Mama si copil obezi raspuns medic

Obezitatea
Intrebare postata de carmen3872 cu 13 ani in urma

Buna ziua
nu mai stiu ce sa mai fac unde sa ne mai ducem ce tratament sa mai urmam
facem tratament pentru tiroida amandoi eu am eutirox 25 iar copilul are de 50
eu am 38 ani... copilul are 12 ani
eu am 90 kg pe care leam adunat in 4 ani
copilul are 83 kg pe care la fel in 4 ani lea adunat si el
nu inteleg ce sa intamplat .... doar faptul ca neam mutat la bloc si intradevar nu mai avem libertatea de care b eneficiam la casa.... dar asta ??????????? sa ne poata ucide pe amandoi????
ce e de facut? avem probleme tot mai grave si de sanatate se plange si el acuma de spate la cel mai mic efort ...lucru de care eu sufar de mult... obosim repede transpira abuindent copilul... va rugam sa ne ajutati..........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 13 ani)

Sa inteleg ca sunteti in evidenta unui medic endocrinolog? Mergeti la el in mod regulat? Nu inteleg de ce acesta nu a evaluat si problema greutatii. Vorbiti cu endocrinologul dvs (cel care v-a prescris eutirox) si despre aceasta problema. Dupa ce va determina cauza (verificati si glicemia pt diabet, transpiratia poate fi un semn) va va da si solutia. De asemenea, il puteti ruga pe medicul dvs sa va faca legatura cu un coleg nutritionist pt o dieta. In final, miscarea este esentiala. Copilul dvs trebuie sa iasa sa se joace cu ceilalti copii, sa joace fotbal, baschet, sa iasa cu bicicleta, orice. Iar dvs sunteti o femeie tanara. Nu gasiti o prietena cu care sa iesiti macar la plimbare daca nu la alergat prin jurul blocului? Sau daca nu, luati-va o bicicleta si plimbati-va cu copilul. Cred ca va aprecia.
Nu ati precizat ce inaltime aveti amandoi.
Va doresc sanatate. Obezitatea este boala grea dar SE POATE SCAPA DE EA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen3872 (acum 13 ani)

am scris ca eu am 1.62m iar copilul are 1.64m...
va multumesc pentru sfat ... dar neac***a cu cine sa ies am cumparat bicicleta medicinala in casa......... uneori pe post de cuier........recunosc....am sa incerc sa vb cu doamna doctor lucru care lam facut mereu ... dar raspunsul este transparent ceea ce auzim de la toti .... miscare... fara prajeli............
mentionez ca asta facem de multa vreme....dar cu dulciurile nu am respectat ,..... amandoi mancam dulciuri..........
problema cu diabetul ma speriat teribil cred ca nici nu mai am puterea sa gandesc in momentul acesta... era vb de copil ca transpira din cea mai mica miscare.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen3872 (acum 13 ani)

imi cer scuze cred ca aveam de gand sa scriu inaltimile dar..... acuma am citit si am observat ca aveti dreptate....mii de scuze

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Stimata doamna,
Greutatea dvs ideala este in jurul a 60 de kg, iar cea a copilului, pe la 65-70 maxim. Bicicleta medicinala dupa parerea mea nu este o idee buna. De cele mai multe ori devine cuier, dupa cum spuneati. Nu inteleg de ce nu aveti cu cine iesi. Puteti iesi impreuna cu copilul!
Dulciurile nu numai ca ingrasa ele in sine, dar si incurajeaza secretarea de insulina si deci pofta de mancare (in general).
Simptomele posibile ale diabetului ar fi: transpiratie excesiva, pofta de mancare excesiva, sete excesiva, urinat des si putin (senzatie de urinare), vanatai facute foarte usor si vindecare grea la vanatai, zgarieturi, rani etc.
Cel mai simplu este sa faceti si dvs si copilul o glicemie dimineata, pe nemancate. Si rugati-o pe dns dr endocrino sa va recomande un nutritionist care sa va faca o dieta personalizata si dvs si copilului. Sunteti tineri amandoi si este pacat sa duceti pe picioare aceasta problema care pe langa latura estetica (copilul poate deveni si tinta bataii de joc a colegilor lui, porecle, dificultati la ora de sport etc), va afecteaza sanatatea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Enculescu Dan-Anton MDr. Enculescu Dan-Anton este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

dumneavoastra si copilul dumneavoastra(aici este si in functie de efortul zilnic al copilului dv)ar trebui sa urmati un regim cu 140 gr de glucide ex:• Dimineata -75 gr(3 felii) de paine neagra sau de secara sau hipoglucidica+200 gr de lapte sau iaurt semidegresat sau brinza de vaci degresata +un ardei +un castravete+ceai +cafea fara zahar

• Gustare(ora 11) - 100 gr de fruct (mar,portocala,kiwi,mandarine,piersica,capsuni,cirese,mure,afine,zmeura)
Sau - 200 gr de grapfruit ,pomelo sau pepene verde

• Pranz-supa sau ciorba +25 gr de paine neagra(o felie)
+200 gr de paste integrale sau orez brun sau mazare sau fasole (cantarite fierte) sau 320 gr de mamaliga +
-100-150 gr de carne sp***a (muschiulet de porc,curcan,piept de pui,peste slab sau vita) fiatra fripta sau la cuptor(nu prajita in ulei)+
-500 -800 gr de legume crude si /sau fierte + o lingura de ulei de masline extravirgin+
-50 gr de branza telemea de vaca sau cas sau urda(o felie mica)

• Gustare (ora 17) -200gr de iaurt cu maxim 2%grasime (fara zahar) + 25 de grame (un pumn) de alune sau nuci sau fistic sau kaju sau seminte de dovleac sau de floarea soarelui (consumate crude)

• Seara-50 gr(2 felii) de paine neagra sau de secara sau hipoglucidica +
-100-150 gr de carne sp***a (vezi mai sus)+
-500-800 gr de legume crude(de preferat) sau legume crude combinate cu legume fierte sau coapte+
-1-2 linguri de ulei de masline extravirgin(ex Crezzo)

Se pot consuma si supe sau ciorbe slabe si fara adaos de ulei de 1-2 ori/saptamana (cu legumele radacinoase rase si nu in cantitate foarte mare la o portie).Daca supele sau ciorbele contin carne nu se va mai consuma carne la felul 2.
Daca nu se poate respecta structura de mai sus in timpul saptamanii se poate inversa masa de pranz cu masa de seara .
Fructele nu trebuie sa fie consummate mai tarziu de ora 17.
Masa de dimineata este obligatorie.
Se pot consuma ocazional mezeluri slabe de tipul sunca de praga sau muschi file dimineata.(1 felie/zi)
Legumele recomandate sunt:broccoli,varza alba si rosie,conopida,masline,ciuperci,fasole verde si galbena,dovlecei,vinete,castraveti,rosii,ardei,gogosari,salata verde,rucola,papadie,patrunjel,marar,spanac,urzici,sparanghel,bame,andive,usturoi verde si ceapa verde.
Se poate consuma apa plata , carbogazoasa si lamai la discretie.
Dintre sucuri se pot consuma cele light (maxim 500ml/zi)
Sucurile de fructe sau legume sunt interzise
Dintre bauturi cu alcool este recomandat doar vinul sec ocazional(un pahar /sapt)
Va rog sa ma tineti la curent cu rezultatele obtinute

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Obezitatea.

carmen3872 (acum 13 ani)

buna ziua
dl.dr. va multumim din suflet ...dar vreau sa spun ca noi chiar de cateva luni bune mancam fara prajeli
...doar piept de pui la gratar... ciorbele le fac fara ulei ...nu am folosit niciodata ulei la ciorbe si nici rantasuri ca in ardeal... apa cu greu am invatat sa bem...si cu lamaie...la serviciu mananc un iaurt cu un covrig si mai nou fara covrig... paine neagra..integrala mancam de multa vreme ...deci cu schimbarile am inceput din iarna ... dar cum va spuneam ne ingrasam mereu...
exemplu am plecat in italia la mama in luna august,pentru o luna...eu nu am mancat paine deloc si nici copilul...doar paste...trei pizze in toata perioada sederii... am mancat mult pepene galben...eu...dimineata...cafea nu mai beau frecvent ,deoarece imi face rau sau asa cred eu...am uneori stari de agitatie si tremur rau ...crezand ca e cafeaua am renuntat..beau una mica, un deget ... cand ma simt molesita la birou....dupa intoarcerea din italia ..cu peste mult si paste...am pus pe noi 5 kg....ce sa mai cred????????
ce sa mai facem?/// vom incerca sa mancam mai de dimineata cum ne-ati recomandat dv. si sa incerc sa respect cat de cat dieta...va tin la curent ...peste o luna sper sa avem rezultate fffff bune...va multumim inca o data....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Va sfatuiesc sa mergeti la un medic homeopat cu experienta, caci problemele cu greutatea provin
de la o dereglare metabolica si care se poate redresa destul de usor cu ajutorul homeopatiei. Dietele nu au cum sa va repare metabolismul si mancarea nu este cauza bolii. Nici femeile insarcinate nu se ingrasa din cauza mancarii caci mananca la fel ca si inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen3872 (acum 13 ani)

daca dv cunoasteti un medic homeopat bun in jud alba si ni-l puteti recomanda ...noi va suntem recunoscatori... incercam si asa...va rugam sa ne trimiteti un nr de telefon... sau o adresa de contact daca aveti aceasta cunostinta ....va multumim...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: