Ce faci cand nu o mai faci...:) raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de sou cu 13 ani in urma

Suntem casatoriti de patru ani, in ultimii doi ani nu am mai facut dragoste decat de 3 ori, in momentul in care incerc sa disut aceasta problema cu el, imi raspunde "nu stiu ce am", eu nu mai stiu ce sa fac si cum sa-l aduc inapoi in pat.....
multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (69)

floryny (acum 13 ani)

Poate are o iubita si de aceea se comporta asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna,

Imi pare rau sa aud ca aveti aceste dificultati din punct de vedere sexual. Cred ca este neplacut si ca ti-e greu sa iti doresti sa faci dragoste cu sotul tau cu care esti casatorita doar de 4 ani si sa nu se poata.
In cadrul unui cuplu, relatia sexuala, nu este de neglijat, este un criteriu important pentru a avea o relatiede cuplu armonioasa si echilibrata; tocmai datorita acestui aspect,va recomand sa incepeti cat de repede posibil atat terapie de cuplu, cat si cateva sedinte de consileire psihologica individuala.
DAca sunteti din Bucuresti, prin intermediul cabinetului nostru, puteti beneficia atat de terapie individuala, cat si de terapie de cuplu, ptr detalii viziteaza http://www.psihosolutii.ro/content/

Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

ass (acum 13 ani)

Caută singură răspunsul.
Vezi ce nu-i place la tine, poate ai ceva care îi inhibă dorințele (îmbrăcăminte, parfum, îngrijirea ta, modul tău de a te purta cu el, nu uita, bărbatul simte nevoia să domine așa că dacă incerci tu să faci asta, ve-i primi un refuz). Apoi vezi dacă are dorințe de a face dragoste, poate are unele disfuncții care îi inhibă dorința asta. Vezi dacă nu are o amantă dar cu foarte mare discreție, să nu strici totul iremediabil în cazul în care se simte supravegheat.
Sunt multe sfaturi de dat în aceasta problemă dar nu se pot da dacă informația este cam lacunară. Mai putem discuta dacă te interesează. Lasă o adresa de mail.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sou (acum 13 ani)

:) nu are amanta, nu cred ca ceva din aspectul fizic, sunt aceeasi de la inceputuri, care pe vremea aia il atrageman nu?, ideea este ca detesta femeila care sunt prea axtravagante, care-si expun sanii sau au fuste foarte scurte..... le numeste "placatoare de viata"
multumesc oricum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sou (acum 13 ani)

sorry, nu suntem din bucuresti
cred ca intr-un final va trebui sa apelam la terapia de cuplu, numai sa vrea si el
va multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nutzica (acum 13 ani)

Trebuie sa-i faci o programare la medic si sa mergeti impreuna sa vedeti care e problema si cum se poate rezolva.Parerea mea.Succesuri! ;)(vb Elenei Basescu)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Cu siguranta o astfel de frecventa sexuala nu este de dorit intr-un cuplu. Vorbeste cu el despre ceea ce ai tu nevoie (emotional, ca relatie, sexual etc) si stabiliti ce este de facut ca ambii parteneri sa aiba o relatie satisfacatoare. Poate i-ar fi mai usor sa vorbeasca despre problemele voastre sexuale cu un specialist. Nici ideea de terapie de cuplu nu este de neglijat. De asemenea este de intrebat cum a fost pentru tine aceasta perioada de 2 ani aproape fara sex? Cum si ce ai incercat in aceasta perioada si ce fel de decizie ai luat > sa ramai cu el chiar si asa, sa incerci din greu doar tu, ca poate e ceva in neregula cu tine, cu el etc? Ce esti dispusa sa faci pentru a avea relatia pe care ti-o doresti?
Sunt intrebari la care daca ai nevoie poti sa cauti raspunsul langa un psihoterapeut.

Cu respect,
Dr Gabriella Bondoc
psihiatru
psihoterapeut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sou (acum 13 ani)

nu mi-a fost greu sa stau fara sex, ideea este ca as fi putut sa ma duc in alta parte sa gasesc placere, dar nu as mai fi putut sa-l privesc in ochi, il iubes enorm, si stiu ca ma ibeste, pentru mine sexul este egal cu dorinta, placere, pasiune si iubire fata de cel cu care o faci, doar din placere,.........., se poate si fara un barbat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gicu (acum 10 ani)

vrajeala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IonVasile (acum 13 ani)

Cu siguranta, exista o problema. Poate fi vorba despre lipsa de atractie,lipsa de comunicare, lipsa dorintei de implicare... Spui ca ai discutat problema... dar ai luat initiativa? Cand ai luat initiativa... te-a refuzat? Crezi ca ai incercat suficient? Si in suficiente moduri? Daca tine la tine,imposibil sa nu existe ceva care sa-l stimuleze. Nu renunta, daca e cazul mergeti si faceti impreuna psihoterepie de cuplu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 13 ani)

Poate are o problema de sanatate. Convinge-l sa mearga la dr. La urolog, la psiholog.. In cel mai rau caz, are pe altcineva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 13 ani)

aceeasi problema o avem si noi din pacate.nici eu nu stiu ce se intampla.e foarte greu cand bu stii de ce,de unde a pornit,ce sa faci,etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERA (acum 13 ani)

aveti o problema serioasa ",poate" are pe altcineva ,dar tind sa cred ca are o problema de sanatate.in ultima perioada multi barbati se lupta cu o astfel de problema ,dar nu au suficient curaj sa consulte un doctor e doar orgoliu prostesc.si noi am avut o astfel de problema dar am rezolvato pt ca a inteles ca si eu am nevoi nu numai el.cred ca cel mai bine este sa vorbiti si sa luati o hotarare pentru amandoi.iti doresc numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIUS (acum 13 ani)

E foarte usor de dat sfaturi,dar daca stam sa ne gandim , numai o viata avem.Anii trec ca si clipele,tineretea se transforma in batranete,iar persoana care se afla langa noi nu ne ofera nici macar un zambet ,o clipa de bucurie,o imbratisare calda ,nu cred ca ar mai conta daca esti cu el sau ea de nu stiu cat timp 1an ,5 sau 10,daca ai un copil sau mai multi,important este ca TU sa fi fericit intr-o anumita masura si aceasta fericire trebuie sa-ti fie impartasita de aproapele tau,sotul,prietenii,copii. Nu poti lasa clipele de fericire sa treaca pe langa tine, pentru ca ai sa te trezesti odata ca ai trecut prin viata asta si o sa-ti para rau pentru ca n-ai luat decizia corecta cand trebuia.
Iti doresc sa deschizi ochii, sa urmezi instinctele inimii si sa nu privesti niciodata inapoi .SUCCES IN TOT CEEA CE FACI !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dor (acum 13 ani)

Oare are probleme cu potenta,(nu stiu cati ani aveti) sau este lipsa de interes din partea lui.
Este o problema destul de grava daca nu te mai doreste.Eu, daca sotul timp de o saptamana nu imi propune, sau nu face nici un mic gest care sa imi sugereze ca doreste, imi creeaza multe ganduri.Sigur trebuie sa il convingi sa discute cu tine. Se spune ca nu exista barbat care nu vrea, numai femeie nepregatita (tot timpul noi femeile suntem de vina).Daca il iubeste, mai incearca sa te aveti o familie fericita, chiar daca nu contactul fizic tine familia toti avem nevoie de clipe in care sa fim ptotejati, mangaiati , adica iubiti.
sa ai mult noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisa (acum 13 ani)

Nu se pune problema ca neaparat ar avea pe alcineva, cum se spune mai sus, poate are o problema de sanatate si ar putea sa tina de endocrinologie.Pana la terapia de cuplu vei sta de vorba cu el si daca vrea atunci mergeti la medicul endocrinolog. Apoi poate sa fie o problema cu circulatia sangelui, iarasi un factor care nu ar trebui sa treaca neobservat.Dupa toate acestea vei vedea daca are o problema medicala.
Daca nu are, atunci poate sa nu aiba incredere in el,aici va trebui sa-l ajuti, sa-i dai un impuls.
Faptul ca ar avea pe altcineva este ultimul lucru la care ar trebui sa te gandesti.
Mult succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sou (acum 13 ani)

multumesc elisa,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dany (acum 13 ani)

Din experienta mea pot sa-ti spun urmatoarele;
Ai grija ca in ziua in care ti-ai propus sa se intample ceea ce iti doresti sa fii cat mai deschisa zambitoare si sa ai multa rabdare chiar daca iti spune probabil fara voia lui lucruri care te deranjeaza .Un barbat mai poate sasi piarda interesul si din cauza ca e prea cicalit sau simpte ca asta ar fii doar o obligatie a lui .Puneti capul pe umarul lui si mangaiel cu mana usor pe piept si privestel dragastos in ochi este imposibil sa nu reactioneze decat daca are intradevar o problema de sanatate si atunci trebuie sa fii alaturi de el sa o rezolvati.Sper ca nu isi gaseste refugiu in alcool lucru care iar reduce apetitul drasnic .Discutati si sunt convins ca toate se rezolva , atentie exista o vorba din popor (organul nefolosit se atrofiaza)sau (de ce o faci de aia ai mai faceo) de alta relatie cred ca nu e vorba pt ca atunci ar trebuii sa iti acorde atentie sa intri la banuieli . Sper ca toate problemele voastre vor fii depasite si vei avea o viata frumoasa si "mult de recuperat"
Toate cele bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sou (acum 13 ani)

nu, excludem si alcolul, de cicalit ma abtin sa o fac, iti dai seama ca ma mai mananca limba cateodata, cred ca sunt mult prea impaciuitoare poate ar trebui cateodata sa mai pun si eu piciorul in prag, sa-l fac sa lupte pentru ceea ce-si doerste, asta ca sa-i ofer un pic de competitie suspans, dar nu prea avem la ce, pentru ca suntem cam pe aceeasi lungime de unda, ne mai contrazicem la muzica si filme, dar eu inchei cu "ce vrei, fiecare cu gustul lui, nu contest gusturile tale, nu sunt in masura", si nu ne mai contrazicem, iar altele le rezolvam cu dictionarele. ::)).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

un fost inculpat (acum 13 ani)

da... O chestiune foarte familiara pana in urma cu 2 ani. Din proprie experienta - NU DIN CARTILE DE PSIHOLOGIE! - pot sa-ti marturisesc ca este posibila o astfel de situatie si fara sa aiba o alta relatie. Este dureros pentru ambii parteneri, dar este posibil. Este deasemeni foarte normal ca macar unul dintre parteneri (femeia cel mai adesea) sa se indoiasca de celalalt.
Concluzia mea (pe care nu vreau s-o generalizez) a fost urmatoarea: Daca INCA te recunoaste drept cel mai bun prieten si partener INAINTE de a te recunoaste ca sotie (legitima!) SI DACA SI TU SIMTI ASTA(!), merita sa incerci toate eforturile de "revitalizare" de mai sus. Daca nu, cred ca ar trebui sa ajungeti la o intelelegere - oricare ar fi aceasta. Va doresc ce va doriti in sinea voastra amandoi (nu impreuna!), iar daca amandoi va doriti acelasi lucru, asta nu are cum sa fie rau deloc! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4