Obezitate dupa abstinenta sexuala si de tutun raspuns medic

Obezitatea
Intrebare postata de gabriela745 cu 13 ani in urma

M-am lasat de fumat de 3 luni si am luat in greutate 10 kg!!!! De asemenea, am mai luat in greutate cca 3 kg intr-o perioada de 4 ani timp in care mi s-a instalat definitiv menopauza. Deci in total, fata de acum 4-5 ani am in plus 13-15 kg. Acum am 70 de kg! la o inaltime de 1,64. Acum 5 ani aveam 55-57 kg, iar anul trecut in iunie 60 kg, iar acum in ianuarie 2011 - am 70 (in numai cateva luni)! Ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca am 55 de ani!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

Iuli (acum 13 ani)

Sa mergeti la un medic endocrinolog, desigur, ce altceva?! Nu vad ce legatura are abstinenta sexuala cu ceea ce descrieti. Multe femei se ingrasa la menopauza si multi oameni se ingrasa cand se lasa de tigari. Pentru a doua situatie, trebuie vointa. Pentru prima, trebuie un consult la endocrinolog pt a regla eventuala dereglare hormonala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 13 ani)

Dereglarile hormonale, cu toate efectele acestora, pot sa apara si din cauza abstinentei sexuale. Chiar daca o femeie nu simte nevoia de a intretine relatii sexuale, organismul are propriile lui reguli/necesitati. Totusi nu cred ca te ingrasi fara sa mananci.Banuiesc ca duci si o viata sedentara. Un regim alimentar echilibrat, exercitii fizice adecvate, miscarea in aer liber, cred ca te-ar ajuta. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Menopauza produce anumite dereglari hormonale,este ceva natural. Dar daca avem grija la ce si cat mancam,nu este neaparata cresterea in greutate. Iar cresterea in greutate din cauza abstinentei sexuale, dupa parerea mea, este un mit. Cat despre cresterea in greutate, in urma lasatului de fumat.........aici iarasi vointa joaca un rol f. important.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

google (acum 13 ani)

Sursa 1:''''.Abstinenta sexuala prelungita (mai mult de un an),lipsa nasterilor si masturbarea la o femeie normal sexualizata fizic si psihic, poate avea consecinte atat in plan psihic(nemultumire de propria existanta asociata cu lipsa motivatiei existentiale,depresii majore,nevroze si obsesii) cit si in cel fizic prin afectiuni de natura endocrina aparute la nivelul glandelor mamare,ovarelor si uterului.''''
Sursa 2:''''La femeile in menopauza, abstinenta sexuala poate conduce la atrofie vaginala (ingustarea vaginului), si consecutiv la dispareunie (durere la contactul sexual). ''''
Sursa 3: ''''Desigur, o viata sexuala activa face mai bine decat abstinenta. Sexul este una dintre componentele vietii umane si face parte din natura acesteia. Abstinenta sexuala la femeie conduce de regula la efecte negative fizice si psihice.''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Nu tot ce se scrie pe " google",trebuie luat ca litera de lege. Atat " sursa 1 cat si sursa 3 "sunt relative [depinde de libidoul fiecareia].......iar in cazul " sursa 2" , la menopauza, atrofia vaginala este o consecinta a acesteia si nu are nicio legatura cu abstinenta sexuala. Cu sau fara activitate sexuala,varsta-si spune cuvantul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Adrienne are dreptate. Atrofia vaginala oricum apare la menopauza. Si trebuie sa gandim bine ce scriem pe un forum. Astfel de posturi ar putea incuraja oamenii sa aiba relatii sexuale ocazionale numai pentru ca chipurile abstinenta face rau, ceea ce nu este adevarat. Daca ar fi asa, ce ziceti de milioanele de femei active sexual cu dereglari hormonale? Va rog, ganditi inainte de a scrie. Presupunand ca ar fi real, desi nu este, ce ar trebui sa faca femeia respectiva, sa caute cu orice pret un barbat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 13 ani)

Femeile active sexual, nu au neaparat si o viata sexuala satisfacatoare. Foarte multe femei au dereglari hormonale pentru ca nu obtin implinere , NU AJUNG LA ORGASM.
Atrofia vaginala poate aparea la menopauza, dar nu este obligatorie. Este una dintre consecintele menopauzei, printre multe altele, dar la unele femei apare, la altele nu. Apare si la femeile active sexual, dar care nu se lubrefiaza suficient, nu se excita, ori nu au viata sexuala regulata. Grija mare tb sa aiba persoanele care incurajeaza rel sexuale la varste fragede, care se declara atotstiutoare si dau lectii de etica fara sa le fie cerute. Atata timp cat este un forum pt discutii, oricine isi poate spune parerea. Nu este incalcat teritoriul nimanui.
Iata o parte dintr-un articol scris de MEDICI
''''''''Atrofia vaginala este determinata de scaderea cantitatii de estrogen din sange. Estrogenul sanguin scazut face ca mucoasa vaginala sa devina mai subtire, uscata, mai putin elastica si mai fragila.
O scadere a nivelului estrogenilor apare in urmatoarele cazuri:
- Dupa menopauza;
- In timpul anilor premergatori menopauzei (perimenopauza);
- In timpul alaptarii;
- Dupa indepartarea chirurgicala a ambelor ovare;
- Dupa radioterapie pelvina pentru cancer;
- Dupa chimioterapie anticancer;
- Ca efect secundar al tratamentului hormonal pentru cancerul mamar.

Atrofia vaginala datorata menopauzei poate incepe sa fie deranjanta in timpul anilor care premerg menopauzei, sau poate sa nu devina o problema cativa ani dupa aparitia menopauzei. Desi afectiunea este frecventa, nu toate femeile la menopauza dezvolta atrofie vaginala. Activitatea sexuala regulata ajuta la mentinerea sanatatii tesutului vaginal.''''''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Adica toate femeile cu dereglari hormonale si viata sexuala activa au aceasta problema pentru ca nu sunt satisfacute, nu au orgasm? De unde ai scos asa ceva? Mi se pare foarte urat ce spui si oricum total neadevarat. De ce spun ca este total neadevarat? Din proprie experienta.
In alta ordine de idei, nu am incurajat niciodata relatiile sexuale la varste fragede. Incurajez insa relatiile sexuale protejate, la orice varsta.
Si da, atrofia vaginala apare la menopauza de cele mai multe ori, mai mult sau mai putin pronuntata, cu sau fara activitate sexuala satisfacatoare sau nu. Si asta din cauza schimbarilor hormonale care exista independent de vointa sau activitatea fiecarei femei. Desigur, activitatea sexuala regulata va fi intotdeauna benefica, dar asta nu inseamna ca lipsa ei va avea consecinte negative sau dezastruoase dpdv al sanatatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

00745 (acum 13 ani)

Persoana de mai sus nu a afirmat ca ''''toate'''' femeile....deci nu generaliza.... Citeste-ti toate raspunsurile si vei vedea ce anume incurajezi. Cred ca nu detineti monopolul acestui site, voi doua. Ce va ofuscati cand mai raspunde si altcineva... Pe mine chiar ma intereseaza mai multe pareri, vad eu ce cred...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

" ofuscata "...........ofuscata pe CE ?.....sau pe CINE ?.....gadeste !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

00745 (acum 13 ani)

''''OFUSCÁ, ofuschez, vb. I. Refl. (Fam.) A se simți jignit; a se supăra, a se ofensa. – Din fr. offusquer, it. offuscare.
Sursa: DEX ''98''''
PS: Am ''''gadit''''.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

STOP ! ....." Atrofia vaginala este determinata de scaderea cantitatii de estrogen din sange. Estrogenul sanguin scazut face ca ,mucoasa vaginala sa devina mai subtire, uscata, mai putin elastica si mai fragila ". A afirmat cineva, ca nu ar fi adevarat ? DECI : " scaderea estrogenilor din sange". APOI : Sursa 2...." La femeile in menopauza, " abstinenta sexuala " poate conduce la atrofie vaginala [ ingustarea vaginului] .Ti se pare Ok? O atrofie vaginala poate determina abstinenta sexuala........ Chiar nu stiu ce te-a deranjat asa.........sigur ca fiecare poate sa-si spuna parerea ........numai ca ,fiecare ar trebui sa aiba un minim de responsabilitate, in ceea ce afirma. Asta a vrut sa spuna Iuli.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

XX (acum 13 ani)

Ha ,Ha ,Ha !!!!!!!! Ce gluma buna ! Cred ca ai facut febra de la atata " desteptaciune ". Nu te pupi pe creier? Vezi ca ai gresit site-ul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

XX (acum 13 ani)

Mesajul este pt. 00745

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

YY (acum 13 ani)

Sursa ''''desteptaciunii'''' care te mira, este dictionarul limbii romane. Asta inseamna DEX...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

gabriela745,te rog sa confirmi sau sa infirmi daca esti aceeasi persoana cu 00745. Daca esti aceeasi persoana, nu inteleg ce te-a deranjat in raspunsurile mele, nu te-am jignit cu nimic. Ti-am mai raspuns la o intrebare, in legatura cu o afectiune hepatica.........am fost de bunacredinta........Ar fi bine, cand mai intrebi ceva, sa adaugi ca nu doresti sa-ti raspunda Adrienne si Iuli. Un an nou cu sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

google ; o femeie ; 00745 ; si yy............esti una si aceeasi persoana. Te-am recunoscut........ghici dupa ce ? Mai ai doua zile de vacanta ? sau esti intr-o vacanta pe termen nelimitat ? Cel putin asa te-ai laudat. Ce-ar fi sa-ti gasesti o alta distractie ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 13 ani)

Pt. Adrienne
Draga Adrienne, eu sunt simplu gabriela745 si intr-adevar am mai pus o intrebare despre steatoza hepatica acum cateva saptamani si ati fost f. draguti cu totii si mi-ati raspuns in dif. feluri..Deci nu am nicio legtura cu 00745! Dar intrebarea pe care am postat-o nu trebuia sa nasca atatea controverse, pt. ca eu citesc de obicei toate postarile si "aleg" ce cred ca e de cuviinta...Ca sa nu va mai contraziceti atat, va spun ca abstinenta sexuala dureaza de vreo 5 ani si "se datoreaza" unei interventii chirurgicale nereusite (uretrocistorectocel), nicidecum pt. ca nu as avea "cu cine" (pt. ca am sot si sunt casatorita de 35 de ani!) si de asemenea si trei nasteri! Probl. e ca m-am ingrasat subit in cca 5 luni (ultimele din 2010!) si asta mi se pare suspect..pt. ca puteam, sa incep sa ma ingras inca de acum 5 ani..De aceea am pus in primul rand pe seama faptului ca m-am lasat de fumat..
Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns si nu va mai certati pt. nimic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Iti multumesc pt. raspuns. Asta banuiam. Daca citesti prima mea interventie, tot ce am scris este din proprie experienta. M-am lasat de fumat de 8 ani , la menopauza am intrat cu mult inaintea ta, iar in ceea ce priveste abstinenta,suntem in aceeasi situatie . Si eu sunt casatorita..........Deci, acum iti dai seama dece am motivat pe rand, toate aceste asa zise probleme..........Si cu toate acestea,am reusit sa-mi pastrez greutatea, as spune, ideala. Am cu 6 kg. mai putin decat cm., peste un metru. Indicele de masa corporala este 20. Dar, a intervenit acea persoana care..........a denaturat toata discutia. Ma supara faptul ca ,pe acest forum intra oameni cu probleme si daca incerc sa ajut pe cat pot, sunt acuzata ca doresc sa detin monopolul site-ului. Promit ca nu mai raspund la provocari. Multa sanatate si un nou an cu bine ! Poate ar fi bine sa faci un set de analize...........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 13 ani)

Tot pt. Adrienne
Multumesc pt. urari Adrienne si iti doresc si eu "La multi ani si un nou an fericit !" Apropo! cu steatoza hepatica s-a elucidat problema, pt. ca am facut din nou o ecografie la cca 2 luni distanta de prima, la un alt doctor, care mi-a spus ca de fapt nu ficatul e marit, ci colecistul...numai ca de data asta nu mi-a mai dat niciun tratament si mi-a zis ca nu e cazul nici sa mai tin vreun regim (mai ales ca urmau si sarbatorile...). Eu in schimb, de sarbatori, chiar daca am mancat putin, am mancat cam de toate, fara sa beau nimic (pt. ca nu obisnuiesc...), m-am umflat tot timpul indiferent ce mancam..Ei, si de azi, in momentul cand am vazut ca am sarit si asa de repede la 70 de kg...am inceput iar sa fumez - 3 tigari /zi (una neaparat dimineta la cafea) si nu m-am mai "umflat". Asa ca, chiar daca nu simteam nevoia sa fumez, vad ca ma simt mai bine daca fumez macar o tigara...in sensul ca nu ma mai simt ca-mi pezneste "burta" - poate si din cauza faptului ca organismul meu e obisnuit cu fumatul de peste 30 de ani fara pauze... Sper ca in timp relativ scurt, sa dau jos si kg pe care le-am pus in plus si care ma obosesc atat! Iti multumesc inca o data pt. raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2