Trebuie operat urgent si neconditionat ? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de nelu966 cu 14 ani in urma

Poate sa-mi spuna cineva daca trebuie operat urgent si neconditionat dupa acest consult RMN ?

Examinarea IRM nativa a genunchiului (cor PD fats, cor T1, cor T2* GRE, sag T2 si sag
PD fats) evidenţiază:
-semnal normal la nivelul maduvei osoase, cu trabeculatie normala si linii epifizare
normale;
-cartilagiul care acoperă patela, condilii femurali si platoul tibial cu grosime normala,
suprafaţa regulata si caracteristici normale ale semnalului;
-meniscul medial cu semnal patologic liniar in cornul posterior, fara contact cu suprafaţa
meniscala; cel lateral cu configuraţie normala, cu semnal hipointens omogen;
-ligamentele colaterale net conturate;
-ligamentele încrucişate intacte.

Meniscul intern cu fisura de corn posterior, leziune grad II. Nu se decelează leziuni de cartilagiu sau ligament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Interne MDr. Interne este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

decizia optima va fi luat de catre medicul ortoped. Este cert ca exista leziune la nivelul meniscului intern. Interventia se poate face laparoscopic, nu este o interventie chirurgicala laborioasa. In cazul in care sunteti sportiv de perfomanta este recomandabil sa efectuati interventia. In acest moment nu sunt leziuni ale ligamentelor ceea ce denota o afectare locala doar a meniscului intern.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Dr. Razvan C MDr. Razvan C este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Rezultatul evaluarii RMN trebuie corelat cu simptomatologia clinica (daca genunchiul este sau nu tumefiat, daca este dureros genunchiul la urcatul si coboratul scarilor, la rasucirea genunchiului, la statul pe vine).
Trebuie sa mergeti cu rezultatul examinarii RMN la medicul ortoped (probabil cel care a si recomandat acesta investigatie) pentru a va explica atitudinea ce trebuie urmata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

10x (acum 14 ani)

Buna seara .. Am si eu o intrebare .. Necesita operatie ? sunt sportiv de performanta fac de 9 ani judo .. am 18 ani . Epansament lichidian intraarticular si in bursa retropatelara , Edem osos extremitate distala femur si proximala tibie stanga, hernie la cornul meniscului , Lezunie gradul 1 al ligamentului incrucisat anterior ! si ma deranjeaza destul de tare , de fiecare data pocneste si la fiecare lovitura se umfla genunchiu foarte rau !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

10x (acum 14 ani)

Nu as vrea sa ma las de sport ! :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu (acum 14 ani)

Buna seara!
In patologia post-traumatica a genunchiului RMN-ul conteaza extrem de putin. Esential este consultul clinic al ortopedului, care poate pune, eventual, indicatie de artroscopie.
Nu supraestimati importanta RMN-ului!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

10x (acum 14 ani)

Buna seara din nou , As vrea sa va intreb dupa parerea dumneavostra ce ar trebuii facut ? Ar trebuii sa continui cu piciorul asa , fara sa mai fac efort , asta insemnand sa renunt la sport , asa mii s`a spus ca nu o sa mai fac sport niciodata dar nu e nici de operat ! Si ceva trebuie sa fac , pentru ca nu pot ramane si fara sport , si va dati seama la 18 ani am o viata mai agitata ! Si am dureri foarte mari mai ales cand urc scarile sau daca sar , si cand stau pe scaun mii se pun carcei la piciorul respectiv :( DVS ce`mi recomandati ? Va multumesc foarte mult pentru raspuns , si scuzati deranjul !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rotula (acum 14 ani)

Buna seara,am si eu o intrebare la DVS , acum 3 zile am cazut de pe un scaun direct pe rotula genunchiului , ok . nu am avut nici o durere , ok si asta . Pielea care acopera rotula a inceput sa inegreasca toata , fara nici o durere decat la atingere . Astazi am cam alergat , si cand am ajuns acasa , toata rotula era de un rosu ca sangele si parca era imprastiat numai sange pe sub pielea aceea , semana ca si cum as varsa un pahar de sange pe o foaie ! Si a inceput sa ma derenjeze putin , ma doare cand indoi piciorul ! Dar nu exagerat , mie frica sa nu am ceva la rotula :( ! Imi poate spune si mie cineva despre ce poate fii vorba ? Va multumesc foarte mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cruise (acum 14 ani)

buna ziua,am fost diagnosticat cu pinteni la calcaiul stang ,iar recomandarea medicului printre altele a fost operatia.
as dori sa stiu ,operatia se face cu bisturiu sau cu laser.este lunga recuperarea,si exista vreo garantie dk ma operez sa nu imi reapara din nou?
am 45 ani , 1.90 inaltine si 95 kg fac sport ,fotbal tenis de 2-3 ori pe saptamana si vreau sa va spum k a aparut asa brusc acest pinteni era o usoara usturime acum vreo 3-4 luni si nu am dat importanata credeam k sunt loviturile primite la fotbal dar acum sunt in faza in care dupa meci si jucam cam 1-1.20 min.e ok dar dimineata nu pot calca pe calcai asa de tare ma doare,pe urma ma mai lasa dar nu de tot

cu mult respect tom

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 10 ani)

cineva ma poate ajuta cu o clinica buna din romania unde se fac operatii de ligamentesi menisc...as vreasa stiu pretul si orasul...e urgent sunt jucatoare da handbal si am nevoie sa ma operez cat mai repede...mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: