Il vad foarte shimbat, nu vrea sa se mai insoare cu mn ?!

Psihologia cuplului
Intrebare postata de musat alina cu 11 ani in urma

Buna!
am 19 ani si am o relatie de 1 an cu prietenul meu , care el are 23 de ani in tot acest timp ne intalneam pe ascuns si tineam mereu legatura si nu am facut dragoste ptr ca trebuie sa fiu domnisoara, dar am facut oral cu el de 2 ori .Parintii lui nu ma vroiau ptr ca st de etnie rroma dar intr-un final au acceptat si luna care vine vor venii la mn sa ma "ceara" .Tatal meu ne dadea voie sa iesim decat 2 ore pe saptamana si sa intamplat sa intarziem un sfert de ora o singura data si ne-a certat pe amn2 de atunci ne-am hotarat amn2 sa nu mai iesim din cauza certurilor pana nu vin ai lui la mn ! Dar de atunci el sa schimbat foarte mult fata de mn nu ma mai suna si atunci cand eu il sun nu prea vorbeste la tel simt ca ma evita am senzatia ca numai eu vb la tel si il intreb mereu daca are ceva ?!?! si vad convorbirii pe mess cu alte fete in special cu o fata vorbeste cu ea exacat cum vorbea cu mine si la fel si cu altele ! Nu stiu ce sa fac simt ca nu ma mai vrea il vad foarte schimbat :( si il intreb mereu ce are si se enerveza repede si imi sp ca nu are nimik ! I PARE RAU CA SE INSOARA CU MN LUNA CARE VINE ???????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

musat alina (acum 11 ani)

Si vreau sa mai mentionez ca ma vad cu el odata pe saptamana :( ptr ca parintii nu imi dau voie afara mereu !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fetitzacuminte (acum 11 ani)

scuza-ma dar ai 19 ani ti se pare normal sa te controleze parintii chiar asa...stai de vb si explicale ..nu poti sa te casatoresti luna ce vine si pana atunci nu te lasa fara..cred ca intre voi s-au bagat prez mult parintii si baiatu s-o fi saturat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

musat alina a scris: "Buna! /.../ il intreb mereu ce are si se enerveza repede si imi sp ca nu are nimik ! I PARE RAU CA SE INSOARA CU MN LUNA CARE VINE ???????
_________
Buna, Alina!

- Ce anume te face sa crezi ca, pana acum, el ar fi avut ceva (sentimente) pentru tine? Mi se pare firesc sa reflectezi la aceasta intrebare, intrucat CASATORIA se intemeieaza pe sentimente (dragoste); nu doar pe senzatii.
- Si ce anume te face sa crezi ca i-ar fi parut bine daca s-ar fi insurat cu tine intr-una din lunile care tocmai au trecut??
_________

Dar, pana la urma, Alina, TU STII, de fapt, CE VREI DE LA ACEST BAIAT???
- Te intreb pentru ca el s-ar putea sa stie bine ce vrea de la tine. Insa, daca tu nu stii (ce vrei de la el), mi se pare firesc ca el sa-si imagineze ca poate sa faca, pur si simplu, tot ce vrea el cu tine.
- Si cand tu spui ca il vezi foarte schimbat, mi se pare normal sa TE SIMTI incurcata, rezervata si lipsita de entuziasm. Pentru ca ai si tu NEVOIE de exprimare... de iubire, afectiune; si de potrivire :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

musat alina (acum 11 ani)

Buna ! Spun ca il vad (schimbat) ptr ca stiu cum era el la inceputu relatiei noastre si cat de mult ne pierdem noptile vorbind prin mesaje si vorbind la telefon in fiecare zii si ma facea sa rad mereu , la fel vbm si pe mess chiar daca vbm la tel :( Si akum vad ca abia vb la tel cu mn si eu nu st skimbata delok si tin la el :(( Amn2 am "lupatat" sa ne convingem parintii sa ne lase sa fim..si imi spunea mereu ca tine la mn ! Am avut discutii in casa , parintii mei sau certat din cauza mea si akum sa le spun ce am pe suflet cand se apropie data nuntii noastre , iar sa se certe amn2 eu am tata vitreg m-a crescut15 ani si mai am o sora nu pot sa o vad asa trista cand se cearta ei :((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

musat alina (acum 11 ani)

El mi-a sp ca inca ma mai iubeste si ca inca vrea sa se insoare cu mn , cand l-am intrebat !! dar akum vad ca isi perde interesul ptr mn si vad cum vb cu alte fete care mi-a spus candva ca vroia sa aibe o relatie cu el .....st foarte confuza nu stiu ce sa fac :(((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Rectificare: In loc de "intemeieaza" se va citi "intemeiaza".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria Popescu (acum 11 ani)

Sa nu faci pasul de a te casatorii pana ce nu esti convinsa ca te iubeste. Mai bine astepta persoana care te va aprecia,altfel vei fi nefericita. De ce nu cauti un baiat de aceasi etnie cu tine, in felul asta nu vor exista probleme? Dragoste cu sila nu se face.
P.S. Nu te grabi, esti prea tanara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

musat alina (acum 11 ani)

buna ms ptr sfat! situatie la mn e foarte diferita tatal meu vitreg nu ma lasa sa ies afara cu prieteni sa tine numai in casa si la tel vb munai pe ascuns cu el :((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

musat alina a scris: ".../ Am avut discutii in casa, parintii mei s-au certat din cauza mea si ACUM SA LE SPUN CE AM PE SUFLET cand se apropie data nuntii noastre /...
_______________

Rasp.: O alta varianta ar fi sa mai astepti putin... de pilda, sa zicem pana cand se apropie data Nuntii (voastre) de Argint (peste 25 de ani). Si cand spun asta, imi imaginez ca atunci vei avea (poate) suficiente motive ca sa-ti deschizi sufletul si sa-ti exprimi sentimentele - fie in fata membrilor familiei, fie in fata unui psiholog specializat. Sau (poate) la "Nunta de Aur" (peste 50 de ani), mai stii!? :)

- In fine, daca ajungeti pana la "Nunta de Diamant" (peste 60 de ani) sau chiar pana la "Nunta de Platina" (peste 70 de ani), as fi bucuros daca m-ati invita si pe mine ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: