Ce pot sa fac? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Oana10250754 cu 13 ani in urma

Suntem un cuplu casatorit de 3 ani, ne cunoastem de 5 ani, avem un copil de 1 an jumate, de la un timp observ ca sotul admira alte fete pe strada, in sensul ca se uita la femei poate mai mult decat o facea pana acum, in special fete blonde.Sau poate o facea si pana acum insa eu nu vedeam. Alt aspect care ma pune pe ganduri e ca se uita singur la filme xxx , inainte de a avea copilul ne uitam impreuna cateodata cand aveam chef de nebunii... Acum imi fac si eu probleme ca nu se mai simte poate atras de mine asa ca la inceput sau doar e parerea mea. Din punct de vedere sexual, relatiile sunt mai rare poate, din cauza oboselii-copil, mai lucrez si de acasa, nu mai fac nici eu efortul sa fiu cum eram, sa incercam fel de fel de experiente,sunt constienta de asta.De obicei "invitatia" vine din partea lui si mai putin de la mine, chiar daca uneori as vrea ma simt prea obosita si nu vreau decat sa ma odihnesc. As vrea sa vorbesc cu el dar nu stiu cum sa abordez problema, sa nu fiu poate exagerata in ceea ce vreau sa ii spun. Ajutati-ma cu un sfat va rog...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Oana,

Imi pare rau ca te framanta aceasta situatie un pic delicata. Este firesc ca uneori sa se mai schimbe lucrurile in viata de cuplu, mai ales atunci cand apare un copil. Poate imi spui mai multe despre situatia voastra. Am inteles ca mai lucrezi de acasa, poate te ocupi mai mult de copil, esti mai obosita etc., lucruri firesti uneori.

Cauta sa va distribuiti mai eficient treburile, astfel incat sa mai ai timp si de tine, de odihna si de relatia intima cu sotul. Vorbeste deschis cu el, exprima-ti dorinta de a aduce un plus de nou, de prospetime in relatia intima. Exprima-ti dorintele, fanteziile, dar si faptul ca uneori iti este greu sa le implinesti din cauza oboselii. Este foarte posibil ca sotul tau sa fie interesat de asta, insa implica-l si pe el. Impreuna sunteti in masura sa gasiti solutiile cele mai bune!

Iti doresc toate cele bune si mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Oana10250754 (acum 13 ani)

Sunt constienta ca trebuie sa depun un efort pentru a-mi schimba si eu comportamentul, e clar ca m-am schimbat dar din motive obiective, aparitia copilului sigur ne schimba pe amandoi.Oarecum momentele intime sunt planificate si nu mai sunt spontane,nu mai au poate aceeasi intensitate. E grav, insa ce pot face daca suntem singuri noi cu copilul, parintii nu sunt aproape sa il putem duce , sa mai "evadam un pic si sa ne ocupam si de NOI. O sa incerc sa vorbesc cu el dar, iar intreb, cum il pot aborda, in ce maniera sa nu il sperii, ca cine stie ce pitici mai am eu pe creier...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Oana,

Dupa cum iti spuneam, este firesc ca uneori sa apara aceasta schimbare in relatia de cuplu, mai ales cand apare un copil. Insa, faptul ca lucrurile sunt altfel fata de inainte, nu inseamna ca este grav, imi dau seama ca nu este prea placut. Faci ce poti pentru aceasta, in posibilitatile pe care le aveti acum.

In primul rand vorbeste cu sotul tau cat mai cald, aminteste-i ce sentimente ai fata de el. Cauta sa nu ii reprosezi si nici sa te vaiti prea mult, insa ii poti explica sincer ca iti doresti sa fie altfel relatia voastra, sa fie ca inainte etc. Chiar ii poti cere parerea cu privire la asta, poate lui ii este mai usor sa vina cu vreo idee, cu un sfat pe care sa le puneti in practica. In felul acesta il implici mai mult si pe el, il ajuti indirect sa inteleaga mai bine cum te simti, ca uneori te ajunge oboseala. Cauta un moment potrivit in care sa vorbiti, sa fiti cat de cat odihniti si sa nu fiti preocupati de alte probleme atunci. Vorbeste-i cald, deschis si nu uita sa iti exprimi sentimentele cele mai frumoase pe care le simti fata de el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victor Richard (acum 13 ani)

Incearca sa ii acorzi sotului aceeasi atentie pe care o acorzi copilului si jobului. Nu uita ca nu esti doar mama, ci si sotie. Sarcina, cresterea copilului cu siguranta ca te-au determinat sa-ti schimbi atitudinea fata de el. Probabil a asteptat ca lucrurile sa revina la normal in intimitatea voastra, iar acest lucru nu s-a intamplat... Nu uita ca printre prioritatile tale ar trebuie sa fie si viata voastra intima. Copilul, seara adoarme, o ora doua, de doua trei ori pe saptamana ar trebui sa le aloci timpului petrecut cu el in intimitate. Daca se uita dupa alte femei sau la filme xxx nu inseamna neaparat ca vrea sa te insele, dar se pare ca il intereseaza alternativele, ca exista in cazul lui o tensiune sexuala... Comunicati si nu ramaneti doar la stadiul de comunicare. Inteleg ca esti obosita, dar incearca sa gasesti solutii sa ramaneti singuri (din cand in cand, lasa copilul la parinti, la prieteni, nu se va intampla nimic pentru cateva ore) si sa reconsolidati relatia dintre voi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana10250754 (acum 13 ani)

Multumesc de sfaturi, o sa incerc sa discut cu el, eu stiu ca isi doreste ca totul sa fie ca inainte , mai la inceput imi reprosa oarecum ca nu ii mai acord atentie, ca mereu caut sa ma eschivez, ca nu imi mai arde de relatii intime... Daca in timpul zilei tot imi fac planuri si imi zic in seara asta sa facem ceva deosebit pt noi, cum mai faceam alte dati, pana vine el deja sunt cu parul pus pe moatze din cauza a fel de cauze: copil,job etc...etc...
E greu dar trebuie sa ma straduiesc si eu, dar ma doare cand il vad interesat de alte femei, ca le acorda mai multa atentie decat inainte....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Imi dau seama ca nu iti este prea usor uneori, insa cauta sa ii ceri ajutorul, sa il implici si pe el in mai multe treburi. In felul acesta el va intelege mai bine situatia ta si poate vei reusi si tu sa te mai relaxezi un pic. In plus, faptul ca se uita la alte femei nu inseamna ca nu mai este interesat de tine, chiar ti-a spus ca isi doreste sa fie ca inainte intre voi. Roaga-l pe el sa faca ceva, sa pregateasca el o supriza. ;)

O zi frumoasa si multa incredere in fortele proprii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: