Crize de rinichi

Prim ajutor Criza De Rinichi
Intrebare postata de Roxana7555414 cu 14 ani in urma

Care ar trebui sa fie primul ajutor in cazul crizelor de piatre la rinichi?Mentionez ca sotul meu are asa ceva.Am acasa fiole de No-Spa, Piafen si Ketonal...in cazul in care il apuca sa ii dau IM.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

floryny (acum 14 ani)

Piafenul este pentru a atenua durerea dar nu stiu cat va tine. Totusi, dupa ce-i va trece acea criza este bine sa mearga la medic sa-i faca o radiografie si ecografie pentru a afla daca piatra e prea mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Daca pietrele sunt mici, de exemplu pana-n 3mm [ eu am avut doua de cate 3mm ],atunci este f. bun un produs gemoderivat :" Extract din seva de mesteacan " de la PlantExtrakt, plus un ceai diuretic,cum ar fi ceaiul de matase de porumb + cozi de cirese. Am folosit 3 sticlute cu pauza de 20 de zile intre ele si la urmatoarea ecografie nu mai erau pietricelele. Nu este suficienta tratarea crizelor ci trebuie rezolvata problema. Multa sanatate ! Am uitat sa mentionez ca, tratamentul a fost prescris de catre medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 10 ani)

poti sami dai mai multe detali...sunt interesat ....mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Cel mai bine ar fi in momentul in care o criza sa-i faci un piafen injectabil, isi face imediat efectul si se va odihni linistit. Doar cine nu a avut crize nu stie cat e de dureros.Am inteles ca cei de Gral au un sistem, uite mai multe detalii //sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/nu-te-dor-inca-dar-ele-exista_4488

Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishulica (acum 14 ani)

Pt a calma o colica renala se va face urmatoarea combinatie daca imi aduc eu bine aminte: 1 fiola scobutil, una piafen si una papaverina si ar trb sa fie ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana (acum 14 ani)

Eu stiam asa:1 fiola Ketonal, 1 fiola No-spa, 1 fiola Piafen.Acestea i-au fost administrate sotului meu cand a facut criza de rinichi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 14 ani)

cocktail din algocalmin,piafen si no-spa IM,din proprie experienta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Erina (acum 13 ani)

Am avut 2 crize de rinichi, in urma cu 2-3 ani in urma, cand aveam 19 ani; prima a fost oribila si nu stiam ce se intampla cu mine si m-a luat ambulanta,iar la spital am fost tratata foarte bine si in scurt timp am fost trimisa acasa, cu tratament, si asta era acasa, in Botosani!!! A doua s-a intamplat cand eram in Bucuresti, eram singura si nu aveam nici un fel de ajutor si am tras foarte mult de mine sa ajung la spital. Aici, mi s-a dat NO-SPA si m-a supus mai multor analize. Atat! M-au trimis cu mana-n .... interesant ca mi-au gasit niste afectiuni mai vechi de problema ginecologica si mi le-au tratat, dar nu de acolo provenea criza de rinichi. In prezent, mai am dureri si o sensibilitate la frig.

Oameni buni, nu mai cititi pe forumuri retete de la necunoscuti sau alte ajeli. Aveti o criza, puneti mana de mergeti la medic!!! Nu e de gluma pentru ca stiu foarte bine cat ai de suferit. Important e si la ce spital/medic mergeti! Am mai multa increder in medicii si spitalele din judetele ignorate de ochii mai marilor medici, cum ar fi cei din Iasi, Bucuresti, Timisoara, Cluj. Sunt o persoana cu multe probleme de sanatate pentru varsta mea si optez pentru spitalul din Bt, pentru ca nu am vizitat spitalul doar de 2-3 ori in cei 22 de ani ai mei.

Multa sanatate si noroc la medici!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nunu (acum 13 ani)

si sotul meu a avut o criza acum 6 ani dar a suportat mai usor durerea in schimb a avut o criza acum 2 zile si a fost groaznic . medicul i-a administrat no-spa,algocalmin si dicoflenac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ady (acum 12 ani)

Durerile sunt incredibile, numai cine a avut stie ce inseamna...
Criza se poate calma prin combinatia a 3 din urmatoarele:
scobutil, piafen, papaverina, ketonal, no-spa (fiole), ce aveti la indemana...
Luati imediat si un furosemid pentru urinare si puneti-va pe lichide (apa si/sau ceaiuri) pentru eliminarea nisipului/pietrelor... aaa, si picaturi de cystenal sau ceva vasodilatator si relaxant, in special la barbati unde eliminarea e mai dureroasa...
Oricum, trebuie sa mergeti la medic pentru consultatii (ecograf, probe de urina) pentru stabilirea exacta a motivului durerilor (care poate fi piatra sau nisip la rinichi, sau o infectie la rinichi) si stabilirea tratamentului.
Tratati problema cu seriozitate maxima, intrucat poate deveni si mai grav: blocaj renal si nu spun mai mult ca va stric ziua de tot...
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gilla (acum 10 ani)

Buna ziua,
varianta mea pt. criza de rinichi a fost urm: am pus in jurul mijlocului un fular lung si gros si am stat cu el zi si noapte. Am dormit cu el ..am mancat cu el, etc. Rolul lui a fost sa-mi calmeze durerile, sa dilate uretra pt. A elimina pietricica. In crizele insuportabile mi s-a facut injectii cu ketonal si no+spa. Dupa ce crizele trec se poate lua ca tratament curativ pastile RINOSTIM de la Dacia Plant. Sunt 14-16 lei cate 60 deastile in cutie. Va urez tuturor sanatate si stati departe de tot ceea ce inseamna acidulat, sarat condimentat sau acru (lamaie, crufimunu stati in frig, cu spatele gol sau cu picioarele in apa rece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petrus Emanuel Mihai (acum 9 ani)

Ca sa evitati asemenea neplaceri.va rog mergeti atunci cand va trece treaba mica la toaleta pentru a prevenii formarea pietrelor la rinichi,si consumati minim cate o bere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11572360885 (acum 4 ani)

In cazul unei crize puternice ei durere insuportabila la rinichi de obicei ai senzatia ca ai crampe si trebuie sa te duci la wc ..din cauza nisipului de la rinichi ce a mai buna metoda pana la consultarea medicului este: intrati in dus si puneti dusul pe partea cu durere si miscati dusul cu apa calda si pe partea cu burta si pe partea din spate ...si luati un supozitor Diclofenac si va asigur ca furerea dispare pentru 3 4 ore dar dupa ce nu mai aveti dureri consultati medicul .Sper sa fie de ajutor raspunsul meu ca si eu am patito si este o durere insuportabila. Daca va fost de folos raspunsul va rog sa mi laaati msj. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Neli (acum un an)

Și eu am piatra la un rinichi ,am și eu dureri mari cam des. Iau de 3zile Renostim tinctura și No-spa de 80mg..Nu prea simt nici o schimbare.Va rog puteți să-mi spuneți No-spa de 80 mg. + Piafen pt. durere își face efectul mai bine. ? Vă mulțumesc și multă sănătate. Bibica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: