Infectie la masea raspuns medic

Stomatologie
Intrebare postata de Laura17997050 cu 12 ani in urma

Buna ziua, am avut acum cateva luni o infectie la masea din cauza careia aveam niste dureri ingrozitoare de cap. Ajunsa la doctor am fost de vreo 10 ori sa-mi faca drenaj insa am fost nevoita sa plac din tara si am intrerupt procedura iar acum stau cu gaura in masea de aproape 6 luni si ea tot nu s-a curatat, simt miros de puroi in gura daca imi intra mancare la ea si ma doare tare daca incerc sa mananc in partea aceea cu toate ca dr mi-a spus ca nu mai are nerv. Eu as vrea sa o scot pentru ca a fost mereu cu probleme, dr spune ca poate fi salvata insa eu sunt convinsa ca probleme la ea o sa tot am. E bine sa o scot sau nu ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

din pacate in lipsa unui consult stomatologic, nimeni nu isi poate da cu parerea doar din informatiile precizate de dumneavoastra. in afara de aceste informatii, trebuie vizualizata direct maseaua, gingia, o radiografie, etc. daca doctorul v-a spus ca maseaua poate fi salvata dar dumneavoastra nu mai doriti acest lucru ac***a in vedere cate luni au trecut si cate interventii ati facut, puteti sa mergeti si la alt stomatolog pentru o a doua parere, sau in functie de situatia generala a danturii dumneavoastra, de ce masea este (daca este o masea de minte, in general se poate scoate fara prea multe regrete :) ), si sa decideti in consecinta.
totusi, ac***a in vedere ca nu ati urmat tratamentul conform indicatiilor medicului, ca aveti o ''''gaura'''' in masea si ca au trecut atatea luni, tot ce se intampla acum este normal, iar daca nu interveniti la timp este posibil ca intradevar sa nu mai puteti salva maseaua respectiva.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Stomatologie.

Laura17997050 (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns. Chiar intentionez sa merg la un alt medic mai ales ca nu e vorba despre maseaua de minte. Am urmat chiar si cateva tratamente cu antibiotice puternice si ma asteptam sa dispara infectia insa nu a fost asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marin Cosmin Horatiu M Dr. Marin Cosmin Horatiu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua.....atata timp cat nu se rezolva de catre medic problema respectiva, puteti lua antibiotice cu tonele...nu rezolvati absolut nimic. O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

intradevar in lipsa unui tratament stomatologic corect, antibioticele nu vor rezolva problema, decat cel mult pe moment, iar pe termen lung s-ar putea chiar sa o agraveze. aceste antibiotice puternice mentionate de dumneavoastra v-au fost prescrise de medic? trebuie sa aveti mare grija in cazul antibioticelor, sa nu le luati decat la indrumarea medicului curant si sa le administrati corect ca doza dar si ca perioada de timp, chiar daca dupa 2-3 zile va simtiti mai bine si nu mai credeti necesara administrarea acestora.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura17997050 (acum 12 ani)

Da, mi-au fost prescrise de medic pentru ca nu mai puteam de durere si dansa nu era in localitate. Sincer nu am stiut ca pot face rau. Din pacate nu mai pot amana consultul si luarea unei decizii pentru ca simt ca nu e in regula asa ca o sa ma hotarasc in cel mai scurt timp la ce alt medic ma voi duce pentru a o trata/scoate. Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

de obicei cand incepeti un tratament pentru o afectiune dentara si vi se prescriu antibiotice, acestea se prescriu cu scopul de a scade inflamatia/infectia pentru ca ulterior sa poata continua tratamentul stomatologic. daca acesti pasi nu sunt facuti in aceasta ordine si dupa cura cu antibiotice, mai ales daca nici aceasta nu este efectuata corect, si daca ulterior nu se intervine pentru o perioada lunga de timp iar focarul infectios ramane pe loc, exista riscul aparitiei multor complicatii. ati luat o decizie corect acum, si asteptam sa ne scrieti si rezultatul

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niko (acum 12 ani)

dl doctor sunteti din cta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sava roxana (acum 10 ani)

cred ca am o infectie la masele pentru ca ma dor foarte tare toate maselele din partea stanga sus si jos,madoare foarte tare capul si urecheac din aceeasi parte am luat o cutie de tetraciclina nu a avut loc nici o schimbare, dupa aceea am luat oxacilina ,la fel nici o schimbare.m-am dus la medicul de familie si mi-a dat cedax si flamexin dar vreau sa spun ca ma doare mai tare si nu stiu ce sa mai fac. spuneti-mi va rog nu mai bine fac ceva injectabil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spiridon Georgiana (acum 10 ani)

buna seara am o problema la o masea este rupta si cariata a ramas decat colturi si ma doare foarte tare este si umflata imi puteti spune ce pot sa fac sa treca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Theo Theo (acum 9 ani)

Buna ziua . Am probleme de ceva timp cu o masea penultima din partea dreapta jos .Am facut infectie la ea . Am mers la dentista , am intrebat-o daca poate sa imi omoare nervul , iar dansa mi-a spus ca nervul oricum e distrus din cauza infectiei . In fine mi-a facut drenajul am urmat tratamentul cu ospamox 500 mg si metromidazol 3 zile . Nu pot sa va spun ca la la cateva zile a inceput sa ma doara de am zis ca ajung la urgente. M-am trezit cu partea dreapta umflata . Am urmat un tratament cu antibiotic tip amoxicilina si ketorol. S-a dezumflat dar tot am probleme cu ea , simt cum ma inteapa din cand in cand . Este posibil ca nervul sa nu fi fost distrus ?
Ceea ce vreau este sa merg la dentist sa o extrag, ca de salvat stiu eu sigur nu se mai poate , iar bugetul nu-mi permite ca sa o pot salva . Singurul lucru de care mi-e teama este sa nu am puroi ramas la ea acolo , fapt ce ar putea sa imi faca imposibila extractia si sa nu ajung sa iau din nou antibiotice ca sincer m-am saturat sa inghit atatea pastile .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelina catoiu (acum 8 ani)

Buna ziua am puroi la masele si e cariate ce sa iau ca incepe sa se unfle

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelina catoiu (acum 8 ani)

Buna ziua am puroi la masele si e cariate ce sa iau ca incepe sa se unfle

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelina catoiu (acum 8 ani)

Buna ziua am puroi la masele si e cariate ce sa iau ca incepe sa se unfle

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana-Maria (acum 8 ani)

Buna Adelina,

Ia niste antibiotice si niste lectii de scriere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11549993954 (acum 5 ani)

Buna, am Și eu o problema și sper sa ma ajutați, mi-am scos doua masele din partea de sus acum doua săptămâni, doctorița mi-a spus ca am infectie la ele și infecția mi-a atins sinusul, pana in prezent am puroi in gaura maselei, ba mai mult, îmi curge puroi in gura( nu cred ca ați vrea sa simțiți gustul și mirosul neplăcut) , e groaznic, ba mai mult, ma doare între ochi deasupra nasului și îmi curge puroi și din nas, simt mirosul neplăcut in nas, e jenant, nu știu cum sa va explic mai bine sa ma înțelegeți și sa va puteți da seama de gravitate, vreau doar sa știu dacă trebuie sa merg la urgente sau sa las sa treacă asa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: