Fractura col metatarsian V raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de anca2506 cu 8 ani in urma

Buna ziua, am cazut acum 4 zile si am facut o fractura de metatarsian V, pe radiografie s-a pus diagnosticul - fractura col metatarsian V, piciorul stang.
Am fost la doi medici, unul din ei mi-a spus ca nu este nevoie de aparat gipsat, ci doar sa pun gheata de cateva ori pe zi, unguent antiinflamator si sa reduc cat de mult pot deplasarileș cel de-al doilea medic a vrut sa-mi puna gheata gipsata, pe care am refuzat-o. Am ales sa incerc cu orteza tip Walker low top. Am folosit-o doua zile, ma deplasez foarte greu cu ea. Pe moment stau cat de mult pot cu piciorul in repaus, bandajat bine in fasa elastica, pun gheata si unguent antiinflamator. Mi s-au dat sa fac si anticoagulante timp de 14 zile, Ce consecinte am daca aleg sa nu port orteza si sa folosesc doar fasa elastica si piciorul cat mai in repaus? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua!
Va pot raspunde, evident, daca imi veti trimite radiografia pe email.
Exista nenumarate fracturi ale metatarsianului 5, ac***a tratamente profund diferite.
Doar in 0,1% din cazuri este necesara imobilizarea gipsata sau in orteza mentionata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

anca2506 (acum 8 ani)

Multumesc mult pentru raspuns dl. dr. Va pot trimite un scan al radiografiei maine pe mail, insa nu stiu de unde sa iau adresa dvs. de email.Daca se poate, va rog sa ma ghidati cum o gasesc. Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Este foarte simplu: daca veti cauta pe google numele meu, veti da imediat de site-ul meu, care contine, pe pagina "contact", datele mele de contact.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca2506 (acum 8 ani)

Multumesc pentru raspunsul prompt. Maine va voi trimite radiografia. O duminica frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca2506 (acum 8 ani)

Buna ziua dl. dr., va trimit astazi scanuri dupa radiografie pe adresa de mail pe care am gasit-o pe site-ul dvs. Daca v-ati putea uita si ati putea sa-mi spuneti astazi daca este nevoie de orteza sau nu, va raman mai mult decat indatorata. Eu mi-am cumparat deja orteza Walker low top, insa mi-e foarte greu sa ma deplasez cu ea. Astept cu nerabdare opinia dvs. medicala si va multumesc in avans.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: