Ce sa fac?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de paul@@ cu 14 ani in urma

Buna...o nedumerire am si eu...ce voce trebuie sa asculti..a inimii..,sau a "moralitatii" sa zic asa!Sunt casatorita,am un copil,dar...in familie,am neintelegeri multe,pe diverse teme..inclusiv in pat..sunt neglijata complet..dar si asa..nu pot divorta(respect institutia.."familia").De un am,am cunoscut un barbat,pe care il iubesc,in adevaratul sens al cuvantului,ne dorim reciproc(dar nu s-a intamplat),are rabdare cu mine,ma intelege,si..trebuie sa recunosc..ca si eu il ador,din toate punctele de vedere!Gresesc oare,daca,macar o data in viata,doresc si eu sa stiu cum e sa fi iubita si femeie..in adevaratul sens al cuvantului????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (56)

marialeea (acum 14 ani)

Draga Paula, nu sunt psiholog, dar "am in spate" si eu 8 ani de casnicie "cu acte" si vreo 14 de convietuire impreuna. Si eu am divergente (dar nu majore) si, hai sa zicem, nu prea mai este "activitate" in pat. Dar asta nu inseamna ca sunt probleme majore de casnicie. Poate doar stres cat cuprinde din partea amandurora...
In schimb, problema ta s-ar pune cu totul altfel daca in familia ta, care cuprinde si un copil, ar fi un microclimat de nesiguranta, certuri si violente verbale sau fizice! Asta nu e un mediu in care sa cresti un copil! Dar tu nu ai spus daca ai problema asta...
Eu spun ca, daca sotul tau e un tata bun pentru cel mic si nu e violent cu voi, asta e lucrul cel mai important (sau ar trebui sa fie) pentru tine, ca, in primul rand, mama! Faptul ca aveti neintelegeri diverse... Draga mea, toata lumea are!!! Nu vezi ce vremuri aiurea traim??
Si inca ceva: TU ESTI ABSOLUT SIGURA, 100%, CA ACTUALUL TAU IUBIT AR FI UN TATA EXTAORDINAR PENTRU COPIL? SI L-AR INLOCUI, MACAR PUTIN, IN VIATA DE ZI CU ZI, PE CEL NATURAL? De cat timp il cunosti pe acel om? De mai multa vreme decat pe sotul tau? Tu vezi la televizor cate nenorociri se intampla, cu diverse femei amagite de "lupi in blana de oaie" care, odata prinse in mreje, regreta dupa aceea amarnic ceea ce au facut? Barbati care pareau blanzi si buni ca painea calda care se dovedesc ca nu sunt ceea ce par a fi? GANDESTE-TE F.F.F. BINE! NU DE ALTA, DAR AI UN COPIL!! Stii, nu trebuie cred sa-ti spun eu, cei mici sunt extrem de traumatizati cand se ajunge la divort! IA AMINTE, CHIAR MERITA?
In final, nu-ti pot spune decat sa ai multa, multa grija. Si, stii, o colega are o vorba... "Barbatii cu adevarat buni sunt 'luati' primii, 'din frageda pruncie'"! Iar daca e divortat... oare ce s-a intamplat cu adevarat in casnicia lui?
Mult noroc si luciditate iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul@@ (acum 14 ani)

Multumesc mult de parere!...da...stiu,astfel de intrebari imi pun si eu,sotul meu e plecat in strainatate de 8 ani(copilul are 7 ani),suntem casatoriti de 10 ani,si..ce este mai grav,este ca nu vrea sa se intoarca!Vine,de 2,3 ori pe an,..si atat!cat e sejurul lui aici..1,2 saptamani..asteapta sa treaca repede sa se intoarca..(zice ca nu se poate adapta,si avem numai discutii..)!Si,nu mai stiu nici eu ce sa mai cred,sincer!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Intr-adevar, situatia ta este "in coada de peste", ca sa zic asa, tu ai sot dar de fapt nu ai! Numai ca sunt sigura ca ai destul de mult capul pe umeri ca sa gandesti cum e mai bine pentru voi, si pentru tine si pentru copil. Si daca este cazul sa divortezi. E greu, e adevarat, cand esti chiar "in miezul lucrurilor" sa gandesti totul la rece. Dar tu vei reusi, sunt sigura de asta. Cred eu ca totul depinde de cat de sigura esti ca-l cunosti pe cel pe care il iubesti: daca tu crezi si esti absolut sigura ca va fi un tata bun pentru copilasul tau, poti incepe sa tatonezi terenul: cam ce ar crede copilul despre faptul ca doi oameni divorteaza, cam cum s-ar comporta sotul tau si familia ta la aflarea vestii... Tatoneaza, gandeste-te bine si, daca gasesti o solutie care sa fie ok pentru toata lumea, aplic-o. Vezi si daca copilul tau tine la iubitul tau mai mult ca la un simplu amic de-al mamei, uita-te cu mare atentie la fiecare semn care te-ar conduce la solutionarea dilemei daca iubitul tau poate fi cu adevarat un bun tatic etc.
Intoarce bine si cu atentie problema pe toate partile, nu te pripi si sunt sigura ca vei gasi tu rezolvarea!
NUMAI BINE SI FERICIRE ITI DORESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

terecvasile (acum 14 ani)

Draga Paula nu ti dau eu un sfat iti da Cel ce ne a zidit pe noi rabda pana la capat si te vei mantui caci scris este Intru rabdarea voastra va ve ti castiga sufletele.Doamne ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mosu (acum 14 ani)

lasa-l pe tata linga copil si vino sa te alint.astep[t raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costel (acum 14 ani)

daca nu stii ce sa mai crezi incearca tu si stai cu el in strainatate nu o saptamana sau doua ,un an sau mai mult, doar sunteti casatoriti ,aveti un copil si asta ar trebui sa fie legatura cea mai puternica dintre voi, si poate ca si faptul ca va iubiti nu va fi un obstacol sa faci acest lucru.Nu stiu poate ca daca nu accepta (sa nu vorbesc cu pacat)sa isi fi facut o alta viata acolo... incearca viata e scurta si merita traita din plin. Cu respect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena ploiesti (acum 14 ani)

cu siguranta faptaul ca ai cunoscut un ,,altul,,esti putin derutata, poate nici tu nu te mai comporti ca inainte, lucrurile de genul asta se intampla cand esti la mijloc...ai grija sa nu dai vrabia din mana ....nu se stie cum este celalalt...se comporta frumos ptr ca nu te-a avut, dupa aceea la fel va fi...incearca sa dai tot ce poti bun din tine si apoi ia o decizie...cat despre copil va suferi enorm...mult noroc si nu uita intelepciune multaaaaa!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 14 ani)

Draga mea,
Nu uita ca ai o singura viata, este adevarat ca esti casatorita dar asta nu inseamna ca nu poti cauta fericirea in alta parte, tocmai de dragul tau si al copilului. Un copil este fericit daca parintii lui sunt fericiti.Nu trebuie sa divortezi, nici sa faci mare caz de aceasta dragoste a ta ci sa faci asta pentru sufletul tau.Sunt convinsa ca sotul tau nu traieste tot anul cu gandul la tine oricat de mult te-ar iubi. Nu trebuie sa fie ca o razbunare dar iti doresc din suflet sa te poti bucaura de viata chiar daca esti maritata si cu copil. Iti scrie o parsoana maritata de 14 ani si cu 3 copii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cribad (acum 14 ani)

bravo....un raspuns de nota 10...dar exceptie se face in situatia,in care sotul are o amanta...???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
paul@@ (acum 14 ani)

da..inteleg perfect,nu vreau sa divortez,ar fi o situatie neplacuta pt copil si familie,respect institutia familiei,dar....am momente,de fapt avem ambii(cu acest domn)cand ne dorim ff mult!Gresesc,daca premeditez...o noapte de dragoste cu el??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Nicidecum! Mie imi era putin cam jena sa-ti spun asa ceva, nu de alta dar si eu sunt de o corectitudine ceva de speriat! Si nu prea e bine, dar de, asa sunt unii oameni!
De fapt, cred ca in adancul sufletului o stii si tu, dar cred ca si sotul tau e posibil sa aiba pe cineva acolo, in strainatate, de vrea el cu atata nerabdare sa se intoarca mai repede! Ti-ai dat, sper, seama si singura ca asta ar putea fi motivul neintoarcerii lui la voi, la copil si la tine, dupa atatia ani...
Asa ca... fa si tu la fel. Te avertizez ca la inceput nu iti va fi usor. Ai o constiinta curata, care ti-a permis sa ai moralitatea de a nu "calca stramb" un an de zile! Dar, incet-incet, o sa te obisnuiesti! Va fi dificil si daca esti genul de persoana care nu e invatata sa minta, sa se ascunda, dar va trebui sa te educi. Esti om, nu un robot de tabla. Si, sunt sigura, cand vei ajunge la un asemenea grad de intimitate cu acest om, ti se va dezvalui incet-incet, ca o carte deschisa. Si, daca totusi, vreodata, vei hotara sa divortezi, vei sti daca te poti baza pe el din toate punctele de vedere, sau nu.
CURAJ (caci, desi poate nu crezi, vei avea nevoie) SI FERICIRE ITI UREZ!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vera (acum 14 ani)

ce complicat.din punctul meu de vedere ar trebui sa fii putin egoista sa te gandesti si la tine si sa faci exact ce iti dicteaza inima.copilul va creste oricum cu tatal lui sau fara el
din ce spui tu aici tatal lui a fost mai mult absent decat prezent,copilul e obisnuit sa il vada doar de 2 3 ori pe an.ia decizi majore pentru ca trece viata pe langa tine si cand iti vei da seama e tarziu.nu crede ca sotultau e singur acolo,eu una nu cred.dovada o ai in fata ochilor dar cred ca refuzi sa vezi.FI PROPIUL TAU STAPAN,atat pot sa iti spun.BAFTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inna (acum 14 ani)

Draga mea, te inteleg perfect in tot ceea ce spui, pentru ca am trait si eu astfel de dilema. Dupa 21 de ani de casnicie relatiile s-au racit cu toate ca inca imi iubesc sotul iar familia o respect si o iubesc mai mult decat orice pe lume. In urma cu ceva timp am descoperit ca dragostea este de mai multe feluri si, mai mult decat atat, alaturi de un barbat pe care acum chiar il iubesc ma simt implinita ca femeie si traiesc momentele de care ar fi trebuit sa ma bucur in urma cu 23 de ani. Am suferit incercand sa gasesc raspuns la multe intrebari....sa aleg intre moralitate si o clipa de fericire. Acum nu regret alegerea facuta. Am o familie, sunt o persoana respectata dar acum simt ca fac ceva si pentru mine, desi uneori mai am mustrari de constiinta. Iti doresc sa ai puterea de a lua o decizie intelapta si sa nu uiti ca timpul pierdut nu se intoarce si ca singura trebuie sa ai grija de tine, iar copilul sa fie bucuria vietii tale indiferent ce va urma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paula1234 (acum 14 ani)

va multumesc ..pentru sfaturi,asa ma gandeam si eu,dar am vrut sa aud si alte pareri....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ginuta (acum 14 ani)

Nu renunta la sot.....dar nici la iubit.Mergi in paralel cu amandoi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nadina (acum 14 ani)

Lucrurile nu trebuie complicate mai mult decat sunt deja. Daca sotul Paulei este plecat de multi ani in strainatate se poate banui ca si financiar Paula si copilul stau foarte bine. Sunt cateva intrebari
1, Paula si copilul au fost la sot in strainatate ? daca da cat timp si ce a vazut/facut acolo ? daca ar avea si sotul pe cineva poate si-ar da seama si decizia ar fi mult mai usoara.
2,Au stat de vorba referitor la ce simt fiecare dintre ei, sau cum vad ei situatia ?
3, Copilul ce relatie are cu tatal lui ?
4, Este dispusa sa renunte la confortul financiar pe care il are acum?
5, Prietenul le-ar putea oferi la fel sau cam pe acolo?
Si eu sunt casatorita de 25 ani si ma cunosc cu sotul meu de peste 30.Si eu am un copil, mare de acum.
Parerea mea - ca sfaturi nu pot sa dau - este ca aceste lucruri sa fie transate fara abiguitati. Ce va spune copilul mai tarziu daca Paula va avea o viata dubla ? O singura noapte de drgoste nu poate rezolva situatia. Si daca dupa iubitul va vrea mai mult, va face presiuni, etc. Totul ar putea deveni un cosmar. Cred ca ar trebui separate distinct treburile. Mai bine se lamureste cu sotul si poate sa faca ce va vrea apoi si poate si decizia ar fi mai usoara.
Sa nu uitam zicala veche cu fuga dupa doi iepuri.
Intelepciune Paula. Va trebui sa iesi singura din aceasta situatie.
Curaj si... succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nadina (acum 14 ani)

Scuze, n-am citit pana la capat. Paula draga divorteaza, refa-ti viata - cu acest prieten sau cu altul - copilul va trece pana la urma peste asta. Este mic si daca va avea un tata adevarat - care sa-l duca in parc, sa se joace, sa-l iubeasca si sa-i fie alaturi cand are nevoie va fi OK.
Singurul lucru de care trebuie sa ai grija este sa te lamuresti cu prietenul si sa nu te recasatoresti cu acte prea repede. Stiu ca nu este un sfat crestinesc, dar.. asta este.
Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 14 ani)

Sa nu uitati dragi fiinte ca o viata avem, nu s-a mai intors nimeni de dincolo! Compromisuri facem cu totii, ca suntem oameni, de ce n-am face si cu putinele noastre clipe de fericire din viata asta efemera! Traiti-va viata si nu dati cu piciorul dragostei, caci o sa imbatraniti si dupa aceea nimeni nu va mai cauta decat pentru menaj!La sati asa zisele sfaturi de moralitate, traiti la limita decentei, fiindca nimeni nu e asa corect pe cat spune si daca e, inseamna ca e un om urat, pe care nu-l cauta nimeni. Tineti minte: viata si frumusetea sunt efemere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 14 ani)

Draga, paula1234, din cate inteleg eu, tu iti doresti doar o noapte cu domnul acela sau iti doresti sa formezi o familie? sau mai bine zis de fapt nu intelegeam dilema ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul@@ (acum 14 ani)

Nu vreau sa renunt la familie,,copilul tine mult la tatal sau...si eu il respect si/l voi respecta,toata viata....dar..pt acest domn..e o alta dragoste,alta latura a dragostei!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3