Epilepsie

Prim ajutor
Intrebare postata de munteanu12122122 cu 15 ani in urma

Buna ma numesc katy am 29 sunt din tarnaveni jud mures in urma cu 11 ani am avut meningita in urma unei muscaturi de capusa am fost internata la tarnaveni apoi la tg mures mi sau facut 4 tomografe au iesit toate diferit si am primit diferite tratamente am intrat in coma am avut o semi pareza stanga si am fost diagnosticata cu epilepsie de doi ani nu ma mai consultat nici un medic in prezent iau tratament finlepsin200mg3x1 depakine300mg 2x1 si nootropil 800mg 1 pe zi in urma cu 4 luni am inceput sa devin febrila si dureri de cap zilnic dar nu stiu de unde provin toate durerile si febra cand fac crize des mi se intampla sa fac blocaj renal ce ma sfatuiti sa fac?ce e de facut in cazul meu va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca e bun tratamentul care il am in prezent si daca intradevar e epilepsie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

(acum 15 ani)

Katy,

Cel mai bun sfat pe care ti-l poate oferi oricine este sa consulti cat mai repede un medic.
Ai niste simptome carora nu le cunosti cauza!
Ma mir ca nu te sperie aceste dureri!!

Trebuie sa-ti faci neaparat un set de analize pentru a determina cat de mult ti-au afectat functia renala aceste blocaje.

In ceae ce priveste medicatia, atat finlepsinul cat si celelalte medicamente sunt indicate in tratamentele diferitelor tipuri de epilepsie.
Dar, finlepsinul este contraindicat persoanelor care sufera de insuficienta renala!
Concluzia: daca tii la viata ta, mergi la medic!

Numai bine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

munteanu12122122 (acum 15 ani)

da intradevar tin la viata mea si de aceea incerc sa ajung cat mai repede la un neurolog in tg mures as vrea sa mai aflu dece imi tremura mainile mai ales cea stanga poate sa fie din cauza semiparezei ce am avuto?sau este din alta cauza si noaptea scrasnesc mult din dinti as vrea sa stiu cauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

morwena (acum 15 ani)

Katy, din cate spui tu, simptomele ar putea fi ale bolii Lyme, care nedepistata la timp are urmari destul de grave. Poate n-ar fi prea tarziu sa faci testele specifice de sange pentru boala Lyme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TOFAN CRISTIAN (acum 10 ani)

SI EU AM FOST IN CAZUL TAU,SI LUAM ACELEASI PASTILE CARE LE LUAI SI TU
DAR DOCTORITA NEUROLOAGA DE CARE APARTIN MIA PRESCRIS SA I-AU MEDICAMENTELE NUMITE DEPAKINE DE 500mg fiecare pastila ,ele sint venite din alta tara sint de productie franceza,si sint ambalate in niste tuburi.asa ca tu trebuie sa mergi la doctorul tau de familie si sai spui sati prescrie altfel de medicamente ,poti sai spui ca te simti rau de la acele medicamente si sa te lase sa iei doar un simgur medicament. ADICA DEPAKINE DE 500mg.si vezi cum faci,ca sa le ei de la farmacie ori odata pe luna ,ori odata la trei luni cind iti trebuiesc date de la farmacie ,sati ei cele 12 cutii pentru 3 luni
sau cum te incadrezi tu. UITE DACA VREI SI AI SI MESSSENGER INTRA PE IDUL MNEU SI ACOLO PUTEM SA DISCUTAM DESPRE CE VREI TU
IN CAZUL BOLII TALE. OK!
ID. cristiantofan18

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: