Corp

Obezitatea
Intrebare postata de daniela_madalina04 cu 10 ani in urma

Buna seara am 24 de ani nu stiu ce sa fac ca sa slabesc adica cum sa fac sa nu ma mai gandesc la dulce la sarat sa aleg alimentele bune pt. mine .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Pai daca iti doresti cu adevarat sa slabesti nu o sa te mai gandesti si o sa incepi sa lucrezi corect la aceasta schimbare.Poti incepe prin schimbarea stilului de viata si renuntarea la alimentele care sunt interzise in curele de slabire(dulciuri,saraturi,paine alba,prajeli,carne grasa, lactate grase etc).Apoi vei incepe sa mananci alimente cu mai putine calorii dar nutritive in acelasi timp(fructe,legume,carne sp***a in special pui,curcan,vita,peste,lactate slabe si alimente bogate in fibre care iti ofera o satietate foarte mare).Poti sa consumi si un regim hiperproteic, mai ales si cel mai bine daca te vei duce si la sala.Si ca sa slabesti trebuie sa faci exercitii cardio(banda de alergat,bicicleta stationara sau sa incepi sa alergi in aer liber prin parc, pe o strada mai libera, pe unde vrei tu).Trebuie consumul tau caloric alimentar sa fie de maxim 1500 calorii pe zi, iar consumul prin exercitiu sa fie de 2000 de calorii ca sa arzi din grasimea corporala.Vei slabi in acest fel, depinde cat vrei sa slabesti si de metabolism cam 2-3 kg pe saptamana, ceea ce e FOARTE BINE.Este indicat sa continui sa faci miscare si sa mananci sanatos, nu pt aspect, cu toate ca vei arata si te vei simti SUPER BINE, dar in SPECIAL pt SANATATE.Poti consulta un nutritionist ca sa-ti iti explice ce si cum trebuie facut in acest scop, si poate sa-ti faca niste analize pe baza carora te poate ajuta sa slabesti mult mai bine in functie de rezultatele lor.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaa
Dr. Marius Fodor MDr. Marius Fodor este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna Ziua,
Obezitatea reprezinta o problema de sanatate care poate fi rezolvata rapid, sigur si simplu. Accesati www.chirurgie-drfodor.ro
Cu stima,
Dr Marius Fodor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Obezitatea.

Medic.Fares (acum 10 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua, in prima etapa este necesar sa fie realizata o cura de detoxifiere, timp de o luna.Se poate realiza cu produsul Silueta perfecta, complex plante, sau Organism sanatos, 1 lingura de 2 ori pe zi.Dacă tranzitul intestinal este lent (tendinţa la constipaţie) se administrează câte 2 linguri de 3 ori pe zi.Se administreaza cu iaurt, suc de fructe sau apa, de preferinta dimineata si seara pe stomacul gol.
Se consuma in decurs de 30 minute de la ingerare minim 400 ml de lichide. Pentru eficienta maxima se recomanda consumul zilnic de cel putin 2 litri de lichide. Efectul laxativ se instalează dupa 8-10 ore de la ingerare.
Se asociaza ceaiul Silueta perfecta, purificare si drenaj, 3 cani de ceai pe zi, intre mese.
Din a 2-a luna se poate administra 1 capsula Silueta perfecta Controlul Greutatii + 1 cana cu ceai Silueta perfecta Controlul Greutatii, de 3 ori pe zi timp de 1-2 luni.
Se recomanda a se evita consumul de carne si peste grase, conservate sau afumate, branzeturi grase, sarate, leguminoase boabe, paine, cartofi, paste fainoase (in cantitati mari), fructe dulci sau uscate, dulciuri concentrate, prajituri, produse de patisserie, frisca, smantana, creme, slanina, untura, sosuri grase, aluaturi cu unt, oleaginoase, indulcite cu zahar sau alcoolizate, lapte integral. Se evita consumul de sare peste 5gr/zi.
Se recomanda consumul de legume si fructe (in functie de continutul glucidic), zarzavaturi, paine neagra sau intermediara (in cantitati moderate), leguminoase (in cantitati moderate), carne sp***a, peste slab, branza de vaci, branza sp***a, iaurt, lapte degresat, ciuperci, uleiuri vegetale, unt (cantitati reduse).
Se consuma minim 2 litri pe zi de lichide(apa plata, de izvor, sucuri de legume si fructe.Pe toata aceasta perioada se recomanda asocierea cu realizarea exercitiilor fizice, minim 30'' pe zi.Acestea va vor ajuta si pentru a dobandi un tonus psihic necesar controlului apetitului.Pentru scaderea apetitului se poate administra capsulele Silueta perfecta controlul apetitului, 1 capsula de 3 ori pe zi u 30 minute inainte de masa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: