Mi se umfla picioarele raspuns medic

Osteoporoza Tuberculoza extrapulmonara
Intrebare postata de copilas1 cu 12 ani in urma

Dc mi se umfla picioarele?iau tuberculostatice..sa fie de la ele???ca pana acum niciodata nu mi s_au umflat,iar cu urina ies des...ce pot sa fac?nu ma dor,dar se vede aiurea umflatura...la ousoare si p***a picioarelor...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

ne puteti scrie daca luati si alte medicamente in afara de tuberculostatice? mai suferiti si de alte boli? de cat timp ati inceput acest tratament?

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Osteoporoza.

copilas1 (acum 12 ani)

iau tuberculostatice de 1 luna si mai am de luat 5 luni,am tbc extrapulmonar,la osul femural,nu mai am alte boli din cate stiu,de 1 sapt mi s_au umflat picioarele de la ousor in jos...e prima data cand patesc asa,nu ma dor,dar ma sperie...mai iau pe langa ele,cartilaj de rechin 1 pe zi,de la homeopat iau siliciu,zinc si calciu...atat...oricum tuberculostaticele mi_au facut bine,pt ca acum 1 luna abia mergeam cu piciorul stang,ma durea f tare si ma intepa,acum mai schiopatez putin...dar nu inteleg dc se umfla picioarele...nu sunt gravida,nu lucrez,stau in pat si la calculator...va multumesc...o seara buna
Cosmina Cosmina: de faptla diagnostic au scris osteoartrita bacilara stanga,dar e ca un fel de tbc osos...din cate stiu eu,ca daca imi dau tuberculostatice,nu??multumesc frumos pt raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

da, este o forma de tbc extrapulmonar, termenul de ''bacilar'' referindu-se la bacilul Koch, agentul etiologic al tuberculozei.
ce medicamente tuberculostatice utilizati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

copilas1 (acum 12 ani)

pirazinamida 4 pe zi de 500mg,izoniazida 300mgcu sicovit B6 pe zi,etambutol 1200 mg pe zi,sinedrol(rifampicina) 300mg pe zi,a zis sa le iau dupa 2 ore dupa ce mananc,toate odata dimineata timp de o ora,dar eu le iau in 15 min pe toate...si inca o luna aceeasi doza,apoi scade mg...stiti cumva daca osul meu se va reface?eu simt ca da,merg un pic mai bine,mi_a spus atunci la CT ca e putin macinat capul femural...si sunt nelamurita cu umflarea asta a picioarelor...multumesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

copilas1 (acum 12 ani)

aaa,mai iau si silimarina pt protectia ficatului,ca sunt toxice aceste pastile sau liv 52 ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 11 ani)

sunt sofer,fac saptamanal curse in italia,conduc f mult,cand,la intoarcere mi se umfla f tare gleznele,de ce mi se umfla?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: