Regim Dukan raspuns medic

Obezitatea
Intrebare postata de antoneta142936 cu 10 ani in urma

Sotul meu are 55 de ani, 185 cm si cred ca 120kg. Ar fi bine sa dea jos cateva kg dar ... nu-i prea usor de convins nici sa faca miscare zilnica nici sa reduca cantitatea de paine si dulciuri. Acum pare interesat de regimul Dukan. As dori parerea unui specialist in ceea ce priveste riscurile de sanatate... Prea multe proteine nu pot dauna organismului, mai ales dupa o anumita varsta? Probleme de sanatate nu are dar colesterolul, acidul uric, glicemia sunt la nivelele superioare. Si tensiunea o stabilizeaza cu medicamente.
Multumesc mult pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Nu stiu daca fara activitate fizica se poate face ceva in cazul slabirii, insa regimul asta nu trebuie facut de capul lui, deci automat trebuie sa consulte un nutritionist.Cel mai bun mod de a slabi nu este regimul dukan, ci un regim hipocaloric combinat cu exercitii fizice cardio, chiar si de forta(pt a nu pierde mult din masa musculara).Regimul trebuie sa contina carne sp***a de pui, curcan, vita, peste, legume verzi in special, fructe mai putin dulci, lactate cu 0% grasime, acizi grasi nesaturati omega(ajuta la colesterol).Regimul contine aproape 0 carbohidrati, 0 grasimi saturate, in schimb contine destule proteine, vitamine, minerale si grasimi sanatoase, care nu numai ca il vor ajuta sa slabeasca, ci si sanatatea lui va avea rezultate bune.Regimul il crea dumneavoastra dar sa tineti cont de criteriile mai sus mentionate.Orarul meselor il faceti tot voi, desi e mai bine seara sa manance mai putin.Fara sport nu se poate topi grasimea asa ca mersul la sala e obligatoriu.Sa faca exercitii cardio(banda, bicicleta stationara) cam de 4-5 ori pe saptamana si sa bage si ceva antrenament de forta pt a nu pierde din muschi prea mult.Exista suplimente de topit grasimea cum ar fi l-carnitina, dar se ia impreuna cu regim si exercitii, altfel nu are rezultate.Daca se tine de treaba va scadea 10-15 kg pe luna fara probleme, si in timp va ajunge pe la 80 de kg, unde ar fi bine sa se opreasca.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

Multumesc. o sa incerc sa-l conving.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Catrinel Macovei MDr. Catrinel Macovei este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
regimul Dukan este asa cum ati observat o dieta hiperproteica, in care oricum renunta la dulciuri si paine. Dar este o scurtatura, care functioneaza atat cat este tinuta, apoi daca se revine la alimentatia anterioara, kilogramele se pun la loc in timp mai scurt sau mai lung. Nu este bine tolerata de toti si sunt de asemenea posibile si aparita anumitor probleme pe parcursul acestei diete, cum ar fi cresterea acidului uric si a colesterolului. Asa ca datorita varstei, este mai bine o dieta echilibrata, adaptata varstei si preferintelor, pe care o puteti obtine de la un nutritionist. De asemenea usurel cu exercitiile, mai ales daca este sedentar si nu are o forma fizica buna si este si hipertensiv; se recomanda consult cardiologic inainte de inceperea unui sport, care oricum se face treptat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Obezitatea.

antoneta142936 (acum 10 ani)

Multumesc mult. Si eu cred la fel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lUfuYUTMF (acum 8 ani)

This is the pecfert post for me to find at this time

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

4mJh6V1WL5P (acum 8 ani)

Gee wisilkerl, that''s such a great post!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

g51jWFQ9p (acum 8 ani)

Just cause it''s simple doesn''t mean it''s not super hepflul. http://kqopyxtszmp.com [url=http://jbfpjsh.com]jbfpjsh[/url] [link=http://ozqxochpp.com]ozqxochpp[/link]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: