Va rog un raspuns urgent

Parazitoze
Intrebare postata de geta269354 cu 10 ani in urma

Sunt insarcinata in luna a 8a si am descoperit in scaun oxiuri.Medicul ginecolog mi-a spus sa iau decaris 150mg.Cum poate sa afecteze bebelusul.Am simptome f urate si nu mai suport.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1113 aici spune ca se administreaza cu prudenta in timpul sarcinii.Eu unul nu ti-as fi recomandat acest medicament, ci mai degraba unul naturist.Mergi mai bine la un medic de familie sau internist ca sa-ti spuna ce sa faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lidia (acum 10 ani)

Tratament naturist cu efect verificat ar fi Nikvorm ( sirop, ayurvedic), Helmiflores si Giardinophyt, dar sunt contrainidicate in sarcina. In schimb, semintele de dovleac decorticate, nesarate sau uleiul etxras la rece din seminte de dovleac sunt f. bune. De asemenea, usturoiul, care nu stiu sa fie contraindicat in sarcina.
Mai jos v-am pus un link cu tratament naturist. In masura in care stiti ca nu sunteti alergica la vreun fruct sau leguma de mai jos, consultand si medicul care va supravegheaza sarcina, puteti incerca

http://www.plantextrakt.ro/produse-naturale-originale/produse-fitoterapice-originale/giardinophyt

În alimentaţie se vor folosi fructe şi legume: afine, alune, frăguţe, căpşuni, lămâi, măsline, piersici, hrean ras, morcovi, ceapă, praz, pătrunjel, usturoi şi varză albă. Se recomandă şi consumul de seminţe de dovleac decorticate (neprăjite şi nesărate), consumate ca atare sau amestecate bine cu miere de albine şi lapte în părţi egale, câte 20-30 g pe zi.
De 3 ori pe săptămână se va folosi în alimentaţie mujdei de usturoi, preparat astfel: peste bulbii (căţeii) de la o căpăţână de usturoi, curăţaţi de coajă, se pune o linguriţă de sare grunjoasă şi o linguriţă de miere de albine. Se freacă bine într-o piuă de lemn sau mojar de ceramică, până se obţine o pastă. Se pune o lingură de untdelemn şi se continuă frecarea până se obţine o emulsie. Apoi se adaugă 1-2 linguri de oţet de mere şi se amestecă în continuare. Acest mod de preparare prezintă avantajul că poate fi folosit la asezonarea alimentelor şi la cei care suferă de gastrită (untdelemnul apără mucoasa gastrică). De asemenea, a doua zi respiraţia nu mai miroase a usturoi".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11573508251 (acum 4 ani)

Buna ziua sunt in a 26 saptamana si am un scaun cu viermi intestinali sunt disperata find ca vreau sa stiu daca afecteaza fătul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: