Dependent de iubire numai pentru ea ? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Andrei.20. cu 14 ani in urma

Nu stiu ce sa fac ! Probabil ca acesta este raspunsul pe care il caut. Sunt intr-o relatie de 1 an si 2 luni. Eu am 20 de ani si ea 18. Ne iubim, adevarul este ca ne iubim amandoi foarte mult si asta o sperie pe prietena mea foarte mult. Suntem tineri si intr-un fel o sperie pe ea iubirea asta prea multa. Ei ii este mare frica ca se va schimba in viitor si stie
ca o iubesc foarte mult si ii este frica sa nu ma faca sa sufar. II este frica ca sentimentele unul pentru celalalt se vor schimba desi totul este minunat acum si asa a fost intotdeauna. Nu a fost un moment in relatia noastra cand ne-am certat vreodata. Eu sunt la fac in bucuresti primul an, ea a-11-a si v-a urma sa vina si ea in bucuresti dupa liceul. Totul a fost okey la distanta pana acum, nu ne-am certat,
nu am avut nici o problema. Ne vedem destul de des pot sa zic si eu, 2-3 weekenduri pe luna, fac naveta special pentru ea. (Ea fiind in Constanta). Nu o deranjeaza faptul ca suntem la distanta acum, daca ar fi dupa ea si la o luna daca ne vedem este bine, pentru ca nu vrea sa ma incurce cu fac si nici eu nu vreau sa o incurc cu scoala. Teoretic ea abia asteapta sa intre la fac aici (arhitectura) si sa vina sa stea langa mine. Vorbim la telefon in fiecare zi. Imi imaginez viata langa ea pentru totdeauna si ea la fel. Intrebarea mea este, sunt oare prea slab emotional, ma imbat cu apa rece, o relatie
atat de tanara ar putea sa duca mult timp de acum incolo, poate chiar pentru totdeauna ? Ea este l-a a-2-a relatie de lunga durata,
prima a durat 1 an juma si ea spune ca a tras de relatie ultimele 6 luni ca un caine cand el nu facea nimik, evident stau si ma gandesc,
a fost o relatie adolescentina.(15-16 ani) Pentru mine ea este prima fata la care tin astfel, pentru prima data in viata mea si sper sa fie si pentru ultima data, astfel
ca ea sa fie fata pentru viata mea. Nu am mai avut o relatie pana acum
doar un mic flirt in cluburi de o noapte ca sa zic asa, nimic sexual, nimic emotional. Este o fata serioasa, la fel cu ma vad si eu, nu se asteapta
ca la facultatea sa se distreze pana peste cap(mai ales ca fac. pe care si-a ales-o nu o sa ii permita cu timpul si ea este mai perfectionista de felul ei si ii place sa fie in top si sa faca lucrurile cum trebuie) , sau sa sara din relatie in relatie, nu, in nici un caz, vede viata foarte serios si pot sa zic ca o consider
foarte matura pentru varsta ei, este total diferita de restul fetelor, motiv pentru care m-am si indragostit de ea, are un tel acum si anume sa isi faca o cariera. Eu sunt la fel, sunt in bucuresti de la octombrie 2009 si nu am putut vreodata sa arunc un ochi spre alta fata sau sa ma gandesc o secunda sa o insel. Am intrebat-o odata daca ar fi sa ma urmeze pe mine unde m-ar duce cariera si a dat un raspuns foarte entuziasmat de "da, pentru ca te iubesc". Ma sperie, sa o cred ? sa nu o cred ? O iubesc prea mult ? Sa intrerup relatie, ar fi mai bine pentru amandoi asta ? Cat de mare este sansa ca ea sa se shimbe cand se va muta la bucuresti cu mine, din punct de vedere emotional ? Eu nu pot sa zic ca m-am schimbat mult spre deosebire de cum eram inainte, doar ca evident, acum simt altfel responsabilitatile si probabil mananc cam multa mancare fast -food, ca nu prea am timp sa imi fac de mancare :). Ce considerati ca nu este in regula cu relatia noastra, sau ce considerati ca ar trebuie sa fac si sa nu fac ca sa mearga relatia noastra, sau ar trebui sa o intrerup. Este prea multa iubire buna sau rea ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

miha10 (acum 14 ani)

da va iubiti asa cum spui u ...nu treb sa te gandesti la lucruri rele...daca a fost bine pana acum ..asa o sa fie si de acum incolo..

nu renunta la persoana iubita pt nimik ...s;ar putea mai tarziu sa regreti..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Nu inteleg ce te nemultumeste in momentul de fata.
Daca totul merge bine de ce iti faci atatea probleme?
Nu inteleg de ce te sperie iubirea.
Lasa totul sa decurga normal, poarta-te ca pana acum fi la fel de sincer si nu ar trebui sa aveti probleme.
Si eu aveam 18 ani cand am inceput aceasta relatie, au trecut aproape 6, la inceput tot relatie la distanta.
Fi mai optimist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Draga Andrei20,

Ma bucur sa aud ca traiesti o relatie asa frumoasa de iubire! Felicitari!
Tinand cont de varsta pe care o ai, de faptul ca sunteti impreuna doar de un an si de faptul ca iubita ta este prima relatie serioasa pe care o ai, este firesc sa o iubesti cu toata fiinta ta si sa te mai temi din cand in cand ca o iubesti prea mult! Aceasta temere, insa paote fi o temere falsa, deoarece noi, ca fiinte umane, daca suntem sanatosi si rationali din punct de vedere psihic, putem iubi de mai multe ori in viata si sa iubim in moduri diferite, dar la intensitati similare. Astfel incat, mai ales in primii doi ani ai unei relatii, poti crede ca persoana pe care o iubesti reprezinta tolul pentru tine.
Iti voi spune etapele firesti ale iubirii:
1)prima etapa consta in emotia de INDRAGOSTIRE atunci cand nu vezi pe nimic si pe nimeni cu exceptia persoanei iubite, cand ai fluturasi in stomac ori de cate ori de gandesti sau te intalnesti cu persoana iubita, cand ea reprezinta centrul universului tau (atunci intensitateaa indragostirii e maxima) si pasiunea este foaret puternica. Acesta perioada dureaza cam intre cateva luni si primii doi-3 ani.
2)a doua etapa, este cea de sedimentare a emotiei iubirii, etapa in care relatia va ofera securitate, satisfactie si fiecare partener de cuplu, incepe sa realizeze ca mai sunt si alte aspecte in viata decat a fi continuu cu persoana iubita( reiau legatura cu prietenii, se pot focusa pe cariera, etc), indragostirea incepe sa se transforme in iubire, nu mai sunt aceeasi fluturasi si acceasi pasiune, incepe relatia de iubire prin prisma unei prietenii veridice si securitate emotionala.
3) a treia etapa este etapa de transformare a emotiilor in stabilizarea sentimentului iubirii. In acesta etapa se maturizeaza sentimentul iubirii, relatia este foarte importanta, securizanta, exista bine infiripata si prietenia si cuplul este securizant ptr ambii parteneri.Exista si certuri si impacari si neintelegeri, pasiunea s-a mai estompat,dar prietenia si siguranta in cuplu s-au accentuat.

Cu alte cuvinte, vruiam sa-ti sugerez, sa nu te astepti ca pasiunea dintre voi doi sa ramana la aceeasi intensitate si peste 3-4 ani, mai ales daca veti sta mult timp imreuna (ea mutandu-se in Bucuresti la faculatte), pasiunea nu va mai fi la acelasi nivel al intensitatii, dar asta nu e decat un lucru firesc in cadrul unei relatii, din partea ambilor parteneri. Exista posibilitatea ca Atat ea cat si tu, puteti sa va modificati conceptiile despre viata, lume, si voi insiva si sedimentarea iubirii sa se produca si totul sa fie in regula si sa fiti un cuplu armonios pentru toata viata!

Iti recomand sa te bucuri de frumusetea relatie in continuare si sa va pregatiti sa va sprijiniti unul pe altul, indiferent de dificultatile care pot aparea la un moment dat!

Succes si multa armonie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Andrei.20. (acum 14 ani)

Vreau sa multumesc in special doamnei Doctor Psih. Demian Adina, cat si Sheilei si Mihaelei. Evident, sunt sigur ca nu va fi starea asta puternica de dragoste intotdeauna, mai ales ca vor fi si momente de stres care ne vor aduce si momente de neintelegere sau cearta. Nu pot sa spun ca sunt nemultumit dupa cum a spus Sheila, ci doar ca ei ii este mare frica ca se va schimba si ca poate nu o voi mai iubi la fel de mult intr-o buna zi, sau invers si ea nu vrea sa ma faca sa sufar. Teoretic ei ii este mare frica ca se va schimba odata cu mutarea la Bucuresti si ca poate nu o sa o mai iubesc la fel de mult si nu vrea sa ma faca sa sufar. Deasemenea sper ca distanta asta pana la vara sau pana in vacantele viitoare, cu vizite mai rare, consider ca mai mult intareste relatia si nu pot sa spun ca ma sperie, din contra ... ne testeaza iubirea si cat de rezistenta este.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rianara (acum 14 ani)

Frica de ceva todeauna va exista ,parerea mea e ca mai bine sa regreti ceva ce ai trait decat sa regreti ceva ce nu ai trait si toata viata sa te intrebi cum ar fii fost.Lasa lucrurile sa evolueze normal incearca sa faci ca totul sa fie frumos in relatie si chiar daca va veti despartii vei fii impacat cu tine.Gandeste pozitiv se spune ca gandurile noastre modeleaza si creeaza viitorul nostru .succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina Dragomir (acum 13 ani)

Buna ziua, e pentru prima oara cand fac acest lucru...Sa cer parerea unor persoane necunoascut, insa nu stiu ce sa mai fac.
Eu am 25 de ani si de 8 luni am o relatie cu un baiat de 19 ani, lucrurile au evoluat foarte repede pentru ca el s-a indragostit de mine ca un nebun. Ne-am mutat impreuna dupa cateva luni, mi-a oferit si inelul de logodna la numai o luna dupa ce ne-am cunoscut si am spus da, desi nu eram sigura de sentimentele mele...(tocmai ma despartisem de fostul si nici macar nu l-am lasat sa vorbeasca in apararea lui), dupa alte cateva luni am inceput sa ne certam pentru ca el este foarte gelos iar eu nu suport gelozia. Nu i-am dat niciodata motive si totul a pornit de la un nimic...(un mail de la un prieten)
Acum, fostul ma vrea inapoi si face tot posibilul sa ne impacam...Eu ma gandesc ca aceasta relatie nu o sa mearga din cauza diferentei de varsta si incerc sa ii explic, cat pot eu de bine ca nu o sa iasa nimic si ar fi mai bine sa terminam acum inainte sa fie prea tarziu...Insa el tine cu dintii si imi spune ca ma iubeste si ca vrea sa ramana cu mine si sa continuam pe acest drum..Prietenii lui nu il sustin in aceasta relatie din cauza faptului ca eu sunt mai mare...
Acum nu stiu ce sa mai fac, ce ar fi mai bine pentru toata lumea....Sa dispar din viata amandorura ?
Va rog ajutati-ma cu un sfat, cu o parere...
Va multumesc, numai bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

Cred ca ar trebui sa stai o perioada singura sa analizezi bine situatia si apoi sa vezi care din ei merita o noua sansa. Diferenta de varsta nu ar trebui sa fie un motiv de despartire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr.boom (acum 13 ani)

chiar vrei sa cresti copii??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 13 ani)

Pt Irina
Faptul ca tu ai acceptat acel inel lui i-a dat multe sperante. Nu ai cum sa accepti o cerere dupa o luna, eu am fost ceruta dupa 2 ani si nu am acceptat (suntem de 6 impreuna).Trebuie sa gandesti la rece si sa vezi daca mai are rost sa-i dai sperante sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

darkelena (acum 13 ani)

irina , daca il iubesti si te iubeste , nu trebuie sa va lasati influentati de parerile celorlalti :) iar ex-ul tau , daca te streseaza , da-i cu flit :))
intre mama si tata sunt 10 ani jumatate diferenta (mama mai mare ) asa ca de ce sa va despartiti? sa fie intelegere si iubire ca totul vine de la sine .
nu va mai lasati influentati de varsta. sunt baieti care la 19 ani gandesc ca unii de 25 ..iar cei de 25 ca cei de 15 :) .
sper ca te-am ajutat fiecare cu ceva :*
succes ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

darkelena (acum 13 ani)

andrei ... tu stai linistit .
nu aveti de ce sa va despartiti , nu e dependenta de iubire .
e ceva normal ca atunci cand iubesti sa ai 1000 de intrebari fara raspuns, insa voi din cate vedem va iubiti enorm , o iubire pura si limpede ca lacrima
deci ...
si eu va recomand sa va bucurati de frumusetea relatie in continuare si sa va spirjiniti in momentele grele .
pupicei voua ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexander (acum 13 ani)

Pentru Irina

Grea intrebare si raspunsul e si mai greu.Probabil trebuie sa alegi pe acela care este in stare sa se sacrifice pentru tine... pe acela care nu te considera proprietatea sa... pe acela dispus sa traiasca cu tine chiar si in conditii extreme de viata,in mijlocul unui vulcan aprins,fara strop de apa si in loc de mincare doar un sac de sare... sa alegi pe acela care nu vede in tine doar un invelis exterior bun doar pentru sex... sa alegi pe acela pentru care viata inseamna si greul,nu doar binele... sa alegi pe acela care iti da posibilitatea sa faci tu alegerea dupa liberul tau arbitru chiar daca in felul asta nu-l vei alege pe el... sa alegi pe acela care pentru tine este dispus sa sufere toata viata pentru ca nu poate fi cu Tine fara sa-i pese ca in jurul sau sint multe alte femei... doar un astfel de om te iubeste cu adevarat... un om rastignit pe crucea de foc a ideii care este iubirea...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin pentru andrei (acum 13 ani)

andrei nu stiu daca mai esti sau nu cu fata aia cert este sa nu te iei dupa nimeni si daca va iubiti cu adevarat luptati pentru relatia voastra nu este adevarat ce scrie psihiatra Demian Adina ca relatia nu va mai fi la fel peste 3-4 ani iti dau exemplu eu sunt cu sotia de 17 ani si ne iubim ca la inceput absolut nimic nu sa schimbat in relatia noastra si am intampinat necazuri mari in viata dar nu am renuntat unul la celalalt pentru ca ne iubim asa ca sfatul meu este sa nu asculti de nimeni si mergi inainte evident cu conditia ca si ea sa simta ceea ce simti tu pentru ea. Bafta si capul sus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: