Parul

Parazitoze
Intrebare postata de lavinia121 cu 13 ani in urma

Buna sa vrea sa va intreb ce sa fac imi cade parul foarte des uneori mi-e frica sa il piaptan...ce as putea sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Viorel (acum 13 ani)

Fara a avea pretentia ca ma substitui medicului pot sa va impartasesc din experienta mea. Acum cativa ani am avut aceeasi problema. Am fost la medic si mi-a recomandat sa-mi fac analize. In urma acestora a reiesit ca sufar de anemie. Nu este necesar sa fii subponderal ca sa fii anemic. Poti fi chiar cu ceva kilograme in plus si sa ai anemie, aceasta constand dupa stiinta mea in lipsa unor vitamine in organism. Deci trebuie sa consultati mai intai un medic intrucat exista boli care au ca forma de manifestare si caderea parului. Apoi va recomand sa mergeti la un magazin cu plante medicinale (Plafar) si sa cereti amestec de plante pentru intretinerea parului. Este un amestec de 8 plante. Acestea se pot gasi si separat si le amestecati dumneavoastra. Puneti cam o mana la fiert intr-un vas cu apa (max. 2 litri) si lasati sa clocoteasca bine (min 15 min). Apoi strecurati si lichidul obtinut il diluati putin intr-un lighean in asa fel incat sa va puteti clati pe cap cu el. Va spalati pe cap in mod normal si apoi clatiti parul cu lichidul obtinut prin fierberea plantelor. Insistati cat se poate de mult la acest ultima operatiune. Apoi nu stergeti parul, va puneti pe cap un prosop si il lasati sa se usuce. Ideea este de a face ca solutia sa fie in contact cu parul cat mai mult timp. Repetati procedeul la fiecare spalare a parului (min 4-5 ori). Daca va vopsiti parul, sfatul meu ar fi sa renuntati intrucat vopseaua oricat de "buna" ar fi duce la distrugerea podoabei capilare.
Amestecul de plante se compune din:
1) Radacina de brusture (Bardanae radix)
2) Frunze de urzica (Urticae folium)
3) Frunze de mesteacan (Batulae folium)
4) Radacina (rizom) de stanjen (Iridis rhizoma)
5) Scoarta (coaja) de salcie (Salcis cortex)
6) Muguri de plop (Populi gemmae)
7) Sovarv (Origani herba)
8) Flori de levantica (Lac***aulae flos)

Daca nu gasiti amestecul gata preparat, puteti sa le cumparati separat (plantele) si le amestecati dv. chiar daca nu le gasiti absolut pe toate. Eu am avut aceeasi problema si am testat acest tratament cu rezultate foarte bune. Dar mai intai trebuie sa mergeti la medic. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 13 ani)

fa-ti o testare.vezi care este cauza.uneori caderea parului apare dupa o perioada de stres, dupa ce problema a trecut. dar poate fi si un deficit, o carenta in organism.Pe mine m-au ajutat produsele recomandate ce specialistii centrului Remediu Natural 0786.104.927.am urmat tratamentul timp de 3 luni fara sa ma aleg cu kg in plus

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: