Regim alimentar raspuns medic

Obezitatea
Intrebare postata de daniela_madalina04 cu 10 ani in urma

Ce regim alimentar ar trebui sa ia o persoana care sufera de epilepsie ? si are 76 de kg 1.60 inaltime si 24 de ani de sex feminin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Fodor MDr. Marius Fodor este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna Ziua,
Regimul alimentar trebuie sa cuprinda mai multe fructe si legume si sa evite grasimile.
Cu stima,
Dr Marius Fodor
www.chirurgie-drfodor.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Obezitatea.

FreeStyle11 (acum 10 ani)

In principal trebuiesc consumate alimente slabe caloric dar nutritive, de ex fructe nu foarte dulci, legume in special verzi, lactate slabe in grasimi, carne sp***a de pui, curcan, vita, peste si suficienta apa cam 2-2.5l pe zi.Apa ajuta foarte multa la curatarea organismului de toxine si regleaza toate procesele din organism, inclusiv scaderea in greutate.Si sportul trebuie sa fie moderat intens, adica de 4-5 ori pe saptamana te vei duce la sala si vei faca 2 reprize de banda sau bicicleta a cate 20-30 minute fiecare, incepi cu mai putin timp si avansezi dupa ce te obisnuiesti.Trebuie consumat prin sport mai multe calorii decat cele consumate din mancare.Ideal ar fi sa ajungi sa ai intre 55 si 60 kg, dar si 1-2 kg in plus nu ar strica deloc.Daca doresti sa schimbi si aspectul corpului poti sa faci si exercitii de masa si forta si sa consumi multe proteine, cam 2g/kg si in timp vei arata si te vei simti mai bine.Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Catrinel Macovei MDr. Catrinel Macovei este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
va aflati cu greutatea la limita dintre suprapondere si obezitate gr.1 cu IMC de 29.5kg/m2. Deci este bine sa incercati sa mai dati jos cateva kilograme cu atentie la mancare si miscare. Legat de epilepsie, evitati alimentele excitante care pot declansa crizele: cafea, cacao, ceai verde, negru, alcool.
Exista studii legat de efectele dietei ketogenice (bogate in grasimi si sarace in carbohidrati) in preventia crizelor de epilepsie in formele refractare la tratament, efecte observate mai ales la copii. In Statele Unite dieta este folosita in astfel de situatii la copii ca a doua sau a treia linie de tratament, asociat la medicamente. Este o dieta dificila, care poate avea si efecte negative asupra organismului si trebuie tinuta sub supraveghere medicala. Nu cunosc experienta neurologilor din Romania legat de folosirea acestei diete in tratarea epilepsiei.
Pana una alta, alimentatie sanatoasa si echilibrata, 5 mese pe zi, fara glucide concentrate (dulciuri), si fainoase albe, multe fibre, cruditati, evitati conservantii si aditivii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: