Fractura de calcaneu raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de elisav6 cu 11 ani in urma

Multumescpentru raspuns d-nul doctor .in concluzie ar trebui sa dau gipsul jos dar in lipsa unei piscine ce e de facut?daca folosesc talonete de silicon pentru calcii sint bune? va multumesc si pentru alte sfaturi. cu stima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna seara!
Ce nevoie ati avea de talonete???????
De fapt, problema consta atat in reluarea treptata a sprijinului podal, dar mai ales in recuperarea mobilitatii pierdute, atat din cauza fracturii cat mai ales din cauza imobilizarii gipsate inutile, printr-o kineto-terapie sustinuta specializata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

elisav6 (acum 11 ani)

va multumesc pentru raspuns.daca mi-ati putea recomanda in zona orasului constanta va ramin recunoscator.in ce consta kineto-terapia si care ar fi costurile?avind in vedere ca sint pensionar nu as putea sa suport material prea multe cheltuieli .va multumesc din suflet pentru toate sfaturile bune pe care mi le dati.cu stima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua!
Kineto-terapia se adreseaza:
- articulatiei sub-taliene, care este afectata de fractura propriu-zisa calcaneeana;
- articulatiei gleznei, ankilozata prin imobilizarea gipsata;
- reluarii progresive a mersului, preferabil in piscina.
- reeducarii proprioceptive a intregului membru pelvin.
Exista centre complexe la Eforie, Techerghiol, Mangalia etc, unde puteti incerca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elisav6 (acum 11 ani)

va multumesc pentru toate sfaturile d-nul doctor si va rog sa ma scuzati daca uneori v-am agasat cu intrebarile mele nefiind cu rea intentie ci din necunostinta de cauza ca nu prea am fost bolnav la viata mea.cu stima si multumiri .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Nu este nici o problema, in fond este dreptul D-voastra la informare corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 10 ani)

am fost la radiografie si am pinten calcanien si nu stiu ce sa fac sa ma operez sau exista tratament .va rog un raspuns .va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Cred ca puteti gasi un raspuns exhaustiv pe link-ul
http://medlive.hotnews.ro/evita-medicii-diagnostic-pinteni-calcaneeni-sau-ciocuri-in-calcai-incorect-11-intrebari-raspunsuri.html
Este total exclusa o interventie chirurgicala in acest sens, din simplul motiv ca faimosul "pinten" este doar o descoperire radiologica intamplatoare si nu este cauza suferintei D-voastre.
Nu am inteles insa tocmai elementele capitale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv (cat timp stati in picioare sau mergeti pe jos in decursul zilei).
Asteptam raspunsuri relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: