Leziune menisc - necesita artroscopie ? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de David Rus cu 11 ani in urma

Leziune grad II corn posterior menisc intern
ruptura incompleta LIA (traumatism mai vechi)

Leziunea de menisc are 3 saptamani si a survenit in urma unei entorse de genunchi ( + intindere ligament ) la ski.

Medicul mi-a recomandat artroscopie, dar trebuie neaparat operat sau exista sansa unei vindecari pe cale naturala a meniscului fara repercusiuni ulterioare?

Va multumesc anticipat de raspuns si urez tuturor multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua!
Raspunsul nu depinde in nici un caz de rezultatul scris al examenului RMN (pe care il citati) ci 100% de examenul clinic, practicat de catre un veritabil specialist in artroscopia genunchiului.
O leziune importanta meniscala, care determina blocaje si alte simptome, nu se poate vindeca """"""pe cale naturala"""""si determina distrugerea secundara a cartilajului articular.
La 3 saptamani de la traumatism este cam devreme pentru un diagnostic clinic fiabil, datorita sindromului inflamator prezent timp de 6-8 saptamani dupa traumatism, si care poate ""mima""o leziune meniscala.
Daca nu aveti semne meniscale clare (blocaj articular, instabilitate majora), puteti astepta pana la 6-8 saptamani cand, printr-un examen clinic practicat la un veritabil specialist in artroscopia genunchiului, se va putea propune o indicatie de tratament conservator sau chirurgical (artroscopie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

David Rus (acum 11 ani)

Buna ziua domnule doctor,

Va multumesc pentru raspunsul oferit ! Este adevarat, RMN-ul este doar un "mic ajutor" in declararea unui diagnostic. Am fost consultat de catre domnul dr. Dicu Razvan Cosmin de la sectia de Urgente Ortopedie Cluj-Napoca, cu diagnosticul de : ENTORSA GENUNCHI DREPT CU SUSPICIUNE LEZIUNE LCI, apoi am fost la domnul Conf.Dr.Gh.Tomoaia imediat dupa accidentare, care a confirmat diagnosticul.

La 3 saptamani dupa accidentare, am fost consultat de domnul dr. Horea Benea, medic specialist in chirurgia artroscopică a articulaţiilor membrelor, care dupa consultul clinic si analiza RMN a ajuns la diagnosticul:
- ruptura incompleta LIA ( problema mai veche)
- Intindere ligament si fisura menisc.

Dansul mi-a spus ca este desprinsa o bucata destul de mare din menisc, si in 2 sapt imi recomanda o artroscopie pentru a vedea ce este acolo, si daca e necesar se va face suturarea portiunii, daca nu doar curatarea locului.

Va multumesc inca o data.

Cu stima,
David Rus

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tudusciuc Adrian (acum 10 ani)

Am facut un RMN si iata rezultatul: Leziune cu contur poliloba localizat la nivelul metafizei peroneului drept, ce prezinta hipersemnal discret heterogen STIR , hiposemnal T1 , fara prize de contrast , cu dimensiuni de 17/23 mm (diam ap/t). Epansament articular localizat in special suprapatelar in cantitate mica-medie. LIA deformat lagit, tumefiat la in apropirea insertiei pe condilul femural. Fara anomalii de semnal la nivel Lip. Arie in hipersemnal T2-PD liniara la nivelul cornului posterior al meniscului extern si semnal neuniform la nivelul cornului posterior al meniscului intern.
Au trecut 3 saptamani de atunci si nu ma mai doare piciorul , mai trebuie operatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Raspunsul nu depinde in nici un caz de rezultatul scris al examenului RMN (pe care il citati) ci 100% de examenul clinic, practicat de catre un veritabil specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad S (acum 10 ani)

Buna seara! Am suferit o accidentare la genunchiul stang in urma cu 7-8 luni , au fost afectate meniscul intern , lia si lig colateral extern , am facut operatia dupa 1 luna la lia si menisc intern, am facut recuperarea 4-5 luni,mi-am recapatat flexie,extensie tot complet, zilele trecute am facut un rmn dinou sa vad daca este totul ok insa rmn-ul spune:
-reconstructie LIA; grefon ligamentar in limite normale.Ligament incrucisat posterior normal.
-Meniscectomie interna cu fragmentare neregulata grad 3 in portiunea postero-interna a acestuia.
-Menisc extern normal.
-nu se evidentiaza condropatii; patela in pozitie normala.
Ligamente colaterale normale.
-Lama patologica de lichid in bursa retropatelara si adiacenta condilului femurai si tibail intern.
-Plica patelara mediana tip B.
Concluzii:
Ruptura postero-interna grad 3 menisc intern
Reconstructie LIA.

Ce vrea sa insemne asta? Ca meniscul intern s-a rupt dinou ? A fost operat iar pe timpul recuperarii n-am avut probleme,nici o pocnitura,nu mi se blocheaza genunchiul,n-am nici o durere acolo, o fi gresit in RMN ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara!
RMN-ul are doar o valoare pur orientativa, fiind infinit mai putin fiabil decat artroscopia sau decat o examinare clinica atenta. RMN se uitilizeaza numai coroborat cu examinarea clinica.
Daca dpdv clinic nu exista leziuni meniscale, dar totusi RMN arata o leziune, se face pur si simplu abstractie de RMN.
Daca dpdv clinic exista leziuni meniscale, dar totusi RMN nu le deceleaza, se face pur si simplu abstractie de RMN.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad S (acum 10 ani)

Examinarea clinica in ce consta inafara de artroscopie ? Se poate vedea altfel daca e meniscul rupt decat rmn si artroscopie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Examinarea clinica cuprinde o serie de manevre, prin care se evidentiaza mobilitatea, stabilitatea articulatiei, precum si eventuale leziuni de menisc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Voicu (acum 9 ani)

Buna Ziua,
In urma RMN-ului am primit urmatorul diagnostic:
Leziune gradul 1-2 coarne anterioare menisc intern si posterioare menisc intern si exter;
Leziune de cartilaj platouri tibialesi rotula .
Imi puteti spune cat de grav este ? daca necesita operatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandulean Sebastian (acum 9 ani)

Buna seara ! Am 18 ani, iar in urma cu 5 luni am fost diagnosticat cu leziune de menisc si ortopedul mi-a recomandat 6 luni pauza sa vedem daca se vindeca natural si daca nu se vindeca, a spus ca este nevoie de artroscopie, in momentul de fata nu mai am dureri, doar cand ma pun pup si ii indoit genunchiul la maxim simt ceva ca ma tine in spate ! Credeti ca este nevoie neaparat de artroscopie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru (acum 8 ani)

Buna ziua! In urma unei cazaturi la ski am avut o ruptura de menisc exterm cu deplasatie interna si ruperea ligamentului incrucisat anterior.Acum o saptamana am fost operat de menisc urmand ca dupa recuperare sa se faca reconstrictia ligamentului. E normal ca dupa o saptamana de la operatie sa nu pot face flexia totala a genunchiului?
Nu pot sa-mi dau seama daca din cauza dureri dar simt ca inca ma tine ceva in genunchi.E normala aceasta senzatie? Va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1489433352 (acum 7 ani)

Bună ziua. O întâmplare ft absurdă acum 3 luni deja, un prieten a încercat să mă trântească în zăpada, din instinct eu mi-am prins piciorul după al lui (încolăcit de-a dreptul) moment în care a sunat că și cum sar fi rupt ceva, următoarele 2 zile ma durut doar când călcăm pe el, după care durerea nu a mai fost la fel de intensă de, nici tot nu a trecut, de atunci în unele zile mă doare în unele nu, am fost la 2 doctori unul mi-a spus: afecțiuni interne ale genunchiului, ligament capsular, instabilitate genunchi drept, gonalgie și să îmi fac un RMN să îmi poate spună exact, Cel de al 2-lea medic a spus că e vorba de o entorsă genunchi suspiciune leziune colateral extern . Care credeti ca sunt sansele sa imi fie rupte ligamantele? Un RMN imi va spune asta cu certitudine sau e interpretabil? Va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11600108055 (acum 3 ani)

Buna seara,după un rmn,la concluzii :leziune meniscala stadiul 2/3,corn posterior menisc intern,entorsa LIA grad 2.Imi puteti spune si mie cat este de grav si unde trebuie sa merg mai departe.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: