Despre posesivitate raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de MiriamMary cu 9 ani in urma

Am avut o viață plină de nefericiri alături de soțul meu cu care am o relație de 30 de ani. La început, el m-a contactat să fim prieteni după ce fostul meu prieten i -a furat prietena, eu fiind îndrăgostită de el (de cel care avea să devină actualul meu soț)_. Când mi-am dat seama că sunt îndrăgostită, l-am parasit pe prieten. Atunci, el s-a răzbunat furându-i prietena celui care avea să-mi devină soț. Acesta s-a răzbunat devenind prietenul meu. Eu nu am prea înțeles toate acesta la vremea respectivă. Acesta, soțul, și-a început viața sexuală cu mine. A fost un dezastru, nu prea am înțeles de ce. El avea diverse complexe. Imediat după aceea nu ne-am mai văzut o vreme pentru că nu m-a mai sunat. A urmat o perioadă confuză. Eu am avut alte relații, el nu. Pe urmă ne-am reunit. Dar eu nu puteam să-i fiu fidelă (tatăl meu a înșelat-o pe mama foarte des de la începutul căsniciei și până la sfârsit când amurit. În plus, își ținea fotografiile și scrisorile de amor la mine în sertar.) Soțul meu a suferit foarte mult, fără să arate mai nimic. Mă primea înapoi. Am rămas însărcinată cu primul copil. El nu a vrut să audă mai ales că nu eram siguri că el era tatăl. În fine. A urmat iar o perioadă grea, timp în carem-am hotărât să mă mărit de formă cu cineva căruia i-am spus și care a acceptat să mă ajute pentru că nu dorea să se însoare încă. După o vreme am reluat relația cu soțul actual.Am rămas însîrcinată și am făcut al doilea copil (cu soțul actual!)Între timp am divorțat de celălalt. După o vreme m-am căsătorit cu actualul. Dar lucrurile nu mergeau . Ne-am separt. Un copil la mine (primul) și fetița la socri. Soțul stătea cu ei atunci.Ne-am reunit iar. Tatăl meu nu-l primea la noi, părinții lui nu mă primeau la ei. Am convenit să mai facem un copil,pecare l-am conceput la hotel, mergând cu certificatul de căsătorie la recepție și cerând o cameră.Părinții nu erau de acord cu această căsătorie.(Numai bunicii mei erau. Bunica ne-a și dat casa ei să stăm acolo și să mai încercăm o data. Ne-am mutat când eram însărcinată cu al treilea copil, în patru luni. Era a treia cezariană. Soțul meu mi-a cerut acest copil.) Când mergeam să nasc, el era îndrăgostit de fina noastră. Nu mi-a cumpărat scutece și m-am trezit fără scutece acasă. Nu-mi cumpăra lapte praf. Zicea că trebuie să fac eu lapte. I-am cerut vehement să cumpere lapte după ce copilul a stat aproape nemâncat timp de 3 zile. A trecut și asta și el a început să mă neglijeze sexual. Eu mă simțeam vinovată că l-am înșelat și suportam totul. Copilul a făcut trei ani și l-a luat și pe acesta și l-a dus la mama lui să-l crească, după ce a lăsat fetița acolo de la un an și jumătate pe motivul că nu sunt o mama potrivită pentru ea. Celălalt copil, primul, era la părinții mei pe motiv că nu este al lui. Din trei copii am rămas fără nici unul.Tatăl meu nu dorea să-mi dea copilul, soacra nici atât…pe al treilea i-l dăduseră tot ei…eu eram singură cu soțul care mă neglija și eram casnică!!! Atunci m-am hotărât să dau la psihologie. Nu m-au mulțumit cîteva ședințe la psiholog. Doream să aflu în detaliu de ce mi se întâmplă toate acestea. Am fost foarte bună, am fost prima în anul întâi…Oricum, am terminat cu media 9.25, în primii 10, dar nu am dat licența. În anul al treilea de facultate…soțul mă neglija în continuare, mă respigea, aproape nu mai făcea dragoste cu mine. (Am fost și la sexolog, dar degeaba.) În plus, a plecat să lucreze în ture în străinătate. Nu mă suna de acolo…mă simțeam foarte singură. Eram singură. Trebuia să ne mutăm și m-a lăsat să mă descurc singură cu mutarea și facultatea și tot. L-am înșelat iar. Găsisem pe cineva cu care să mă simt bine și oricum intenționam să mă despart. Când s-a întors din tură și-a dat seam a și a inceput să mă chinuiască cu interogatorii. Eram și așa foarte obosită dar el nu mă lăsa să dorm. M-am chinuit câteva luni până ce am făcut atac cerebral.Am întrerupt școala anul acela. Mi-am revenit oarecum și am terminat facultatea… Dar îmi dădeam seama că stau cu el numai pentru că îmi era frică de el și pentru că nu mă mai simțeam capabilă. Mă simțeam înfrântă. A tot țipat la mine să mă duc la alții până m-am dus și au urmat niște ani foarte urâți. Și el a început să mă înșele. Țipa la mine că nu mai este dependent de mine sexual. Oricum, în anul 2003 am început o psihanaliză pe care am terminat-o după 6 ani. Dar fără altă finalitate pentru că nu am dat licența. (Mi-am dorit să devin analist.) (În timpul analizei am mai făcut un copil, al patrulea, o fetiță, tot cu cezariană!) Am reușit să nu-l mai înșel pentru că am aflat de ce o făceam…cel mai grav motiv fiind că am fost abuzată în copilărie, motiv pentru care nu puteam să mă apăr de abuzuri,de fapt, să spun nu, să nu mă las abuzată și, uneori, chiar mai rău. El nu m-a înțeles, chiar dacă i-am explicat că nu m-am simțit bine , că am suferit. Și acum își dorește doar să se răzbune. (Deși s-a tot răzbunat până era să mă omoare chinuindu-mă atunci, în 2001, când am făcut atacul cerebral.)În anul 2010 a găsit pe cineva de care s-a îndrăgostit și a plecat de acasă. Am suferit o vreme dar m-am echilibrat și am avut și eu o relație iar…care lui nu i-a plăcut…pentru că l-a cunoscut. A renunțat după o vreme la relație și s-a întors. (Mi-a spus că a găsit echivalentul feminin, o relație la fel de bună cu a mea din 2001 și că s-a simțit foarte bine cu ea, inegalabil, dar că nu poate să rămână cu ea pentru că eu nu-mi pot îngriji copiii!). Am revenit în relație dar eram ca doi străini. Când a văzut că se duce totul de râpă s-a mai potolit. Aveam o casă nouă. Ne-am mutat și am părut că o luăm de la capăt. După 4 ani (de curând ) m-a înșelat iar cu fosta (din 2010) cu care nu dorea să rămână pentru că aceasta se droga. Știam că o va face cu cineva pentru că tot vorbea de despărțire spunând că nu se poate despărți pentru că eu nu mă descurc și nu-mi pot îngriji copiii. (Copiii sunt mari, înafară de cea mică care are 10 ani!)) În acești doi ultimi ani începuse iar să mă neglijeze deși lucrurile mergeau spre bine și știa că eu știu să nu mă mai las abuzată și nu aveam nici un chef să-l mai înșel. Mă amenința că vrea să se ducă la altele…pentru că m-a suportat iar eu trebuie să-l las să aibă pe altcineva ca bonus că stă cu mine. I-am sugerat ca, dacă are pe cineva, să procedeze ca data trecută, adică să plece de acasă. A părut că se liniștește. Ba chiar și-a reluat relația intimă cu mine. Era atent, tandru…Am intrat la bănuieli. L-am așteptat la aeroport în ziua când zicea că vine.Nu i-am spus decât când am ajuns acolo. A venit și el , prin spate, fără bilete, fără nimic. Mi-a spus că mă înșelam eu și nu l-am văzut.Am ajuns acasă. S-a culcat îmediat, obosit. Am găsit un bon de la un hotel. L-am întrebat dacă m-a înșelat și nu a recunoscut decât când i-am spus de bon. A continuat să mă mintă despre o altă persoană cu care ar fi fost…Până la urmă i-am spus că nu contează și că voi divorța. A recunoscut că s-a întors la fosta lui relație,dar că nu mai vrea cu ea,că nu mai este la fel de bine.apoi a început să –mi spună că tot pe mine mă iubește,că vrea cu mine, dar nu poate fi sigur că nu mă va mai înșela. Oricum înțelesesem asta. Acum am reușit oarecum să mă detașcez de el afectiv pentru prima oară de când ne cunoaștem. Înțeleg multe. Inclusiv că eram cam posesivă la rândul meu. Mai am unele răbufniri de gelozie dar s-a cam terminat. Relația este pe sfârșite mai ales că nu-I mai suport accesele de tandrețe vinovată. Pot spune despre tot ceea ce a fost…căsătoria mea a fost un lung divorț! Aceasta este povestea prescurtată cât s-a putut de mult. Vă rog să comentați mai ales aspectele de posesivitate. Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Marina- Lucica Balea MPsih. Marina- Lucica Balea este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Draga Miriam,
Inteleg ca relatiile tale sunt complicate din cauza traumelor suferite in copilarie. Nu-mi este clar ce vrei sa stii despre posesivitate. Mai degraba mi se pare ca este vorba despre tipurile de atasament dezvoltate in copilarie si despre modelele de viata introiectate de fiecare dintre voi. Nu stiu,unde sunt sentimentele in aceste relatii? Vorbesti despre razbunare, posesivitate, inselat,dependenta, dar mai e si altceva intre voi? Pe ce se bazeaza o relatie?Cu siguranta ai de clarificat multe aspecte privitoare la viata ta pentru a-ti gasi echilibrul. Iti recomand sa o faci impreuna cu un psihoterapeut, care te poate sprijini in aceasta calatorie catre tine.E mai important decat sa afli diferite pareri. In cadrul confidential, securizant, problemele se rezolva mult mai bine. Te astept cu drag.

Marina-Lucica Balea
 Psihoterapeut, consilier
 tel 0735 853 000
 psihoprof.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

MiriamMary (acum 9 ani)

Am terminat analiza personală cu Eugen Papadima. A durat 6 ani. Am finalizat-o. Nu doresc să mai intru în altă terapie. Nu doresc să primesc sprijin într-un cadru confidențial, securizant. Sunt la etapa în care eu,personal, doresc să nu-mi mai fie rușine cu mine și cu problemele mele. Mă tratez cum îmi trebuie,vă asigur. (Eu cred că mă descurc.) Odată finalizată această terapie, analiza continuă toată viața. Eu sunt mulțumită de etapa în care sunt, mai ales că am avut unele traume, pe care nu le-am povestit aici, la vârste destul de mici! Merg în ritmul meu și am progresat foarte mult. Așteptam doar unele clarificări. Dacă este vorba despre posesivitate, la unul dintre noi sau la ambii, din cum se prezintă povestea...
Doream părerea dv. și vă mulțumesc!
Sentimentele...dincolo de toată ambivalența?! Există foarte multă iubire nefericită...(de ambele părți)...din cauza scenariului de luptă și a imaturității. Ne străduim. Ne dorim să rămânem împreună. Încercăm să conștientizăm scenariul și să iesim din el chiar dacă, uneori, mai credem că ne-am pierdut unul pe celălalt.

Mulțumesc pentru recomandare totuși. Prefer, pentru că sunt absolventă de psihologie și mi-am terminat analiza personală, să mă întorc la studiu și să-mi dau licența. Prefer ceea ce ați preferat și dv. Poate că voi reuși totuși. Poate că aceasta este calea pentru mine. Eu așa simt, așa cred.

O zi bună!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Cand semeni grau,iese grau.Cand semeni porumb,iese porumb.Tu ai semanat nesiguranta,egoism,neintelegere si multa ura,drept urmare cele aparute pe parcursul casniciei.Din momentul in care intuitia ti-a demonstrat ca esti inselata si ca tie iti place sa te complaci in pielea victimei,nu ai luat nicio masura sa strigi in gura mare GATA!Oare merita atata sacrificiu un organ sexual masculin?Scuze,dar astea sunt cuvintele care mi-au venit in minte.In viata,noi trebuie sa fim in plan principal,trebuie sa fim putin egoisti ,trebuie sa ne iubim pe noi,ca la randul nostru sa stim cui trebuie sa-i daruim sufletul pereche.Capul sus,nehotararea si amintirile din copilarie trebuie sa le consideri niste lucruri care fac parte din viata ta,care sunt bine zavorate undeva si carora nu merita sa la mai acorzi importanta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela Zah (acum 9 ani)

Mulțumesc pentru comentariu!

În primul rând este greu de spus, într-o relație de acest gen, cine a început. În al doilea rând, după cum știu de la analistul meu, în România, media o reprezintă relația de cuplu de tip sado-masochist.
Eu am optat să merg la o analiză personală. Eu am optat pentru psihanaliză și am terminat o analiză personală cu unul dintre cei mai experimentați ca să nu zic mari analiști români. Această analiză s-a încheiat de comun acord cu analistul meu. Adică sunt capabilă să-mi continui singură analiza personală. O analiză nu se termină ci va continua toată viața. Acest lucru l-am ales. Amintirile fac parte din viața mea dar nu sunt zăvorâte. Aparțin trecutului și vor fi lăsate în urmă pentru că acum nu mai poate fi atunci. Dar este un proces de eliberare, uneori dureros...Am ales să mă frustrez pe termen scurt pentru beneficii pe termen lung.

În astfel de relații există această pendulare între investirea sălbatică a obiectului și dezinvestirea lui la fel de sălbatică. (Dragoste-ură!)

Firește că unul dintre cele mai valoroase insight-uri într-o analiză este tocmai ceea ce ai spus tu. Când semeni grâu iese grâu. intențiile bune trebuie operaționalizate, un vis rămâne un vis dacă este nerealist. Conform principiului realității poți păstra o anumită dorință chiar dacă nu se poate realiza în prezent (pentru că nu există condițiile încă) dar poți lucra pentru a crea acele condiții sau a le găsi dacă se poate. Dacă nu, e mai bine să reunți la acea dorință. Oricum...ieșirea din acest scenariu de luptă și maturizarea, adică a deveni cooperant, este un lucru mai dificil pentru unii dintre noi. Unele persoane care au în istoria personală unele traume ("zăvorâte undeva") se pot trezi acroșate de alte personae/pot acroșa alte persoane, mai reactive, mai rejective, care au aceleași traume dar au îmbrățișat agresorul, adică au devenit rejective, copiind compoartamentul care le-a fost administrat în copilărie pentru a fi siguri că nu vor mai fi în rolul celui rejectat!!!) Și atunci există această problemă: se aleg în mod inconștient. Unul este independentul, celălalt dependentul. Unul fuge de relație, celălalt fuge după el. Unul vrea libertatea, celălalt vrea să fie acceptat tocmai de către cel care are nevoie să rejecteze. Și istoria veche se repetă! Ambii sunt dependenți. Nu e nici unul liber. Rolurile sunt interschimbabile în decursul unei relații care durează de mai mult timp (dar nu numai). Este greu. Noi am trecut fiecare prin analiză personală. Eu 6 ani, soțul meu 2 ani. Sunt însă semne că vom reuși. Suntem împreună de la 19 ani și avem 52 de ani. (Și 4 copii). Este o relație care luptă să se maturizeze. Am început să conștientizăm faptul că,dacă plecăm din relație dar nu ne-am maturizat vom alege...în mod mai mult sau mai puțin conștient, oameni care au probleme similare și istoria se va repeta. Dacă aș lăsa doar lucrurile acelea îngropate ...să zicem că aș divorța...Ele ar lucra de acolo, din inconștient, făcându-mă să aleg un partener de relație cu care istoria s-ar repeta.

Mulțumesc încă o data pentru comentariu. O zi bună!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: