Osteomielita raspuns medic

Oase si articulatii Osteomielita
Intrebare postata de membru229875 cu 10 ani in urma

Am avut osteomielita in urma cu 36 ani dupa 5 ani a recidivat iar anul acesta in urma unui tratament cu namol la Sovata a inceput sa ma deranjeze locul unde am avut problema.Este un motiv de ingrijorare?
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara!
Osteitele sunt reputate prin caracterul trenant, evolutia ondulanta, recidivele frecvente si mai ales prin dificultatea extrema a tratamentului.
Un raspuns competent necesita cunoasterea premiselor: a fost o osteomielita hematogena sau o osteita post-traumatica?? Ce varsta aveti, greutate/inaltime, status ocupational, sporturi practicate??
Care este localizarea anatomica precisa a problemei????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

membru229875 (acum 10 ani)

buna ziua
Va multumesc pentru promptitudinea dumneavoastra.

Am 49 ani,1.57m, 70kg,sporturi lipsa stau la birou si 12-14 ore pe zi (bicicleta de doua ori pe saptamana) la 13 ani in urma unui'''' accident nefericit''''am facut o fisura la femur (chiar deasupra genunchiului)si lichid la genunchi, nedepistata la timp (tratata 3 luni numai pt lichid,fisura nu era prinsa in radiografie )mi s-a pus diag. de osteomielita; dupa 5 ani a recidivat ,aveam o mica pata rosie;(diag. gresit;punctie infectata)mi s-a spus ca am luat mult calciu si s-a desprins o aschie mica din os si tindea sa iasa afara.
In luna martie am fost la Sovata tratament pt spondiloza si am facut impachetari cu namol. De atunci cand si cand ma deranjeaza , nu dureri acute doar cate o intepatura.Oare namolul sa fie de vina sau alta este cauza.

Va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229875 (acum 10 ani)

nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pOUc9fKgyI (acum 10 ani)

Buna Ioana! Foarte bine documentat arlocitul si iti multumim pentru el. Eu pot spune despre mine ca oricat de mult mi-as dori, de exemplu, nu pot consuma lactate zilnic, desi stiu ca fac bine, insa nu imi plac in mod special. In schimb, incerc sa recuperez, desi nu se poate spune ca ar compensa fiind din categorii diferite de alimente, cu multe fructe si mancare gatita. Angela, Sibiu. http://cmcija.com [url=http://dwjcmroe.com]dwjcmroe[/url] [link=http://eiwanjfgel.com]eiwanjfgel[/link]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

JXz3B6Agz (acum 10 ani)

The puhracses I make are entirely based on these articles.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

UtMroTlGK (acum 10 ani)

Of the panoply of website I''ve pored over this has the most veiytrca. http://wtyrxuws.com [url=http://rguqmpjna.com]rguqmpjna[/url] [link=http://zcvaptawnx.com]zcvaptawnx[/link]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kM5HGGiVD2zF (acum 10 ani)

That''s a smart bestlifeinsurpolicy.com cheapest life insurance the heliomeds.com generic 40 mg levitra from india health insurance comparehealthinsur.com world. of looking at way

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: