Ajutati-ma va rog!

Psihologia cuplului
Intrebare postata de TGV cu 12 ani in urma

Am 24 de ani si sunt in relatie cu iubita mea de 4ani si 2 luni chiar astazi....de un an , un an si ceva ,eu , mi-am facut un id de messenger fara stirea ei..sa va spun cum l-am facut si de ce. am intrat o data pe hi5 si din intamplare dau peste nepoatele mele care aveau 13-14ani cred,si m-am gandit sa-mi fac un id de messenger pentru a afla ce fac ele,cum sun ele,adik sa aflu cat mai multe depre ele...in fine l-am facut am aflat depre ele,dar p***aa mea a fost ca am intrat pe id-ul de messenger al iubitei mele si am luat id de fete din lista ei,si de pe hi5...la inceput totul s-a rezumat la nepoatele mele,dupa care am inceput sa iau id de messenger din lista iubitei mele(adika sa colectionez id de messenger)si sa vb cu ele...ce-i drept cu o singura persoana am vb ceva mai serios pana am aflat ca are prieten,iar cu inca 3-4 fete am vb ce faci,de unde esti.etc dar fara sa le fac avansuri si fara sa ma intalnesc cu cineva.in schimb cu id acela care l-am facut pe ascuns am lasat commenturi pe hi5 si facebook crezand ca nu stie nimeni cine e cu id ala si ma credeam macho...in afara de nepoatele mele pe care le-am lasat in ideea de a scoate cat mai multe despre ele si uneia care i-am scris ca e frumoasa si sexy,pe cuvantul meu daca mai stiu cui i-am lasat si ce-am scris..dupa care,in afara de nepoatele mele si ce v-am spus mai sus am mai vb cu 2 fete care stiau cine sunt si am vb despre mine si iubita mea...de 4 ani si 2 luni jur ca nu m-am intalnit cu nicio fata sau sau o insel...ce-i drept l-a incepu cand am facut id de messenger pe ascuns vb cu pers de mai sus si ma credream macho nerealizand defapt ce persoana speciala am langa mine,acum regret enorm.sa va spun cum a aflat de id... Eu impreuna cu iubita mea ne-am mutat impreuna de 3luni cu chirie in Bucuresti si intr-o zi am intrat iarasi pe id ce-l facusem pe ascuns si cand am stins calculatorul n-am mai iesit de pe messenger.iar seara cand a ajuns iubita mea acasa ,dupa ce a aprins calculatorul i-a aparut id meu pe care il facusem pe ascuns.si de aici a venit cearta...ce-i drept poate ca nu i-am spus tot dar vreau azi sa vb cu ea si sa-i spun adevarul chiar daca mi-e frica sa nu inrautatesc situatia...acum regret enorm ca am mintit-o si ca nu i-am spus adevarul cand trebuia pt ca de-atunci de cand am facut id in ultima luna am intrat ceva mai des si am vb cu cele 2 fetecare stiau despre mine si iubita mea si sa mai aflu daca s-a mai schimbat ceva cu nepoatele mele...asa acum si-a pierdut increderea in mine!aflarea id s-a intamplat acum 2- 3 sapt si dupa toate astea am mai facut o f.mare p***ae pe care nu stiu daca ea o sa mai aibe puterea sa treaca peste asta...de cand a aflat de id acela de messenger,eu nu am mai avut nici un chef de viata,nu prea mancam,plangeam si inca plang in fiecare zi,seara fara ca ea sa stie asta.ma mai prinde cateoadata ca plang...mi-e foarte greu,pentru ca ea,va da-ti seama acum nu mai e cum era si n-o judec pt asta are tot dreptul..faza urata care i-am mai facut-o este ca de la aflarea ei depre id de messenger,eu m-am consumat foarte mult si acum 6 zile mi s-a facut rau. am fost la baie sa vars iar dupa ,am mers 2 pasi si de-atunci nu mai stiu...am lesinat..faza urata este ca dupa ce mi-am revenit catusi de putin am mers la spital si in drum spre spital eu am mintit-o pe iubita mea ca atunci cand am fost putin constien dupa cazatura,m-am intalnit acolo sus cu mama ei si nasicu ei pers pe care ea le-a iubit cel mai mult...stiam ca nu aveam nici un drept sa ma leg de asa ceva,si totusi in diperarea mea de a nu o pierde a fost foarte mare si m-am legat de acest lucru(mama ei si nasicul ei sunt decedati)...i-am facut si mai mult rau...in toti acesti 4 ani si 2 luni a avut siguri lipsuri din partea mea,eu plecat mereu cu fotbalul,veneam la sfarsit de saptamana,erau dati cand veneam la 2 saptamani,nu stiu cata fericire a avut din partea meain toti acesti ani...si totusi dupa toate astea ea a ales sa ramana cu mine,ce-i drept nu mai are incredere in mine e schimbata...schimbat zic eu pt ca nu ma mai ia in brate nu se mai comporta si nu mai are acelasi drag de mine ....va rog din suflet dati-mi un sfat,mi-e dor de ea .de ochii ei,o iubesc enorm mai mult ca pe viata mea,sau sa-mi spuneti ce sa fac sa-i recastig increderea si cum trebuie sa ma comport,cum sa reactionez,si ce-ar trebui sa fac de acum incolo pt a fi cum eram pana sa afle de id ala blestemat?va rog mult de tot ..regret enorm ca am facut-o sa sufere o iubesc enorm si ea inca ma mai iubeste sper..nu mai pot sa dorm decand atunci cand ajung acasa in sfarsit de saptamana cand sunt langa ea.
plang intruna. va multumesc din suflet ASTA-I TOT ADEVARUL CU EXACTITATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

snickeritza (acum 12 ani)

nu o meriti!saraca fata de ar sti...//de ce nu ai gandit inainte sa o faci sa sufere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tudor (acum 12 ani)

Bai barbate, ce facusi? Dupa vorba romanului, te''''ai legat la cap cand nu te''''a durut :) Eu am o parere despre cum poti remedia relativ usor problema si anume:
1. Extraordinar de important e sa incepi sa fi barbat pe buna dreptate. Din proprie experienta iti spun, ca atunci cand ii "gresesti" unei femei si pe urma te pierzi in gafa, ea te va dispretuii si mai tare, iar pentru asta e o explicatie cat se poate de simpla: Femeia are nevoie de stabilitate emotionala, iar tu te''''ai purtat ca un copil. Ai stricat masuta de televizor si acum mergi la ea sa o iti ceri iertare si sa o intrebi cum puteti remedia situatia. Eu cred ca ea vrea un barbat langa ea, nu un pusti. Tu esti barbatul, tu conduci treaba, condu''''o!!!
2. Comunicarea e foarte importanta, iar femeile ii inteleg rostul mai bine decat barbatii. Situatia de fata trebuie sa o vorbiti. Foarte frumos intr''''un ambient relaxat discutati totul. II spui partea ta, iar ea iti va spune parerea ei. E foarte important sa fii foarte atent la ea si sa iti dai seama exact ce a suparat''''i mai tare din tot balciul. Cand vei stii cauza, vei stii si rezolvarea problemei, pana atunci faci presupuneri si suferi fara rost. Si tu si ea...
3. Ai facut o gafa, acum arata''''i cum te ridici de jos, te stergi de praf si ii demonstrezi din nou ca langa tine poate fi foarte bine si ca ai avut un "moment de slabiciune". Repet, esti barbat, tu faci treaba, nu te astepta de la o femeie sa vina sa te scoata din groapa emotionala, putine sunt capabile sa o faca si cu atat mai putine sunt dornice sa o faca. Modul prin care ii demonstrezi ca inca esti "vrednic" de ea e sa ii satisfacti nevoile emotionale. Nu printr''''o bijuterie scumpa. Pentru multe femei repararea unei greseli emotionale cu un pansament material face groapa si mai mare, crede''''ma pe cuvant. Ascult''''o baga''''o in seama mai mult ca de obicei, fa''''o sa se simta din nou aproape de tine. Iar asta poti sa o faci doac in clipa in care, reusesti sa accepti ca ceea ce ai facut a fost rau pentru amandoi si te decizi sa mergi mai departe.
4. Intr''''o relatie de lunga durata apare si obisnuinta. Te simti vulnerabil cand nu e langa tine pentru simplu fapt ca atat de mult ati fost impreuna incat deja e o parte din tine. E ca si cum ti''''ai pierde o mana sau o parte exentiala a ta, cand partenerul de viata te paraseste. Poate fi extrem de dureros si frustrant. Depinde cum privesti problema: Poti sa iti spui ca nu rezisti fara ea, iar atunci i idai putere ei, adica o faci responsabila de fericirea ta, cazul in care pui si mai multa presiune pe ea, care deja e instabila emotional cand vine vorba despre tine, sau poti sa iti spui ca esti barbat si ca frumusestea se afla in interiorul tau, iar frumusestea de care ea s''''a indragostit e inca acolo, trebuie doar sa o reimprospatezi, trebuie sa i''''o arati din nou, sa o faci sa fie sigura pe sentimentele ei.

Nu e o treaba usoara, dar sunt ferm convins ca daca incepi sa analizezi problema si incepi sa o privesti din directia din care trebuie, o vei rezolva. Acum totul depinde de tine. Cat de mult iti doresti sa retraiesti alaturi de ea sentimente apuse?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andriana (acum 10 ani)

ajutatima varog frumos cu rezumatul din romanul neamul soimarestilor de mihail sadoveanuu capitolul 4 varogg multtt:((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: