Menisc- simptome raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Druydul cu 14 ani in urma

Ieri am avut eu si de-a face pentru prima data cu probleme ale genunchiului. De la o saritura am ramas cu piciorul stang pe pamant simtind o durere scurta si extrem de dureroasa. Timp de 30 minute am putut merge aproximativ normal dupa care au inceput dureri moderate in toata zona genunchiului. La 2 ore am fost la urgente , medicul ortoped punandu-mi piciorul in gips si spunandu-mi ca am probleme cu meniscul interior ( sper sa fi inteles bine ), urmand ca marti sa fac un examen amanuntit.. Intrebarea mea este : se poate determina gradul de gravitate dupa durerea simtita ? precizez ca dupa 24 ore durerea este minima, putand calca fara probleme ( evident, doar gipsul ma incomodeaza ) iar la repaos simt doar o usoara "tinere" . Daca ajuta cu ceva adaug faptul ca genunchiul nu s-a umflat dupa trauma.
Multumesc anticipat pentru raspuns! :)
Cu stima si deosebit respect Ionut A!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Cristina - Recuperare medicala MDr. Cristina - Recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Sunt convinsă că domnul doctor nu a pus diagnosticul numai pe baza durerii descrise de tine. Cred că te-a culcat pe burta, a îndoit piciorul din genunchi, și a executat câteva manevre pentru a stabili dacă meniscul a fost afectat sau nu. Așa că te rog frumos să stai liniștit și să te deplasezi numai pentru necesități stringente, chiar dacă nu te doare; dacă stai la calculator, pune piciorul pe un scaun, iar marți te duci fain-frumos și faci examenul acela amănunțit pentru care ai fost programat. Faptul că nu s-a umflat este un semn bun, iar dacă nu te doare nu încerca să îți testezi rezistența! Stai cuminte căci s-ar putea să scapi ieftin. Că până marți nu este așa de mult, și mult mai mult timp vei avea nevoie de genunchi !!!!
Bine? Ne-am înțeles? OK!
Să fii cuminte, și aștept vești bune de la tine!
Dr. cristina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: