Obezitate

Obezitatea
Intrebare postata de murara cu 14 ani in urma

Am 100 kg la 44 ani si 162 cm. M-am ingrasat in ultimii 2 ani 25 kg. Va rog sa ma sfatuiti cam cite ckal ar trebui sa consum zilnic ca sa slabesc si daca considerati ca ar trebui sa fac niste analize hormonale ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

ionica (acum 14 ani)

Da, cel mai indicat ar fi sa va faceti analize, sa vedeti cum stati cu glanda tiroida. S-ar putea sa fie o dereglare hormonala si de aceea sa va fii ingrasat asa de tare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iris (acum 14 ani)

Chiar astazi am vizionat o emisiune despre obezitate, iar specialistul de la acea emisiune spunea, ca intr-adevar unele persoane simt o nevoie mare de a minca si in cazul acestor persoane se recomanda sa se manince mai des, dar cantitati mici, fiindca atunci corpul are insulina tot timpul si va disparea senzatia de foame, dar atentie mincat des cum am mai spus, dar putin; de ex. odata un iaurt, o alta data o bucata de carne(bucata de carne sa nu depaseasca podul palmei tale-palma fara degete) cu salata, o data la 2-3 zile un ou tare, o data un bol de supa.
Citeva trucuri sa mincati putin: folositi farfuri mici in care sa va puneti mincarea, fiindca ea fiind mica daca o umpli cantitatea de mincare este mica dar creierul este pacalit, fiindca el prin ochi vede o farfurie plina; altul mincati nesarat, aceasta mincare nu este gustoasa si nu va placea deci veti minca putin; nu mai cumparati dulciuri,sosurile, sucuri,placinte, covrigi, nu beti sucuri de fructe ci mincati fructele intregi( si fructele contin zahar chiar daca acesta este sanatos dar ingrasa). Deci nu cumparati mincaruri care ingrasa, neavindule in casa cind vi se face pofta nu le puteti minca.Sa maninci incet si sa mesteci mincarea bine, senzatia de foame va disparea mai repede.Bea cei 2l de apa pe zi daca poti pune si putina lamii in ea
Doctorul spunea ca chestia cu caloriile este stresanta pentru o persoana care vrea sa slabeasca, fiindca omul vrea sa faca ce nu are voie deobicei, sfatul lui fiind sa se manince cu o lingura mai putin si sa se faca citiva pasi in plus, adica taie din mincare si fa miscare, pastilele de slabit si numararea caloriilor este o p***ae. Un om la virsta ta ar trebuie sa nu depaseasca 2000 calori pe zi pe masura ce vei imbatrini numarul caloriilor vor scadea fiindca metabolismul devine mai lenes.
Medicul spunea sa nu se slabeasca mai mult de 4 kg. pe luna.
Vei slabi cu siguranta eu am o prietena care nu a mai pus sare in mincare si a slabit foarte tare, la inceput mi-a spus ca a plins fiindca nu ii placea si ii era foame, ea avea probleme cu tensiune, colesterolul si cu rinichii, iar doctorul a intrebata cind se trezeste dimineata pe cine vrea sa vada pe copii ei sau pe parinti care ii murisera
Sa nu te infometezi, nu uita putin si des, fara sare, maninci incet, mesteci bine...si sa nu mai cumperi lucruri care nu sunt bune
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

murara (acum 14 ani)

Multumesc tare mult de sfaturile intelepte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina1978 (acum 14 ani)

Ultima masa la ora 17, renunta la paine, dulciuri si bauturi carbogazoase .O sa vezi imbunatatire din prima saptamna. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria3571 (acum 10 ani)

Pastile de slabit -
http://track.buythermacuts.ro/product/ThermaCuts/?uid=2484&sid=746&pid=115&bid=adc***aec
Am inceput sa iau Thermacuts acum 2 luni de zile, si am slabit deja 16 kilograme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iris (acum 14 ani)

eu din ce-am auzit trebuie sa iei ultima masa cu 2 ore inainte de culcare deci daca te culci la 10 vei minca la 8. Totul este sa nu te infometezi fiindca este greu sa dormi flamind. Infometarea este o p***ae, trebuie sa-ti schimbi felul de a minca , stil care va trebui sa ramina la fel si dupa ce iti atingi kg. la care vrei sa ramii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DR LORETA GAVRILA (acum 14 ani)

Daca ati ajuns sa aveti probleme cu greutatea inseamna ca aveti niste greseli de alimentatie. De aceea trebuie in primul rand sa faceti un inventar al alimentelor pe care le consumati, cu foarte multa sinceritate, notate pe hartie cu ora, grame, etc. Dupa ce evaluati acest "jurnal alimentar" incercati sa identificati greselile alimentare, va stabiliti o zi in care va hotarati sa va schimbati stilul de alimentatie si tintele pe care vi le propuneti. Le notati pe o hartie pe care o afisati la loc vizibil si incepeti sa mancati 3 mese principale formate din carne sp***a si legume, fara fainoase, cartofi, fasole boabe, etc. Puteti manca o singura felie de paine neagra la micul dejun eventual pranz. Se pot lua 2 gustari mici: un fruct, un iaurt 1.5-2% grasime. Obligatoriu faceti cel putin 30 min ex fizice usoare. Se intelege ca sunt cu desavarsire interzise dulciuri, sucuri...... Mult succes. Si mai ales multa vointa. Daca va lipseste motivatia lipiti-va pe usa de la frigider o fotografie in costum de baie... :)
Loreta Gavrila

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

Exercitii pentru slabit in doar 7 zile

Desi fiecare dintre noi isi doreste trupul perfect, fara aripioarele de pe solduri si urmele vizibile de celulita, unul dintre obstacolele majore este constituit de traiul extrem de aglomerat. In aceste conditii specialistii fitness va propun un program pentru slabit care sa va ajute sa ardeti aproximativ 300 de calorii intr-un interval de timp de 35 de minute. Pentru ca programul sa aiba rezultatele scontate este recomandat sa repetati exercitiile de 2 ori in ordinea descrisa mai jos, alternand exercitiile cardiovasculare cu cele de intarire a musculaturii. Mai mult decat atat, pentru exercitiile cardiovasculare este necesar sa folositi gantere cu o greutate mica in vreme ce exerctitiile de intarire necesita folosirea unor gantere cu greutate medie sau chiar mare (exceptie se poate face in cazul incepatorilor care pot folosi gantere usoare pe toata durata programului). Deasemenea la fel de important este sa incercati sa efectuati acest program de slabit de cel putin 3 ori pe saptamana, in zilele impare, precum si sa efectuati fiecare set fara a face pauza.

Exerciul numarul 1 (cardiovascular)
Target: muschii abdominali, muschii gluteali (fesieri) si cvadriceps
Stati in pozitie verticala cu spatele drept si picioarele usor departate si tinand in fiecare mana cate o gantera cu greutate mica indoiti coatele si apropiati mainile de cutia toracica. Din aceasta pozitie ridicati in fata piciorul drept tinand genunchiul indoit intr-un unghi de 90 de grade, iar in momentul in care genunchiul ajunge la nivelul soldului, extindeti-l in fata cu o miscare brusca. Incercand sa va pastrati echilibrul, intindeti piciorul drept in spate deasemenea la nivelul soldului, dupa care aduceti din nou piciorul in fata cu genunchiul indoit. Reveniti la pozitia initiala si repetati de cate 10 ori pentru fiecare parte.

Exerciul numarul 2 (exercitiul de intarire)
Target: muschii umarului, muschii picioarelor si muschii mainii
Stati in pozitie verticala doar pe piciorul drept, cu piciorul stang ridicat in spate, indoind genunchiul intr-un unghi de 90 de grade, in vreme ce tinand in fiecare mana cate o gantera acestea trebuie asezate in fata coapselor. Din aceasta pozitie aplecati usor trunchiul in fata si incercati sa va mentineti echilibrul in timp ce ridicati mainile la nivelul pieptului tinand palmele orientate spre sol. Reveniti la pozitia initiala si repetati de cate 12 ori pentru fiecare parte.

Exerciul numarul 3 (cardiovascular)
Target: zona superioara a spatelui, biceps, muschii gluteali (fesieri), si muschii picioarelor
Stati in pozitie verticala cu picioarele usor departate, spatele drept si tinand in fiecare mana cate o gantera usoara pozitionati mainile in fata coapselor. Din aceasta pozitie indoiti genunchii intr-un unghi de 90 de grade si ac***a grija ca spatele sa ramana drept, ridicati mainile la nivelul pieptului (coatele trebuie sa fie ridicate astfel incat acestea sa ajunga in aceeasi linie cu umerii si palmele orientate spre sol). Reveniti la poziti initiala si repetati de 8 ori.

Exerciul numarul 4 (exercitiul de intarire)
Target: muschii umarului, muschii gluteali (fesieri), muschii soldurilor, cvadriceps si muschii gambelor
Stati in pozitie verticala cu spatele drept, picioarele departate si tinand in fiecare mana cate o gantera cu greutate medie spre mare, asezati mainile pe langa corp. Din aceasta pozitie faceti cu piciorul stang un pas in fata indoind ambii genunchi intr-un unghi de 90 de grade, si ridicati mainile in lateral, la nivelul umerilor. Reveniti la pozitia intiala si repetati de cate 12 ori pentru fiecare parte.

Exerciul numarul 5 (cardiovascular)
Target: triceps, muschii abdominali, muschii soldurilor, si muschii picioarelor
Stati in pozitie verticala cu spatele drept si piciorul drept cativa centimetri in fata celui stang, pe varfuri, si tinand in fiecare mana cate o gantera asezati mainile pe langa corp. Din aceasta pozitie ridicati piciorul drept pana la nivelul soldurilor si trageti de maini in spate, astfel incat acetea sa se afle la cativa centimetri departare de trunchi. Reveniti la pozitia intiala si repetati de cate 15 ori pentru fiecare parte.

Exerciul numarul 6 (exercitii de intarire)
Target: muschii mainii, muschii gluteali (fesieri), muschii soldurilor, muschii picioarelor, si muschii interni si externi ai coapselor
Stati in pozitie verticala cu picioarele usor departate si tineti in fiecare mana cate o gantera cu greutate mare. Din aceasta pozitie apropiati mainile si ridicati-le deasupra umarului stang. Indoiti genunchii intr-un unghi de 90 de grade si extinzand mainile asezati-le la nivelul soldului drept. Reveniti la pozitia intiala si repetati de cate 15 ori pentru fiecare parte.

Exerciul numarul 7 (cardiovascular)
Target: muschii umarului, muschii gluteali (fesieri) si muschii picioarelor
Stati in pozitie verticala cu picioarele usor departate si tinand in fiecare mana cate o gantera usoara, extindeti mainile deasupra capului, cu palmele orientate inainte. Din aceasta pozitie faceti cu piciorul stang un pas in fata si indoiti ambii genunchi intr-un unghi de 90 de grade, ac***a grija ca genunchiul drept sa atinga podeaua.
Reveniti rapid la pozitia initiala si repetati aceasta miscare si pentru piciorul drept. Efectuati cate 15 repetitii pentru fiecare parte.

Exerciul numarul 8 (exercitiu de intarire)
Target: muschii abdominali, deltozii, zona lombara
Stati pe sezut pe covorul medical cu spatele drept si genunchii indoiti intr-un unghi de 90 de grade, iar in fiecare mana tineti cate o gantera cu greutate mare. Aplecati trunchiul usor pe spate astfel incat acesta sa formeze u unghi de 45 de grade cu solul si ridicati mainile cativa centimetri pana in dreptul partii exterioare a coapselor. Din aceasta pozitie ridicati si coborati mainile tinand muschii abdominali si pe cei ai spatelui incordat. efectuati 20 de repetitii si pe masura ce progresati incercati sa mariti numarul acestora pana la 40.

Exerciul numarul 9 (cardiovascular)
Target: muschii pectorali, muschii spatelui si muschii abdominali
Stati cu fata spre sol si tinand cate o gantera usoara in fiecare mana , lasati greutatea trupului de pumni si degetele de l picioare, ac***a insa grija ca spatele sa fie drept. Din aceasta pozitie ridicati piciorul drept de pe sol si incercati sa aduceti genunchiul la nivelul pieptului. Mentineti timp de 1 secunda, si schimbati genunchii rapid si repetati aceasta miscare de 8 ori pastrand un rimt alert.

Exerciul numarul 10 (exercitiul de intarire)
Target: muschii umarului si muschii laterali abdominali
Stati pe spate pe covorul medical cu picioarele intinse in fata si tineti in fiecare mana cate o gantera cu greutate mare. Din aceasta pozitie extindeti mana stanga inspre tavan si indoiti genunchii intr-un unghi de 90 de grade astfel incat gambele sa fie paralele cu solul. Coborati mana stanga deasupra umarului drept si simultan aplecati genunchii in partea stanga fara a atinge insa pamantul. Mentineti timp de 1 secunda si reveniti la pozitia initiala pentru a repeta de 15 ori pentru fiecare parte.

sa-mi scri daca a dat vreun rezultat
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 14 ani)

am 31 de ani si am o100kilograme ce pot sa fac sa slabesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 14 ani)

si pot sa mai am un copil daca am o 100kilograme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 13 ani)

buna mirela , si eu am aceeassi problema ca si a ta . poate lasi un id cv sa mai vb .pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 14 ani)

am 41 ani,172cm si 106kg. lucrez in 3 schimburi, si vreau o dieta pentru slabit. in 4 ani am luat 25kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tony (acum 14 ani)

DIETA PT.SLABIT?LINGURA CU GAURI..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 12 ani)

am 44 de ani,1.65 cm,106kg nu reusesc sa dau jos din kg daca tin o dieta si dau jos 5-6 kg in 5 -6 saptamani pun 10 -11kg asa se intampla dupe fiecare dieta pun dublu din cat dau jos,nimeni nu iti crede cat de greu te chinui sa dai jos zice foarte usor pai nu ai mai tinut dupe dieta poate ai mancat ?nu stiu ce sa fac de la 84kg am tot incercat peste 15 -20 diete dar nu am avut decat de luat mereu kg,in acest timp am facut si 4 operatii :de fiere,de hernie .......ce regim sa mai tin ca nu stiu ce sa mai fac,ma infometez si imi este rau de imi e frica sa ies singura din casa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anutsa (acum 11 ani)

am 18 de ani si sunt obeza........am 100 de kg mereu am foame...................ajutatima va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: