Boala parkinson

Parkinson
Intrebare postata de GRISA cu 14 ani in urma

In ce stadiul al bolii parkinson poti avea gradul de invaliditate I SAU HANDICAP GRAV CU insotitor PERMANENT?

06.02.2010 MULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

isabelle dinu (acum 14 ani)

si pe mine ma intereseaza acest lucru; mama a fost diagnosticata in 2003 dar in ultimul an boala a evoluat foarte rapid; anul trecut am depus dosarul pentru insotitor, dar i-a fost respins (se deplaseaza foarte greu, nu mai poate face nimic in casa)comisia i-a spus ca atat vreme cat poate sta in picioare (numai ea stie ce efort face sa mearga prin casa si ce dureri groaznice are) nu poate primi insotitor!!!!; in plus, luna trecuta, datorita faptului ca in ultimele luni i s-a schimbat si comportamentul i-am facut unele investigatii mai amanuntite; in urma tomografiei a rezultat atrofie cortico-subcorticala si lacunarism cerebral-care am inteles ca este echivalent cu dementa.
Ma intreb oare, trebuie sa asteptam sa nu se mai miste deloc si nici sa nu mai cunoasca pe nimeni ca sa se demonstreze ca necesita ingrijire permanenta??
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica galati (acum 13 ani)

medicina din romania e la pamant tatal meu sufera de aceeasi boala are dementa si abea vorbeste si se misca si nu are insotitor e normal asa ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudosa c-tin (acum 14 ani)

tratati-va cu terapia bowtech si yumeiho, adaugat tratamentele naturiste. se obtin rezultate spectaculoase. poata veti raspunde, astept. ct

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: