Cand vorbesc corect baieteii?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de sportacus cu 13 ani in urma

Pustiul meu are 2,9 ani si vorbeste greu,spune putine cuvinte clar,dar cunoaste 12 litere din alfabet.scrie pe tastatura,le recunoaste dar pronunta greu.este adevarat ca baietii vorbesc mai greu,si pana pe la 4 ani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

elena (acum 13 ani)

Nu cred ca baietii vb mai greu DECAT FETELE. Sunt fetite care vb greu, sunt si baieti care vb usor. Nu se pot face generalizari. Vb mai greu copiii incapatanati, care nu vor sa repete ori cei timizi. Daca cei din familie se amuza de ei ori ii imita nevorbind ei insisi corect, copilul va vb mai greu.Oricum, pt copilul tau nu este tarziu.Nu este exclus ca, pe la 3 ani, sa vorbeasca dintr-o data corect si mult. Asa mi s-a intamplat mie cu una dintre fete. A refuzat sa vb pana la 3 ani si a inceput sa vb deodata corect si muuuuuuult. Observa-l daca este incapatanat, rasfatat si nu vrea SA VB ori daca se straduieste si nu poate. Poti consulta un specialist in logopedie. Cu ajutorul unui specialist interesat, invata repede.SUCCES!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Ficare copil are ritmul lui. Pana pe la 4 ani, intr-adevar, se lucreaza mai greu, chiar si in cazul unui logoped cu un copil care are probleme de limbaj. Copilul tau cred ca este inteligent (stie destul de multe litere), dar trebuie putin stimulat. Incearca sa faci mici jocuri cu el. De exemplu, cumpara-i un avion, arata-i-l si intreaba-l cum se numeste, ca sa i-l dai. Apoi povestiti impreuna din ce este compus: elice, aripi, usa, etc. Cine il conduce: pilotul. Incearca sa fii mai interactiva, sa te implici mai mult in activitatile lui. Cu cat va vedea a este mai apreciat, isi va face curaj si va vorbi mai mult. Este doar o optiune, dar o poti incerca. La cresa merge? Copii invata si unii de la altii, vei fi uimita sa vezi ca va incepe sa iti "povesteasca" treptat ce se intampla atunci cand nu esti cu el. Trebuie doar sa-l stimulezi: sa-i oferi si tu, ca sa-ti ofere si el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jorjaque (acum 13 ani)

Baieteii mici si mari, de toate varstele, sunt mai tampitei de felul lor. De aia cand sunt mari, aceia care raman intarziati mintali, iresponsabili, se autonumesc "copii intarziati si egoisti" care necesita inca atentia mamei, nevestei, etc.si vad in oricine un rival, chiar si pe proriul lor copil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ralu (acum 13 ani)

nu cred ca ai dreptate, asta daca nu ai scris in gluma ce ai scris mai sus, sunt si fete nazdravane si ''''tampitele''''.Fiecare copil are ritmul lui si mai depinde si de noi mamele cat de mult ne straduim si cata rabdare avem cu ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: