Mega Apofiza. Lombo sciatica. Scolioza lombara. (amorteala, gheata, ace, durere, frisoane, tremur)

Oase si articulatii
Intrebare postata de Renata9 cu 11 ani in urma

Buna ziua!
Va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac.

Din ianuarie durerile au devenit insuportabile si m-au trimis la medic.
Anul trecut toata vara nu am mai simtit degentul mare de la picior si aveam senzatia ca e umflat dar daca il loveam sau intepam nu il simteam.
Lucram la birou si ma mai durea spatele din cand in cand.
In iarna mi-a trecut problema cu degetul mare de la picior.

Veti vedea mai jos ca am mers la 3 medici diferiti in policlinica pt. ca pur si simplu cand nu am mai suportat durerea am mers la ce medic era de serviciu in ziua respectiva. De exemplu: Medicul de data trecuta avea program 2 ore joi. Astazi e marti.
__________________________________________________________
SIMPTOME:

- primele 5 luni durerea, amorteala, senzatie de ace incepeau in burta (incheietura dintre picior si burta, apoi durerea cobora pe picior, se simtea tare la incheietura soldului fata, deasupra genunchiului si in calcai)
- acum durerea este in tot piciorul stang: dureri pulsatorii, amorteala, intepaturi ca de mai multe ace, senzatie de gheata si de arsura, senzatie ca si cum imi strange cineva piciorul
- intotdeauna durerea debuteaza la incheietura soldului (in fata la incheietura picior-burta si in fesa stanga)
- cand devin mari aceste simptome sunt insotite de frisoane si transpiratii si tremuraturi pe tot corpul
- cand durerea incepe imi este si frig apoi ma ia cu un fel de bufeuri (asta si iarna si acum cand sunt 30 grade)
- cand ma doare merg schiopatat
- nu mai pot sa merg mult sau sa fac activitati zilnice normale (dat cu aspirator, ridicat sacosi, ca ma ia durerea)
- in ultimile zile cand ma ridic din pat sau am aplec simt ca in zona lombara mi s-ar desface spatele
- cand durerea trece simt o amorteala ca o febra musculara in toti muschii, probabil ma incordez ca sa suport durerea pulsatorie
- noaptea crizele mari de durere apar cam timp de o ora in jur de ora 4-5 dimineata.

__________________________________________________________
DIAGNOSTIC:

Am facut o singura raza care a fost interpretata diferit de 3 medici batrani.
Primul februarie:
Interpretare raza Lombosciatica acuta. Am urmat tratament cu: Midocalm, Nurofen, Ketospray

Al doilea in luna mai:
Interpretare aceeasi raza medic radiolog: Hiperplazie de apofiza transversa de partea stanga a vertebrei lombare L5 cu sacralizare artrozica transversolombosacrata. Moderata scolioza lombara levoconvexa cu punct de plecare pelvin - inclinare laterala de partea stanga a platformei sacrate.
La care medicul ortoped a adaugat ca am 6 vertebre lombare in loc de 5. Iar radiologul mi-a spus ca din cauza apofizei mai mari am un picior cu 1,5 cm mai scurt. La mers nici o data nu am vazut ca ar fi o diferenta.
Am primit 10 sedinte de fizioterapie (laser, electroterapie si inca o procedura prin care se intindea cu un aparat o alifie).

A treia viziat la medic astazi, luna iunie:
Diagnostic ortoped: Scolioza lombara cu convectica pe stanga. Mega apofiza transversa vertebra lombara stanga. Scialgie stanga hiperalgica.
Am primit: Celebrex, Tador, Mydocalm, Milgama,Ketospray su FastumGel.
Mi-a spus ca ar mai fi o solutie infiltratiile.

__________________________________________________________
INTREBARI:

Din toate aceste vizite am inteles ca durerea este data de mega apofiza care apasa pe ceva.
Mi se spune ca o am din nastere foarte mare dar pana acum am avut probleme.
As vrea sa stiu daca exista vre-o posibilitate de tratament definitiva sa nu mai am probleme.
Durerile sunt groaznice, ma imobilizeaza zile la rand la pat si nici in pat nu se amelioreaza durerea. La mers schiopatez pentru ca apare durerea sau se intensifica.
In spate nu am dureri. Daca stau prea mult pe scaun sint rar o usoara incalzire si o durere vaga in zona "coada de cal".
Durerile sunt la incheietura si pe picior. Acum pe tot piciorul de sus pana jos inclusiv talpa si p***a piciorului.
In timpul tratamentelor durerea dispare iar la incetarea tratamentului iar revine.

Am 27 ani si jumatate, 40kg. Nu imi mai pot desfasura activitatile zilnice normale.

Va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac pentru ca viata mea sa revina la normal.
Exista vre-o metoda de tratament definitiva? Se poate micsora apofiza vertebrei?
Simptomele descrise de mine sunt din cauza coloanei sau este posibil sa fie alta cauza?
Daca este cazul va rog sa imi recomandati un medic bun la care pot trata definitiv problema.

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Renata9 (acum 11 ani)

Nu stiu daca are sau nu legatura cu problema de mai sus dar...
Am uitat sa precizez ca de anul trecut am urinari frecvente.
Beau o jumatate de cana de apa in maxim 30 minute trebuie sa merg la baie neaparat.
Am senzatii de greata mereu (mai ales cand am dureri mari).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADRY (acum 11 ani)

SI EU AM CA SI TINE SCOLIOZA. ACUM 6 ANI AM DEPISTAT BOALA DATORITA DURERILOR IN ZONA RENALA ( IN SPATE , UNDE SUNT RINICHI ). DUTE LA BAZNA, JUD. SIBIU SI FA BAIE IN BAZIN. SUNT SI 2 DOCTORI . UNICUL DEZAVANTAJ ESTE CA TREBUIE SA MERGI ANUAL.
ADRESA MEA DE E-MAIL ESTE : [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 10 ani)

Trbeuie sa cauti un chiropractor un doctor specializat in coloana vertebrala nu stiu daca in Romania sunt doctori chiropracticieni,si eu am avut probleme foarte mari cu spatele din cauza coloanei care a fost deplasata si curbata dupa multe sedinte care consta in indreptarea coloanei vertebrale mi-au disparut durerile iar o perioada nu ai voie sa ridici sa nu faci efort prea mare,medicamentele nu ajuta iar cremele sunt doar pentru muschi si doar amelioreaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 10 ani)

Buna ziua!
Am 56 de ani, sunt de 10 ani in menopauza. Am constatat ca sunt foarte sensibila la frig, mai ales la cap, daca acum 6-7 ani trebuia sa port un basc, o sapca, la 8-9 grade , in timp, de la un an la altul, minima a crescut, acum la 19 grade C afara simt gheata in cap si o senzatie de inflamare a capului, de apasare.
Orice diferenta mica de temperatura sau curent imi produce acea senzatie de gheata. Mai am si acum bufeuri, chiar si noaptea ma trezesc de 3-4 ori si incep sa transpir, desi temperatura din camera este de 20-21 grade C. Aceeasi senzatie de gheata o am si pe coloana in zona lombara si in cea cervicala.
Medicul ORL a stabilit ca as avea o alergie la frig si acum urmez un tratament cu CLARITIN.
In asteptarea unui raspuns, va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai V. (acum 9 ani)

Buna ziua,
Incercati terapia Bowtech.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 9 ani)

Da, chiropracticieni sunt specializati in indreptarea coloanei vertebrale manuala. De curand am inceput si eu sedintele la Dr Pautov Alexandr, un medic bun din bucuresti care lucreaza impreuna cu mama lui Maria Kant. Au cabinet pe langa BNR de la Universitate, il recomand cu incredere. Si eu am fost sceptica in privinta acestor sedinte de care imi povestea o prietena doctora despre kiropraxie. Dar dupa 2-3 sedinte deja simt o diferenta, durerea nu o mai am ca inainte. Acest doctor e f bun si am impresia ca este singurul din Bucuresti, mai sunt si alti ecscroci care c***a ceaiuri si nu stiu ce solutii speciale cu care se fac masaje. Este adevarat, masajul ajuta, dar nu este pe termen lung, este bine sa tonifici spatele, sa inoti, gimnastica medicala, ca sa nu o iei de la capat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

krisstine (acum 8 ani)

gabi, claritin este antialergic , nu are legatura cu frigul, dc nu iei niste multiminerale te va ajuta mai mult, nu vitamine, multiminerale, mie mi-au fost recomandate de medici de la sp. militari , si eu ma trezesc cu transpiratie sau frisoane pe tot spatele , urechiile le simt uneori gheata, fruntea la fel, in jurul ombilicului la fel, dar iau perioada de primavara si toamna multiminerale si imi este mult mai bn, diagnosticul meu fiind scolioza lombara dextro-convexa cu raza mare de curbura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21541709339 (acum 5 ani)

Buna ziua!
Ac***a in vedere simptomele expuse de dumeavoastra, tind sa cred ca e spondilita anchilozanta si recomand tratamentul cu sulfasalazina si AINS (antiinflamatoare nesteroidiene).
Insa, pentru a depista problema e nevoie de un RMN.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristeamarina17 (acum 4 ani)

Am si eu o problrma si nu stiuvunde sa ma adresez , scriu aici poate cineva ma ajuta cu un sfat pana ajung la medic .Am o durere scurta dat foarte puternica in genunchi ca si cand ma intepi cu multe ace durerea trece instantaneu si apare la fel .Este o durere insuportabila la care nu pot sa ma aptin in secundele acelea cat tine durerea tip si ma zvarcolesc ma poate ajuta cineva va rog ca nu msi pot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristeamarina17 (acum 4 ani)

Am si eu o problrma si nu stiuvunde sa ma adresez , scriu aici poate cineva ma ajuta cu un sfat pana ajung la medic .Am o durere scurta dat foarte puternica in genunchi ca si cand ma intepi cu multe ace durerea trece instantaneu si apare la fel .Este o durere insuportabila la care nu pot sa ma aptin in secundele acelea cat tine durerea tip si ma zvarcolesc ma poate ajuta cineva va rog ca nu msi pot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: