Inca sunt trista.... raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de ramona1206 cu 10 ani in urma

Buna ziua! 4 ani in urma sotul m-a inselat cu o fosta colega de lucru de-a mea. Inca nici acuma nu pot sa-mi scot acest lucru din minte, imi imaginez tot timpu scene amoroase cu ei doi. Din cand in cand ma mai intereseaza detaliile privind noaptea petrecuta cu ei doi, adica, de cate ori au facut-o in aceea noapte , in ce pozitii? Cred ca inebunesc pentru ca nu prea mi se pare normal dupa atatia ani sa ma mai gandesc la asa ceva! ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

antoneta142936 (acum 10 ani)

Imagineaza-ti ca divortezi si dupa ceva vreme gasesti un alt barbat de care te indragostesti. Cu siguranta nu va fi virgin, va avea un trecut ... ar avea cateva femei cu care ar fi trait ... care ar fi diferenta ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona1206 (acum 10 ani)

totusi este o diferenta mare ....in trecutul lui nu eram cu el!! cred ca e si chestia ca ma simt prea ranita, chiar nu stiu. Poate ar trebuii sa apelez la un psiholog. Nu pot sa trec peste, doi trei ani a fost ok, adica nici nu ma mai gandeam eram fericiti , acuma de cateva zile mi-am adus aminte din nou si nu pot sa evit fara ma ma gandesc. Oi fi eu nebuna! ce sa zic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Draga Ramona1206,
Inteleg ca ti-a fost foarte greu atunci cand ai aflat de infidelitatea sotului, mai ales ca a fost cu o colega de la tine de la serviciu!
Furia fata de sotul tau, umilirea fata de fosta colega si probabil rusinea, jena fata de ceilalti colegi de munca pot fi traumatizante pentru oamenii mai sensibili.

De multe ori persoanele “inselate” raman cu amintiri dureroase si au sentimente ambivalente fata de partener, cum ar fi:
- isi doresc sa ierte dar pe de alta parte se simt neputincioase;
- uneori se gandesc ca razbunarea sau pedepsirea partenerului ar fi o solutie;
- se gandesc obsesv la trecut (imagini, vorbe, situatii care le revin in minte);
- se simt vinovate si se intreaba unde au gresit;
- increderea in sine le este afectata, de asemenea isi pierd increderea si fata de partener;
- devin mai suspicioase, geloase si au nevoie de multe dovezi de iubire etc.

Te poti gandi cum ai ajuns sa iti faci din nou griji cu privire la fidelitatea sotului. Comportamentul lui din ultima vreme iti da iar semne de neincredere, cum decurge comunicarea dintre voi etc. ?

Pentru depasirea acestor probleme iti recomand cateva sedinte de consiliere psihologica individuala sau de cuplu.
Mai multe informatii poti citi accesand aceste link-uri:

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/

http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/infidelitate/

Sper ca aceste informatii sa iti fie utile! Daca te pot ajuta, imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

Toate cele bune,
Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Lia (acum 10 ani)

Bineinteles ca este diferenta intre situatia pe care ai scris-o tu si aceea pe care a scris-o antoneta. In cazul tau a fost infidelitate in celalat nu se poate spune asa ceva.
Totusi daca ai decis sa ramii in continuare linga el, cred ca nu este fair play sa mai aduci in discutie sau sa il invinovatesti si acum, daca alta ocazie nu ti-a dat.
Eu cred ca atunci cind ierti pe cineva ceea ce se ia in considerare este ce se intimpla din momentul in care ati decis sa il ierti si sa va mai acordati o sansa.
Dar daca tu nu poti sa treci peste acel moment de acum citiva ani desi ai incercat, decit sa degenereze relatia dintre voi mai bine sa mergeti pe drumuri separate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona1206 (acum 10 ani)

Nu pot sa ma despart si nici nu vreau pentru ca in primul rand avem doi copii impreuna al doilea motiv este faptul ca il iubesc prea mult . Repet , eu l-am iertat deja de mult timp , el chiar nu mi-a dat alte motive de gelozie de atunci.....problema este la mine faptul ca inca dupa atata timp imi aduc aminte si mi imaginez pe amnadoi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ValarM (acum 10 ani)

Mi se face rău când aud partea asta cu copiii. Tu ești personajul principal al vieții tale, nu copiii tăi. S-ar putea să afli că dacă te separi de porc, copiii să nu sufere atât de mult pe cât crezi. Am trecut prin divorțul părinților fără ca măcar să sufăr o zi, ba dimpotrivă, m-am simțit mai liber și mai fericit că în sfârșit puteam avea ceva mai multa intimitate. Cât despre faptul că-l iubești, pare că nu ești suficient de încrezătoare în propriile forțe și trăiești mai mult într-o relație de codependență. Un lucru important pe care nu trebuie sa-l uiti este că dacă găsea pe cineva mai bun atunci când te-a înșelat, erai "PA" de demult. Este doar o chestiune de timp pâna va găsi din nou momentul oportun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona1206 (acum 10 ani)

Pentru ValarM. M-i se pare mie sau esti cam dur? eu cred ca te inseli cu privire la faptul ca daca gasea pe cineva mai bun eu eram "PA" . Sa nu crezi ca cineva pentru o aventura poate sa dea cu piciorul unei casnicii de 13 ani . Ma gandesc ca poate tu ai proceda asa cum ai scris .....dar sunt sigura ca sotul meu "NU". Atata tot ca doare infidelitatea !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

Ramona, te felicit pentru gandirea ta. Incearca sa treci peste. Esti tanara, sanatoasa, toti ai tai sunt sanatosi, ai un sot bun, care chiar daca a gresit odata a stiut sa-si ceara iertare. Toti suntem supusi greselii. Toleranta, intelegerea sunt specifice rasei umane, de ce sa nu profitam de ele. Vei avea tot timpul din lume sa fii trista cand vor aparea adevaratele probleme.Profita de viata si bucura-te. Bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ValarM (acum 10 ani)

Scuze pentru duritate, dar nu inteleg ce anume te face sa crezi ca nu o va mai face inca o data ? Nu a dat cu piciorul unei casnicii de 13 ani pentru ca nu a meritat cucoana cu care te-a inselat si in plus e bine cu tine cand ai grija de el cu mancarea, calcatul, siguranta etc. Fii sigura ca daca te va mai insela, de data asta va fi mai precaut, iar cand va gasi persoana ideala lui, tu chiar vei fi "Adio". Eu am prins-o pe partenera mea flirtand cu altul si numai pentru asta a disparut din viata mea definitiv la cateva ore dupa. Nu tolerez gunoaiele si nici nu ma vad in rolul de paznic pentru ele, pentru ca altfel nu as trai decat o viata plina de dubii si gelozie. In final tu decizi daca vrei sa pierzi ani irecuperabili traind cu dejectii umane in jurul tau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona1206 (acum 10 ani)

Nu gandim la fel , fiecare cu ideile lui, ValarM imi dau seama ca poate ai trait o experienta urata si dezamagitoare in viata si poate de aceea gandesti asa! Eu nu zic ca nu se poate intampla sa fi parasit(a) de partener(a) in viata, dar sunt sigura ca sunt raritati atata timp cat e ceva puternic ce leaga o familie. Eu zic asa , curiozitatea si uneori dorinta de a face ceva e mare, dar, sunt toate trecatoare, de aceea se si greseste de multe ori. Mie una nu mi-e frica ca sotul ma poate parasii, poate gresesc, dar sunt sigura de sentimentele pe care el le are fata de mine si totodata imi cunosc valoarea si sunt sigura ca el nu va mai gasii una mai buna ca mine. Ah! colac peste pupaza , si ca sa vezi ca nici nu v-am scris, domnisoara Alina cu care s-a culcat sotul meu este Martora al lui Iehova si casatorita de cativa ani! Ca sa vezi ce ti-e lumea , se mai dau credincioase si pacatuiesc mai mult ca ala care poate e mai putin religios! Chiar imi face placere sa citesc mesajele voastre ....parca ma fac sa ma simt mai bine. Antoneta142936 multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 10 ani)

Daca ai privi adevarul in fata ai vedea ca ai trecut printr-o experienta umilitoare si ca vorbele goale despre iertare si toleranta sunt insuficiente. practic, mintea ta iti arata ca nu ai trecut deloc peste si nu e deloc ok ce s-a intamplat si tu totusi alegi sa-ti aperi sotul.
un lucru deplasat: dai vina pe "alina" in loc sa realizezi ca sotul tau ar trebui sa-si asume responsabilitatea pt ranile pe care ti le-a creat (persistente) si sa aiba grija sa-si ia revansa in casnicia voastra. Alina e o straina, nu are nicio responsabilitate fata de tine si nici nu trebuie sa-ti dea socoteala, in schimb, lucrurile stau invers in cazul sotului tau
.Parerea mea e ca ar trebui sa fii onesta cu tine insati, si sa intelegi ca ai adunat foarte multa dezamagire in ciuda sentimentului aparent ca esti bine. si cel mai important: deschide subiectul fata de sotul tau si daca e nevoie, mergeti impreuna la o consiliere de cuplu. Altfel frustrarile or sa se amplifice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

Daca Bunul Dumnezeu ar fi tot atat de intolerant ca unii dintre noi tare ma tem ca ar fi spulberat demult pamantul. De ce atata incrancenare ? ... a gresit omul, a platit ...acum isi vede de casa lui si incearca sa-si rascumpere greseala ... poate n-o va mai face niciodata ... De ce sa nu-ti traiesti anii astia frumosi si sa stai sa te gandesti la acelasi lucru ? Oare voi sunteti atat de corecti ... incat sa aruncati cu piatra ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona1206 (acum 10 ani)

Oricum, repet avem idei diferite . Eu nu o invinovatesc pe Alina ca s-a culcat cu el, eu o invinovatesc din alte motive, si sti de ce? pentru ca dupa o noapte de sex deja se astepta ca sotul meu sa ma paraseasca si zicea ca si ea va divorta pt ca nu isi iubeste sotul si nu o satisface in pat, zicea ca se culca cu ea foarte rar si doar asa scurt! e ceva ce nu v-am spus , Alina ramasese insarcinata aproximatv in perioada cand s-a culcat cu sotul meu, poate din cauza acesta ma simt cum ma simt, in sensu ca nu pot sa uit si ma tot gandesc. Ma gandesc la faptul ca poate exista posibilitatea de a fi copilul sotului meu. Dupa o perioada de vreo 2 luni dupa ce a avut relatii sexuale cu sotul, am intalnit-o ca a venit la mine acasa doar ca ea nu stia ca eu aflasem deja adevarul....m-am certat cu ea si i-am zis ca stiu tot de la sotul meu! dupa o perioada am sunat-o sa o intreb daca e cumva copilul sotului meu, si ea mi-a zis ca nu este sa stau linistita. Acuma eu nu stiu ce sa cred pt ca tin minte mai demult cand inca eram colege imi spunea ca ea nu face copii pt ca a ramas o-data insarcinata si pierduse copilul si de atunci nici nu vrea sa mai incerce. Am discutat si cu sotul meu despre chestia aceasta si imi zice la fel ca el a ferit-o sa stau linistita. Eu ma gandesc ca chiar daca ar fi sa fie copilul lui ea nu avea cum sa-mi zica atata timp cat era maritata si avea de gand sa stea cu sotul ei, pt ca aia insemna sa strice relatia cu sotul ei si risca sa ramana singura cu un copil. Voi stiti cumva care sunt regulile martorilor lui iehova intre sot si sotie privin sexul? adica barbatul are voie sa isi fereasca sotia de a nu ramane gravida , sau nu? Oricum e trista si complicata povestea mea. Copilul are acuma vreo 4 anisori dar mi-ar place macar sa-l vad sa vad daca seamana cu sotul meu. E singuru lucru ce nu as accepta este sa aibe un alt copil cu alta, cred ca pt asta as putea sa-l parasesc! Oare ar fi vreo metoda sa aflu daca e copilul lui sau nu? cel putin sa nu mai stau in dubii , sa stiu e alba sau neagra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: