Cum procedez ?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Ave 11 cu 14 ani in urma

Buna ziua

Astazi am patit o rau de tot ...........
Am o relatie de 3 ani ( sunt casatorita de 22 de ani ) pana astazi sotul doar credea ca am pe cineva , am mai avut certuri , dar astazi de dimineata mi-a citit sms urile , care au facut intr-un fel lumina in toate ...... acum vrea sa vorbeasca cu barbatul respectiv, vrea sa vorbeasca cu sotia lui .... nu am nici cea mai vaga idee cum cu ce il pot oprii sa nu vorbeasca macar cu sotia lui ...... poate cineva sa i-mi dea un sfat ?
Raul este facut , dar nu ar trebui facut si mai mult , am propus si divortul, doar sa ii lase pe ei in pace , mai ales sotia lui, nu are dece sa sufere si ea, nu trebuie sa stie , asta este intre mine si sotul meu, daca am ajuns aici am avut un motiv pentru care sau intamplat , dar nu vreau sa afle si sotia lui ......... cine ce i-mi sugereaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (69)

ionica (acum 14 ani)

Sincer, nu prea ai ce face sa impiedici aceasta conversatie intre sotul tau si cei doi. Daca totusi casatoria ta a 'scartiit' de ceva vreme, atunci era momentul sa va despartiti, acum ca a aflat adevarul si este normal sa vrea sa discute si cu cel implicat in distrugerea casatoriei voastre. Nu prea am cum sa te ajut...Succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ave 11 (acum 14 ani)

Buna Mariana

Multumesc ptr raspuns, chiar nu ma poata ajuta raspunsul tau, i-mi pui o intrebare , de ce nu am divortat daca casatoria noastra scartie , de ce ? pentru simplul motiv ca am doi copii la facultate si singura nu as reusi sa i-i tin pana cand termina , probabil ca speram tot timpul nu are cum sa afle, i-mi era si teama tot timpul sa nu se apuce de baut , are mare inclinatie catre asta , am crezut ca minciuna poate sa aiba picioare bune , dar se pare ca numai pana aici au rezistat .........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Nu inteleg, daca ai vrut sa ti relatia ata de bine secreta de ce nu ai sters mesajele din telefon. In mod normal bunele maniere spun sa nu faci chestia asta cu umblatul in telefon dar in momentul in care ai suspiciuni o faci.
Tot ce poti face este sa discuti cu amantul si acesta sa-i spuna sotiei, cred ca e mai bine asa decat sa afle de la sotul tau.
In privinta divortului...copii sunt destul de mari si cred ca se pot descurca si mai mult singuri, nu trebuie sa te sacrifici tu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ave 11 (acum 14 ani)

Buna Sheila

Dar el ce sa-i spuna sotiei ? ca are pe cineva ? Nici el nu vrea sa divorteze , si el are doi copii , inafara de asta sotia lui bea, si el gandeste ca are o raspundere fata de ea, crede ca daca ar lasa -o , ea ar incepe sa bea si mai mult , ce se va intampla cu copii lui, cu sotia , deci nici unul dintre noi nu prea poate sa divorteze linistit , si cred el nici curaj nu are ....... eu despre divort spun ca as divorta si fara el , nu stiu astazi dupa masa ce o sa ma astepte acasa , sper doar ca pana ce ajung eu acasa el sa nu fie beat si eventual cearat sa ajunga prea departe si sa ma si loveasca ............ Mi-am sunat copii le-am spus si lor ce sa intamplat , i-ti poti da seama ca si ei stau cu sufletulla gura ,,,,,,,, oare ce va urma , si asta cand ei tocmai au inceput examenele ........ nu sunt acasa , amandoi sunt la facultate :(

Multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Daca nu exista alta solutie nu ramane decat sa va vedeti fiecare de familiile voastre.
E o situatie complicata dar trebuia sa va ganditi la asta de cand ati ales acest drum
Sotul tau il cunoaste pe acest barbat, exista sanse sa ajunga la sotia lui?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ave 11 (acum 14 ani)

da , il cunoaste din vedere , si poate sa ajunga la sotia lui , traim intr-un oras nu prea mare , si el este cunoscut la noi in oras , ....... nu stiu ce ii spot spune in seara asta ........ nu am nici cea mai vaga idee ......... el acum procedeaza ,, daca a murit capra mea sa moara si al vecinului "

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 14 ani)

Imi pare rau ca treci prin aceste lucruri.Nu pot sa te judec,tu stii mai bine motivele care te-au determinat sa faci acest pas.Stiu ca de-a lungul unei casnicii de 22 de ani pot aparea tot felul de probleme care sa il impinga pe unul sau pe celalalt spre cai mai putin ortodoxe.Problema care se pune este acum rezolvarea acestei situatii extrem de neplacute.Din pacate pt tine nu te poti baza pe celalalt barbat pt ca din cate spui tu el nu e de acord cu divortul.Relatia voastra trebuie sa se opreasca aici,sa incerci sa refaci legatura dintre tine si sotul tau iar daca chiar nu se poate sa pornesti singura la drum.Sfatul meu este sa fii sincera macar acum:explica-i sotului motivele care te-au impins spre alt barbat,suna-ti prietenul sa-si atentioneze sotia(in fond amandoi ati fost implicati in relatia asta nu trebuie sa iei toata povara pe umerii tai)si fii puternica!Nu lasa pe nimeni sa te judece pt ca iti spun sincer exista oameni care au pacate mult mai mari ca ale tale..Iar cei care vor sa arunce cu noroi la randul lor nu sunt nici pe departe perfecti.Trage aer in piept si infrunta situatia ca o femeie puternica ce esti.Asuma-ti greselile dar nu lasa nimic sa te doboare!Succes in rezolvarea problemei si daca poti tine-ne la curent!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ave 11 (acum 14 ani)

Dorina i-ti multumesc din suflet pentru incurajare :* Sa stii ca am nevoie mare de asta , pana in clipa de fata , pana cand am citit mesajul tau inca nici o lacrima nu mi-a cazut , dar acum au iesit , i-ti multumesc inca odata , si chiar nu vreau sa implic pe nimeni, as vrea ca situatia asta sa ramana fara ca sotia lui sa afle, defapt si ea bea, si nu vreau sa se apuce sa bea si mai mult , dar cu sotul , sincera sa fiu, nu -i pot promite ca ma intorc la el, de 4 ani nu mai dormim in acellasi pat, si nici acum nu pot sa - i promit ca se va schimba situatia , chiar daca ajungem la divort ......
I-ti multumesc pentru cuvintele Tale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 14 ani)

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor...lacrimile sunt bune,te fac sa te descarci dar sa fie cu masura.Chiar m-am gandit la tine dupa ce ti-am scris.Ai doi copii mari la facultate,asta denota ca esti un om extraordinar.Ai facut sacrificii mari ca ei sa ajunga acolo si ai incercat sa mentii familia unita tot pt binele lor.Insa ai si tu suflet..esti om..esti femeie si simti nevoia sa fii privita ca femeie nu ca o menajera buna doar sa calce,spele si gateasca..In locul sotului tau mi-as asuma o parte din vina care te-a impins in bratele altui barbat..vina nu iti apartine in totalitate.Cat despre celalat...nu incerca sa il menajezi excesiv.Ar trebui sa fie mai hotarat.Si el trebuie sa suporte consecintele acestei situatii nu doar tu!Multa bafta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ave 11 (acum 14 ani)

Buna Dorina

Am raspuns pentru Irinuca , acolo poti sa citesti si restul casniciei mele , nu creau sa dau copy paste , Irinuca ma intrebat ceva si am raspuns sincera la intrebarea ei , daca citesti poti afla mai multe de ce si cum am ajuns sa am pe altcineva .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 14 ani)

Am citit......niciodata n-am inteles de ce un barbat prefera "mana" cand are o femeie acasa!!Cazul tau nu e singular insa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ave 11 (acum 14 ani)

Nu stiu , nu pot intelege nici eu ........ si sunt o femeie pot spune destul de dragutza , cum se spune ,, maimuta accepta zaharul din mana mea " dar asta este , poate sunt sp***a , cred asta este singurul defect de care se poate lovi , ca in rest .......... vad si eu cand se uita alti barbati la mine ..........Si de 4 ani nici in ruptul capului nu m-as mai culca cu el ......... dar in 4 ani ar fi putu fi mai dragut, mai iubacios mai sa i-mi faca pe plac si nu sa accepte situatie , hai te rog sa-mi faci pofta ......... insa el a ales acesta varianta ........... si acum eu sunt vinovata ..........eu sunt cea care a gresit si a gresit enorm, a incercat saraca femei din mine a incercat sa fie fericita ......... si am si fost in acesti ani ........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 14 ani)

Stii?Eu te felicit pt curajul tau de a incerca sa fii fericita.Sincer..Exista multe femei care se usuca pe picioare intr-o casnicie care nu merge.Daca ai avea puterea sa ii pui punct ar fi minunat..De multe ori spunem..facem acest sacrificiu pt copii...ne chinuim cu soti betivi,afemeiati,straini practic de noi doar pt a salva aparentele si a creea o situatie de normalitate care de fapt nu exista.Copii inteleg mai multe decat vrem noi sa credem ca inteleg.Am un copil de 14 ani care m-a uimit prin maturitatea de care da dovada in momente de greutate...Copiii cresc,pleaca isi cladesc propria viata iar noi ramanem obosite,triste si singure.Doar ai grija pe cine iubesti...vorbesti ca o femeie indragostita insa in situatia data sper sa te convinga acel barbat ca merita sa il iubesti.Faptele conteaza pt ca vorbele zboara usor...Ai grija de tine si de sufletul tau pt ca nimeni nu o va face!...Si ca o mica glumita...ramai sp***a ca nu e un defect...din contra...te pup si astept vesti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva 11 (acum 14 ani)

Buna Dorina , Adrienne si fetelor care ma sustineti :) , chiar si pentru Parasca , chiar daca ea judeca si mentine sacritatea casniciei , suntem diferite , nu gandim la fel .........
Draga Dorina esti foarte intelegatoare poate ai trecut si tu prin asa ceva , poate ai prietene care au patit la fel ..... Ieri seara cand am ajuns acasa sotul doar mi-a raspuns la salutul de buna seara si in rest nu a pomenit nimic , a baut ceva , nu mult , dar nu a scos un cuvant , l-am intrebat daca mananca , a raspuns cu un simplu nu , si in rest nu a mai scos o vorba , pe la ora 8 deja dormea , nu stiu ce sa cred , eu eram pregatita ca o sa ne certam, si cand colo nimic, nu stiu ce este in capul lui .... i-mi era teama sa nu i-mi faca ceva noaptea sau lui....
Dorina i-mi spui ca vorbesc ca o femeie indragostita , poate sunt indragostita , dar il iubesc pe acest barbat , dar chiar daca ajungem la divort si el nu ramane langa mine , treaba lui , eu pot spune ca am avut cativa ani cat am fost fericita cu el ... daca el nu poate sa i-si lase sotia , familia , treaba lui , eu in adancul sufletului stiu ca ma iubeste cat poate ....... eu probabil un pic mai mult ..... Dar in iubire intotdeauna asa este , sufere mai mult cel ce iubeste mai mult ...:)
I-ti multumesc de glumita ;) incerc sa raman slabuta
Te pup si va pup fetelor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 14 ani)

Am asteptat mesajul tau cu sufletul la gura..e clar ca nu vrea sa te piarda si probabil ca-si recunoaste greselile in sinea lui.Important e acum ca tu esti bine..aseara ma gandeam la tine si mi-am facut griji.Asa e..mereu intr-o relatie unul iubeste mai mult..Te pup si mai vorbim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva 11 (acum 14 ani)

Dorina , ce i-mi sugerezi ? Sa incep eu o discutie despre sms uri ? sau sa las totul pe seama lui ? Sa vad el o sa aiba vre-o reactie ? Chiar acum 5 minute l-am sunat , baiatul a sunat sa i-mi spuna ca ieri 35 din colegii lui au fost respinsi la un examen si el astazi a primit pe o parte 6-8 si pe cealalta parte alucrarii un 10 , si m-am gandit asta este un motiv sa i-l sun, si a vorbit destul de politicos , a mentionat asta este motiv de bucurie , daca in altceva nu are in ce sa se bucure... Ce sa fac ? sa incep eu in seara asta sa vorbesc despre sms ? Sau sa il las pana incepe el discutia ?

Te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 14 ani)

Lasa-l o vreme...macar cateva zile...pt sfarsit de saptamana ar fi bine!Asa cred eu!Cu toate astea insa vei trai in stress pana atunci...dar eu zic sa se linisteasca putin apele..cum consideri tu.Dar fii calma si ai grija de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva 11 (acum 14 ani)

Dorina ....
Nici in seara asta inca nu a vorbit , nu se cearta ...... daca am vazut bine a plans , adevarat ca a si baut ........ nici eu nu stiu ce sa fac , am incercat sa vorbesc cu el despre ziua de astazi, cat de frig a fost dar nu a mers, l-am chemat sa manance cina , nu a venit sta bosumflat , nu a facut baie nu s=a barbierit nimic ......... bea, nu vorbeste , fumeaza ,,,,,,,, parca seamana cu linistea din'inaintea furtunii , ce ma fac ? astept in continuare ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina (acum 14 ani)

Buna Eva..eu cred ca ar f bine sa il lasi sa se linisteasca.. e clar ca el e descumpanit,dezorientat,nu stie ce hotarare sa ia.Acum depinde si ce vrei tu pt ca asa nu mai puteti continua.Ori renunt la celalalt si incerci o noua apropiere de el..amintindu-ti momentele placute care v-au unit candva(desi poate ti se pare imposibil ele exista undeva pierdute in tine pt ca altfel nu ar fi rezultat doi copii frumosi si destepti)ori va despartiti si iti continui relatia cu prietenul tau desi nu sunt deacord cu ea pt ca tie ca om nu o sa-ti faca bine(stiu ce spun) ori iei o pauza si ramai singura o vreme sa-ti analizezi viata,sa vezi care iti sunt prioritatile si incerci sa stai la distanta si de iubitul tau pt a nu fi influentata.Ar trebui ca tu si sotul tau sa stati departe unul de altul o vreme si apoi sa disutati aceasta problema..tine-ma la curent daca poti si..multa intelepciune sa ai!te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva 11 (acum 14 ani)

Buna Dorina

Am primit mesajul tau , multumesc :) esti dragutza
Draga Dorina in aceasta seara mi-a spus ca maine trebuie sa vorbim, nu acum pentru ca el este baut si nu are nici un rost , dar maine inainte sa plece la parintii lui , va trebui sa vorbim , vrea sa auda ce si cum gandesc in continuare ,,,,,,,, si eu nu pot sa - i dau raspunsul asteptat ...... nu pot sa - i promit ca nu ma mai intalnesc , ca nu mai vorbesc , ca nu m-ai scriu mesaje ........ stiu ca asta asteapta de la mine , dar nu pot :( ai scris ceva ce m-a pus pe ganduri ,,si iti continui relatia cu prietenul tau desi nu sunt deacord cu ea pt ca tie ca om nu o sa-ti faca bine(stiu ce spun" de ce nu ar fi bine ? si tu ai trecut prin asa ceva ? si nu a functionat nici cu iubitul ? sau de ce sa nu i-mi faca bine relatia in continuare cu prietenul meu ? Nu stiu la ce anume ar trebui sa ma gandesc .............. si nu stiu nici ce ii voi raspunde maine ............... sper ca noaptea o sa i-mi fie un sfesnic bun .............
Te voi tine la curent

Te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Pag 1 din 4