Probleme umar raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de alex_robin cu 12 ani in urma

Buna ziua
am si eu o problema la umar..l-am avut dislocat,am fost retinut in ghips trei saptamani…au trecut 2 luni de cand am luat ghipsul jos.vreau sa imi reincep activitatea sportiva(baschet)si vreau sa achizitionez o fasa pentru umar sau o protectie ceva.am gasit cate ceva pe internet dar nu ma pot decide care este mai buna pentru miscare(baschet)mai jos aveti cateva siteuri cu aceste protectii
http://www.fasaelastica.ro/umar.html
http://www.decathlon.ro/RO/suport-umar-s200-175329036/
http://www.terrasport.ro/767bandaje_protectii/9261-13802_01_protectie_umar_scapulo_rucanor_13802_01.html
http://www.inamedicalsport.ro/baschet
care dintre aceste protectii le recomandati in acest caz?sau recomandati un alt fel de fasa?
umarul acum este ok doar ca inca simt ca nu se poate inca forta.fac miscari ca si pana sa il am dislocat doar ca inca nu simt ca pot sa il fortez
cam care este perioada de refacere completa
mutumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Recuperarea mobilitatii umarului dureaza o perioada de 1-2 luni. In aceasta perioada se efectueaza miscari pasive. Se poate apela la kinetoterapie pentru a obtine o recuperarea a musculaturii umarului
Reluarea unei activitati sportive care nu solicita bratul se poate efectua (de exemplu: maraton) se poate efectua dupa aproximativ 2 luni. In ceea ce priveste toate activitatile sportive, acestea pot fi reluate dupa un interval de 4 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Utilizator11569631240 (acum 4 ani)

Salut am vazut comentariu tau si e ceva ani de zile 7 ani si eu am cazut si mi-a sarit umarul am fost la urgența ma adormit si mi la dat la loc mia pus bandaje sa o tin pe pozitie 3 saptamani si nu pot dormi ma doare rau ce vreau sa te intreb te rog frumos cat timp dureaza refacerea totala o sa mai am mana la fel ca inainte sau nu??? Te rog mul astept ras

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: