Copilul dintr-o alta relatie. raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de MembruMobileApp310228 cu 7 ani in urma

De ceva vreme ma lovesc de o problema. La inceput am crezut ca incetul cu incetul am sa o rezolv singura,dar pe zi ce trece devine din ce in ce mai mare.
Am o relatie cu un barbat care are un copil dintr-o alta relatie. Eu am 27 de ani,el are 32 de ani iar fetita lui are 2 ani. Relati dintre el si fosta iubita sa terminat acum 1 an jumate,ei au incercat sa stea impreuna tinp de 6 luni pentru copil. Fetita incepand de la 6 luni locuieste cu mama ei iar pe tatal ei il vede in fiecare saptamana de cel putin 2-3 ori.
Relatia noastra este noua,5 luni,stiu ca este foarte recent dar as prefera sa caut o solutie.
Nu sunt geloasa pe fetita de nici un fel,am acceptat-o inca de la inceput,am stiut de ea din prima zi, nu mi-a ascuns niciodata ca are o fetita.
Problema este ca ea nu ma accepta,si asta nu sa intamplat de la inceput. Chiar si spre surprinderea lui aproprierea dintre noi doua a fost rapida,dar incepand de acum 1 luna,compirtamentul ei sa schimbat. Nu ma lasa sa o ating,sa o iau de mana sa ii schimb scutecul. Mereu ma inpinge sau incearca sa ma dea la o parte, incepe sa planga brusc daca o iau in brate. Ceea ce devine foarte greu pentru mine, in prinul rand ma sint respinsa si in al doilea rand imi fac probleme in cazul in care fata nu ma accepta e posibila o despartite din partea lui.
Ma tot roade aceasta problema, am incercat sa ii spun si lui cu tot riscul ,iar raspunsul lui a fost :e varsta!! Dar conportamentul ei este doar fata de mine.
Nu i-am dat nicu un motiv sa creada ca ii fur tatal sau atentia. Nu ne sarutam,tinem de mana sau avem alte gesturi in prezenta ei,incercam sa avem grija si sa o protejam de orice suferinta enotionala. Doar ca sunt mereu acolo ,ca si prezenta.
El imi spune sa nu o iau personal,dar cum as putea. Si cand sunten in masina,el paraseste masina,ramanem singure , eu ma intorc la ea sa o tin de vorba sa nu planga,si numau faptul ca ma sprijin de scaun cu mainile ma loveste cu picioarele si destul de tare pentru in copilas.
Mereu ii zambesc mereu ii ofer atentie,ma joc cu ea...ne jucam "cucu-bau" si mereu rade pana intr-un anumit punct cand cred ca isi aminteste cine sunt si iar numai vrea sa aibe nimic de-a-aface cu mine.
Daca cineva poate sa ma ajute sau sa imi spuna unde gresesc,accept sfaturi ,critici orice , dar sunt disperata si incepe sa imi faca rau sufleteste aceasta problema .
Multumesc !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr Rares Ignat MDr Rares Ignat este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Cred ca iti e greu in situatia in care esti acum. Inteleg ca ai facut eforturi sa o castigi, sa o protejezi. Inteleg ca nu i-ai dat impresia ca vrei sa-I « furi tatal ». E insa posibil ca in discutiile fetei cu mama ei sa fi aparut aceasta idee.

Ai cateva optiuni: te incarci cu si mai multa rabdare si incerci sa te porti frumos, intelept si cu blandete si in continuare. Poti sa incerci sa vorbesti cu mama pentru a-i spune cu ce te confrunti si eventual sa-i ceri sfatul. Poti eventual sa apelezi si la sprijinul unei sesiuni de psihoterapie pentru aceasta problema de parenting.

Dr Rares Ignat
psihoterapeut de cuplu - psihosexolog
mobil :0724 232 893
www.psihoterapiefamilie.ro
www.sex-psi.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: