Fractura raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Hhebby cu 10 ani in urma

Salut. Am avut fracturat metatarsianul si azi mi-am scos ghipsul insa imi este umflat la ousor si in dreapta si in stanga si ma doare cand incerc sa il misc de la incheetura, am un fel de pete mov pe el, dar nu si pe degete..Domnul doctor nu a spus nimic de fizioterepie si mi-a spus sa incerc sa il misc si daca peste o saptamana tot ma doare sa revin la spital. As vrea sa stiu de ce imi este asa umflat, de ce am pete mov si ce exercitii m-ar ajuta si cum sa fac ca sa pot merge, imi este frica sa pasesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

Dr. Andrei Ioan Bogdan MDr. Andrei Ioan Bogdan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua. Este normal ca dupa o perioada de imobilizare, zona respectiva sa ramana umflata. In plus orice fractura este insotita de fenomene vasculo-nervoase timp de cateva luni in functe de mai multi factori: modul de recuperare, gradul de activitate, vascularizatia locala, etc. Va sfatuiesc sa mergeti sa va consulte un medic de recuperare pentru a va indruma asupra unui program de fizio-kinetoterapie. Numai bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped

Dr. Andrei Ioan Bogdan
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Hhebby (acum 10 ani)

Multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua !
Voi completa putin raspunsul distinsului coleg:
- nu ati precizat despre ce metatarsian si despre fractura este vorba;
- 99% din fracturile metatarsienelor exclud imobilizarea gipsata;
- doar in fracturile-luxatie tip Lisfranc, in anumite fracturi ale metatarsianului 1 si in 0,01% din fracturile metarsianului 5 se poate pune problema imobilizarii gipsate, uneori chiar pentru 2-4 luni;
- imobilizarea gipsata, mai ales atunci cand este inutila, determina tulburari vasculare majore;
- prin urmare, raspunsul precis depinde nu numai de tipul fracturii, dar si de intervalul de timp scurs de la fractura, de datele D-voastra personale (varsta, sex, greutate/inaltime, status profesional, antecedente vasculare, metabolice, infalamtorii-reumatologice etc etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hhebby (acum 10 ani)

Buna ziua! Sunt elev, am 17 ani , greutate : 68 kg, inatime 1.78 si sex : masculin

A fost vorba despre o fractura de metatarsian 5, am avut atela si am stat cu piciorul asa timp de 35 de zile. Acum 2 zile mi-am scos piciorul si dupa cum am spus mai sus, imi este umflat la incheetura, ma doare cand incerc sa il misc si tot la incheetura am niste pete mov, dar in zona fracturii nu simt nimic nu ma doare. Am incercat sa merg, dar fara sprijin nu pot si ma tem sa imi las greutatea pe el. Il misc usor in apa calda cand stau intins si tot incerc sa il pun in pamant. Puteti sa imi spuneti ce as mai putea face ca sa imi revin mai repede si daca este sigur sa incerc sa merg fara sprijin?
Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hhebby (acum 10 ani)

Imi este destul de greu pentru ca trebuie sa ajung si la scoala pentru a da tezele si a termina semestrul cu bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam in raspunsul precedent, exista cateva zei de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite: de la tratament functional (orteze specifice) si mers cu sprijin imediat, si pana la imobilizare gipsata pana la genunchi pentru 2-4 luni, uneori fiind nevoie de interventie chirurgicala.
Atitudinea actuala depinde de tipul fracturii; prin urmare, logic, nu putem sti daca aveti dreptul sa mergeti cu sprijin pe membrul respectiv fara sa studiem radiografiile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hhebby (acum 10 ani)

Dar acum cand am fost pentru a-mi scoate atela nu am facut radiografie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Aveti radiografia initiala, care poate decide conduita optima pentru acest moment.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hhebby (acum 10 ani)

Am inteles, va multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Imi puteti trimite radiografia scannata pe email si imi voi spune parerea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hhebby (acum 10 ani)

Radiografia a ramas la medicul de la spital.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

In acest caz, singura cale logica pentru a va putea ajuta este sa faceti o noua radiografie si sa mi-o trimiteti, daca n-o puteti recupera de la spital.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorel (acum 10 ani)

Prietenei mele menstruatia ia venit pe 11 luna trecuta si trebuia sa ii vina pe 9 luna asta precizez ca am facut neprotejat dar am ferito dar ma gandesc ea are 6 zile intarziere si am facut 2 texte zilele astea so au esit negative dar ea are dureri de cap de spate si o doare burta o parere va rog frumos domnul doctor ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
In mod normal nu ar trebui sa postati aceasta intrebare la sectiunea dedicata aparatului locomotor (articulatii si oase ale membrelor).
Testele de sarcina sunt destul de fiabile. Daca nu aveti incredere in aceste teste, se poate trece la teste sanguine, la echografie si la alte mijloace specifice de depistare a sarcinii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hhebby (acum 10 ani)

Am fost astazi la scoala si acum cand am ajuns acasa imi este umflat un pic la gamba este posibil sa fie asa de la miscare sau din cauza ca am avut o soseata si am fost incaltat cu o gheata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara!
Este un raspuns absolut imposibil de dat, pentru ca depinde de o infinitate de variabile: sex, varsta, greutate/inaltime, status profesional si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatolgic-inflamatorii etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hhebby (acum 10 ani)

Buna seara, am mentionat aceste lucruri mai sus, as dori o parere daca se poate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Cum am putea raspunde fara sa cunoastem despre ce tip de fractura a fost vorba?????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 9 ani)

Buna ziua,
Ma numesc Alex am 25 de ani si vreo 96 de kg. Acum o luna am avut o fractura de metatarsian V fara deplasare. Am folosit orteza pentru a putea calca si cand dormeam o fasa elastica. Acum ca a trecut o luna, inca ma doare si deranjeaza daca calc, pot calca normal cam in proportie de vreo 75% - 80%, dar uneori simt o durere exact unde am avut fractura. Este ceva normal, imi recomandati sa ma duc sa mai fac un control, sau este normala dupa o perioada de recuperare inca sa doara ?
Va multumesc !
Cu stima Alexandru !
O zi buna !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 9 ani)

Si am cam 1.77 inaltime.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2