-l provoci la o discutie.Daca-ti da raspunsuri evazive inseamna ca se eschiveaza si atunci nu merita atentie.Viata e frumoasa si nu merita sa suferi pentru un barbat.Iti vei gasi pe cineva care sa te aprecieze si sa te iubeasca.Toate bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

multumesc tuturor in primul rand
danyelin eu sunt genu care vorbesc mult si cer explicatii el nu ;el tine in el si nu pot discuta cu el ,e foarte greu sa deschid o discutie atat de serioasa imi zice ca el nu are nimic ce am eu , ca il critic...etc..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Daca sunteti atat de diferiti, daca ai alte asteptari de la el decat iti poate oferi, ar trebui sa-ti vezi de viata ta. Spui ca nu te linisteste si ca nu vb cu tine! Pai ce vei face toata viata, daca ramai cu el? Cui ii vei spune si bune si rele, pe umarul cui vei plange si-ti vei spune durerea? Cine te va asculta, daca nu cel de langa tine? De tine depinde daca-l accepti asa cum este pentru ca el nu se va schimba niciodata. Oamenii nu prea se pot schimba, poate putini doar si nu pt totdeauna. Noi femeile ne pacalim adesea la inceputul unei relatii cand vedem ca ''''''''alesul'''''''' nostru nu ne iubeste suficient, ne ne acorda atentie, ajutor, isi mai arunca ochii dupa altcineva, bea uneori mai mult decat ar trebui. Credem ca marea noastra iubire, ii ba schimba. Mare greseala! Poate ca se va schimba, dar in mai rau. Nu ne vor acorda in nici un caz mai multa atentie, dimpotriva ne vor ignora mai mult, ne vor desconsidera, injosi, in asa fel incat sa ne stim locul. Unii, care au fost fustangii, asa vor ramane. Nu mai vb de cei carora le placea bautura, acestia sunt cei mai periculosi. Tu esti un caz fericit, in sensul ca el ti se arata de la inceput cum este, de tine depinde daca ramai cu el sau nu. Sa stii ca nu se moare din dragoste. O VORBA ROM SPUNE ''''''''CUI PE CUI SE SCOATE!''''''''.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

asa e cui pe cui se scoate culmea :Pam pe cineva care chiar merita efortul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirkea88 (acum 13 ani)

bv elena :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Multumesc! O alta vorba rom spune ''''Tot patitu-i priceput!''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

multumesc (acum 13 ani)

revin cu cateva detalii ne-am despartit adica eu, el nu poate sa spuna nimk,dupa atata timp considera ca e mai bine sa taca nu spune ce a avut nu spune ce vrea , a mai facut asa mi-a zis ca ma iubeste da nu ma poate multumi asa ca sa il las in pace ne-am impacat si l-am rugat daca o sa mai aiba ceva de zis ceva care nu ii place sa imi spuna orice ar fi sa vorbim si vad ac afce aceeasi chestie sunt dezamagita ca am iubit asa o persoana si nu cred ca ma iubit niciodata nici nu ma respecta altfel venea si imi psunea ma asta si asta :(No sa mor am inteles orice si l-as fi inteles daca nu poate sa arate ca tine la mine sau orice altceva da nu cred ca a fost iubire:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelin (acum 13 ani)

Orice persoana e diferita,nu toti suntem la fel si nu toti ne exteriorizam in acelasi mod.Sunt barbati care se comlplac in diferite relatii(acum ma refer doar la ei).Inteleg ca,atunci cand iubesti astepti de la partener sa te iubeasca la fel sau cel putin sa simti o dovada de iubire. Nu este suficient ca doar tu sa dai,in mod cert astepti la fel.Intr-o relatie ar trebui sa existe respect, comunicare si incredere.Daca aceste considerente lipsesc,inseamna ca relatia lasa mult de dorit,cat despre iubire...nu stiu daca mai poate fi vorba.Toate bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Foarte buna intrebarea pe care ti-ai pus-o! Numai tu poti hotari daca vrei si crezi ca merita sa stai intr-o relatie care te face sa suferi.
Mult succes in alegerea pe care o vei face!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bella (acum 13 ani)

pot sa zic ca si eu am fost intr-o situatie ca si tine poate si mai rau:(dar am trecut peste toate,si-a dat seama pana la urma ce e mai bn si a decis sa se schimbe pt mine,dar si eu am ascultat de sfaturi de la prieteni si pot sa te asigur ca daca esti un pic indiferenta el se va gandi la tot felul si atunci isi va da seama de mai multe........succes in continuare si nu te lasa usor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 13 ani)

gandeste bn ce vrei ..si eu am un priten si sunt de un an si cu el ne certam si asa neam despartit de mai multe ori dar de fiecare ddata ..cand ..ne desparteam .plangeam ..la despartire neam dat seama ca defapt ne iubim ..el ma inselat ...dar lam iertat il iubesk ..si stiu ca si el ma iubeste numi arata ca ma iubeste ..dar simt asta gandestete ..ca si el tine la tn pt ca dak nu tinea nu era cu tn atat timp ..
se poarta ciudat ..poate are probleme poate e in inpas ..gandestete bn ce ai de gand sa faci ca dupa sa nuti para rau dupa el si sa fie prea traziu ..poate te iubeste si nu stie cum sati arate ..sau e in inpas asta se rezolva..dor vorbin ..
gandestte ...ia o decizie cu cap nu o lua la grabeala

sper ca si u il iubesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 13 ani)

de ce speri tu ?:))cateodata ne mintim singuri asta e adevarul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: