M-a inselat sau nu? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de copos cu 14 ani in urma

Acum 3 luni am fost impreuna cu prietenul meu(cu care sunt impreuna de 3 ani) in club.Eram certati si stateam separat si,probabil,de suparare presupun,el s-a imbatat.A incercat sa vina la mine,l-am refuzat,eu dansand langa alti baieti si simtindu-ma oarecum bine.Peste ceva timp,l-am vazut langa 2 fete dar nu aveau treaba unul cu celalalt,nu-si zambeau nimic.Eu am avut un sentiment de paranoia si am contactat-o pe una dintre fete(care plecase la facultate in strainatate).Am intrebat-o si in seara respectiva daca s-a intamplat ceva intre ea si el dar a zis nu,ca mai apoi pe internet sa-mi spuna ca prietenul meu s-ar fi dat la ea si ar fi insistat,dar ea l-a respins.El neaga si-mi spune ca este o vampa care nu are ce face si o face de distractie.Am citit si articolul de infidelitate si este adevarat ca ne cam certasem in ultima perioada,dar el este de cand il cunosc un baiat timid si toti prietenii lui(care sunt prieteni foarte buni si de-ai mei) imi spun ca nici cand sunt intre ei nu se uita dupa alte fete.mersi pt ascultare astept raspuns:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

silvia (acum 14 ani)

Gelozia este o boala urata. La fel si lipsa de incredere. Daca prietenul iti spune sa nu a fost nimic deosebit, ar fi cazul sa-l crezi. Nu faci decat sa te amarasti si sa-l amarasti cu niste p***ai. Chiar daca s-ar fi intamplat ceva, nu este cazul sa exagerezi. Mi se pare ca esti prea geloasa si barbatilor nu prea le place asta. Nu le place sa fie batuti la cap, permanent si fara motive. S-ar putea sa-ti dea motive, macar sa nu fie degeaba gelozia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Doina Mafteiu MPsiholog Doina Mafteiu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Gelozia este un sentiment care are legatura cu increderea pe care o ai in tine si increderea pe care o ai in partener. Tu intrebandu-l acum insistent atât pe el cât şi pe fata cu care a dansat cu el parca încerci să confirmi faptul că te-a înşelat.
Ce îţi doreşti de fapt să afli şi ce vrei să faci cu ceea ce afli?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

copos (acum 14 ani)

sincer mi-as dori sa recunoasca.ca sa putem sa vorbim despre asta,sa stiu de ce a facut-o,pentru ca poate fi vina mea si m-as indrepta,daca a facut-o din razbunare ca am fost eu cu tipul respectiv in seara aceea,sau daca a facut-o din cauza ca nu mai tine la fel de mult la mine.vreau fie sa trec peste si sa mergem mai departe fara sa mai aducem aminte de asta,sau sa o terminam...nu stiu ce sa zic,oricum nu as vrea sa nu se mai repete.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentin5 (acum 14 ani)

Fa-ma sa-nteleg: tu eshti baiat shi de la varsta de 15 ani ai un ,,prieten" !!!??? shi acuma eshti gelos ca o fata............, nu-nteleg nimic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentin5 (acum 14 ani)

Scuza-ma te rog! Am inteles greshit. M-a derutat numele de Copos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

este cel mai bine sa ai incredere in jumatatea ta!!!!!!asta e sfatul meu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: