Cum pot slabi? raspuns medic

Obezitatea
Intrebare postata de MembruMobileApp150330210426222 cu 8 ani in urma

Buna ziua!! Am 18 ani si 100 de kg :( stiu ca e mult dar recunosc ca nu am ambitie destula. Anul trecut m'am operat la coloana de hernie de disc si aveam 105 kg am slabit in 3 luni 15 kg..apoi m-am ingrasat la loc . am 100 ... Nustiu ce dieta sa mai incerc , ce regim sa mai tin.. Va rog ajutati-ma cu un sfat macar .. ! Multumesc <3

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Rodica (acum 8 ani)

Tin sa mentionez ca nu am voie sa fac efort prea mare deoarece am ramas de la operatie si cu pareza la piciorul drept.. Plus de asta inca mai am dureri de spate .. Nu pot alerga , doar sa merg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua, Rodica! Daca analizele de sange sunt bune, atunci poate ar fi bine sa te adresezi unui psihoterapeut: cand ai inceput sa te ingrasi? care sunt relatiile tale cu familia si cu tine insati? de ce te-ai ingrasat? ce gandesti cand iti iei ceva de mancare? - sunt multe intrebari (si poate nici ordinea lor nu este neaparat aceasta) la care, pe masura ce raspunzi, te re-descopri si te intelegi. Problema ta nu este aceea de a gasi o dieta, ci e a-ti schimba modul de viata, de percepere al propriei persoane si al celor din jur. Daca doresti sa discutam mai mult, ma poti contacta la adresa de mail [email protected].
Succes!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Obezitatea.

ralucaralu (acum 8 ani)

Draga Rodica, cred ca raspunsul la problema ta nu este pe forum ci il au numai niste medici specializati in obezitate si care stiu si au mai intalnit si alti oameni cu problemele cu care te confrunti tu. Si care stiu ca unii oameni nu au mobilitate ca sa faca sport, ca altii se abtin de la mancare dar totusi se ingrasa pentru ca sunt alte cauze.
Vezi ca au un pachet de analize specifice, ceva gen Cantareste-ti sanatatea cu Ponderas Scan, nu stiu exact (ca l-a facut sora-mea nu eu) si dupa ele isi dau seama care este solutia si iti recomanda ei (au psihologi, nutritionisti, chirurgi bariatrici, au si niste investigatii gratuite decontate prin casa de sanatate). Doar sunt singurul centru de excelenta din Sud estul Europei in problemele obezitatii..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dragumariana (acum 7 ani)

Ca sa scapi de kilogramele in plus e nevoie de o mobilizare exemplara pe mai mute aspecte. Mai intai trebui sa elimini toate alimentele bogate in grasimi si calorii din alimentatie si sucurile, apoi sa faci sport, mult sport. Daca nici asa nu merge poti incerca cu suplimente care iti cresc energia si iti reduc apetitul pt mancare. Eu luam intro perioada africanmango900 ca sa imi reduc apetitul pentru mancare. Ideea e ca rezultatele nu apar de la sine sau luand niste pilule fara sa se faca efort sau fara sa se tina dieta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: