Infectie mai veche la doua masele

Stomatologie
Intrebare postata de relax cu 11 ani in urma

Buna Seara!Problema mea este mai veche,am doua masele sparte cea de pe dreapta pana la gingie chiar usor acoperita de gingie iar cea de pe partea stanga sparta in mijloc,ambele sunt in partea de jos,problema mai grava este ca am infectie la ambele,am lu-at la inceput antibiotic mi-a trecut infectia dupa care la cateva luni a aparut iar si acum orice antibiotic iau tot nu mai trece,nu ma doare deloc dar imi e frica de alte complicatii pentru ca am auzit tot felul de cazuri din cauza infectiilor dentare,marti ma duc la stomatolog sa ma consulte,crede-ti ca maseaua sparta definitiv mai poate fi scoasa sau va fi nevoie de operatie,de asta mi-e cam frica,dvs ce credeti?e grava situatia?:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Sigada (acum 11 ani)

Este foarte bine ca mergeti la stomatolog pentru ca este cel mai in masura sa va recomande un plan de tratament. Chiar daca maseaua este sparta, poate fi scoasa pentru ca in urma anesteziei, gingiile se "dilata" foarte putin si apoi cu un instrument special, medicul va desprinde maseaua de gingie si o va extrage.

Sfatul meu este sa nu mai asteptati atat de mult, daca apare o carie cat de mica, mergeti la stomatolog pentru deoarece, cu cat asteptati mai mult, cu atat problema se va agrava si va necesita tratament, si bineinteles ca si costurile vor fi mai ridicate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

relax (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns!Am fost astazi la medicul dentist si mi-a scos una dintre maselele cu probleme iar la cealalta mi-a facut drenaj dupa care urmeaza ca Marti sa merg sa o scot si pe asta.Ma bucur ca nu a fost mai avansata infectia si ca am scapat usor,dna. doctor este foarte cumsecade si in plus nu am simtit nimic cat a lucrat la masea,acum imi pare rau ca am asteptat atat si nu m-am dus mai devreme!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marin (acum 11 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua!
Sa o luam sistematic:
daca maseaua este sparta se paote extrage
daca ati lasat-o pana s-a spart aici este o mare problema legata de igiena dvstra si de interesul pe care il manifestati pt sanatatea dvstra!

Cea mai mare problema este ca daca nu mai aveti masele in gura puteti ajunge sa nu mai aveti "legaturi" si astfel veti ajunge la "placa" (proteza mobila) care este varianta ieftina sau daca vreti dinti care nu se scot din gura la implant dentar care este varianta scumpa si la care daca veti apela trebuie sa incepeti sa aveti mai multa grija pt ca fara igiena si control stomatologic regulat (ceea ce nu ati facut ca altfel nu ajungeati cu maselele sparte) nu aveti sanse sa tineti implantul in gura prea mult timp !

Dr. Marin C. ( Unirii , Dristor , Berceni )
www.stomatologieoltenita.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

relax (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns,din fericire am mers la medic si am scapat de chinul indelungat ce mi la provocat ambele masele,nu sa mai putut face nimic pentru a le salva asa ca au fost extrase ambele,maselele le aveam cariate de pe la varsta de 10-12 ani de atunci ma spal regulat pe dinti de 2 sau 3 ori pe zi dar asta dupa ce cariile ajunsesera la masele,medicul mi-a spus ca am avut o infectie cronica iar la una dintre masele se formase un chist pe radacina,acum Slava Domnului sunt bine si ma gandesc chiar sa merg in curand pentru un implant dentar!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: