Eosinofile mari raspuns medic

Parazitoze
Intrebare postata de danielm cu 12 ani in urma

Eosinofilele au iesit 5.7% iar intervalul este 0-4%. Medicul de familie ne-a dat sa facem examenul coproparazitologic, rezultatul fiind < absente oua de paraziti si chisturi de giardia L > si antigen giardia elisa rezultatul fiind < negativ >. Aceste analize au fost facute pentru un adolescent de 17 ani . De ce in sange a iesit eosinofile mari daca in analiza fecalelor rezultatele absente de oua de paraziti si chisturi de giardia L. Pe langa eosinofile neutrofilele au fost mici (42.6% narmal fiind intre 50 si 68%), iar monocitele au fost mari (10.2% normal fiind intre 1.7 si 9.3%). Va rog frumos sa imi spuneti parea dumneavoastra daca este vreo problema cu copilul meu. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi mai important de cunoscut valorile absolute ale diferitelor tipuri de leucocite (exprimate în nr.elemente/mm3): neutrofile (PMN), eozinofile (EO), bazofile (BASO), limfocite (LYMPH) si monocite (MONO), decât raportul procentual al leucocitelor (care la rândul lui nu este foarte mult modificat), pentru orientarea diagnosticului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Parazitoze.

mihai elena (acum 8 ani)

BUNAZIUA MA CONFRUNT CU PARAZITI NU STIU DE CARE DAR AM ANALIZA EOSINOFILE DE 0.5310^9I??I MONOCITE6.8% POSIBIL SA AM GIARDIA CE TRATAMENT IMI RECOMANDATI AM 56DE ANI MA CONFRUNT CU ACEASTA PROBLEMA DE LA VIRSTA DE21 DE ANI. VA MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vîrciu ardeluta (acum 8 ani)

4-5 catei de usturoi pisati 1lingurita propolis (eu il am facut de mine ) peste care torni 100-150 ml apa calda Se iau 2 -3 cani pe zi timp de 2 saptamîni VA SPUN CA E GARANTAT suta la suta Vindeca si helicobacter si orice tip de paraziti .Va mai zic odata e garantata Daca suportati usturoiul e f buna VA RECOMAND am testat-o. VA DORESC SANATATE

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21626027033 (acum 2 ani)

In loc de propolis ce as putea sa pun ? Eu sunt alergic la propolis.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11582668766 (acum 4 ani)

Eosinofile%7.1%.Ce.riscuri.avem

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: