Fisura menisc intern (medial) - exercitii

Oase si articulatii
Intrebare postata de Orina cu 10 ani in urma

Bună seara, mă puteţi sfătui ce exerciţii să fac pentru fortificarea cvadricepsului? având în vedere că am fisură uşoară de menisc postero-intern (sau menisc medial posterior) la genunchiul stâng. Medicul ortoped, pe baza consultului şi a examinării RMN, mi-a spus că nu e nimic grav şi să calc normal pe picior şi mi-a recomandat să fac mişcare (înot) să-mi întăresc musculatura; din păcate nu-mi permit financiar să merg la bazin şi nu ştiu ce alte exerciţii să fac, iar când păşesc normal pe picior, aşa cum mi s-a spus, simt nişte dureri la genunchi şi mi-e teamă să nu agravez. Ajutaţi-mă VĂ ROG cu ceva exerciţii pentru muşchii zonei! VĂ MULŢUMESC!
Orina (34 ani; F; aprox 1,60 inaltime, aprox 64 kg)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

george ciobris (acum 10 ani)

eu am avut ruptura de menisc si din ligamentul incrucisat mi a fost rupt 60%.am facut operatia la menisc iar la ligament doar mi l-a curatat.acuma alerg normal dar am facut multe execrcitii de forta.forta pentru cvadriceps si biceps femural in primul rand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Orina (acum 10 ani)

George, iti multumesc, dar exercitiile de forta nu-mi spun singure cum sa le execut... Sa nu te superi pe mine, poate vorbesv cu naduf, ca din pacate, problema mea nici pana acum nu s-a rezolvat, am fost la mai multi medici si fiecare mi-a pus alt diagnostic, un medic mi-a spus ca sa facem operatie sa vedem ce e acolo...(ma crede cobai?! sa ma operez pe ghiceala?!) asa ca nu mai stiu pe cine sa cred si daca sa mai cred vreun medic. M-am apucat de citit anatomie, kinetoterapie (aici am gasit onsa doar exercitii postoperatie menisc), medicini alternative, cauze subtile ale bolilor si asa mai departe. Poate cu ocazia problemei mele imi descopar si vocatia vietii, ah!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george ciobris (acum 10 ani)

stai linistita k asa am patit si eu k medicii.rmn mi a fost citit de mai multi medici si nu corespundeau 2 pareri.trebuie sa ai grija la exercitiile pe care le faci.cel mai important ii sa nu fc cu greutati mari si sa fc numar mare de repetari.si mers pe bicicleta foarte mult.rmn ai facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Orina (acum 10 ani)

Am facut chiar doua RMN-uri. Acum ma pun cica sa fac si RAZE X, cica sa vada mai bine oasele... mai bine decat la RMN?!
Cat despre exercitii, problema era ca nu stiam ce exercitii sa fac si cum mai exact sa le fac, aveam nevoie de niste exemple clare ca la scoleri, care sa le pot face acasa (tii piciorul asa sau asa, il intinzi sau il indoi asa, cate secunde sau minute, de cate ori pe zi si asa mai departe). Dar s-a complicat, pentru ca la diagnostice diferite am inteles ca trebuie exercitii diferite, si pe care diagnostic sa-l iei in brate? :-) rasu-plansu... Acum muschii mi-s si mai slabiti, folosesc carje...nu stiu ce o sa fie si medicii nici nu vor sa stea sa asculte simptomele in detaliu... in lumea asta a vitezei si a competitiei nici nu-i de mirare... cum am citit nu mai stiu pe unde, medicul iti pune diagnosticul din repertoriul de diagnostice pe care le stie el, nu neaparat ce ai tu... dar stiu ca e si el om... (...ei uneori parca uita asta...) si ca nu ii e deloc usor, cand stie ce responsabilitate are... un medic mi-a spus ca pacat ca nu m-am facut medic, nu stiu daca a fost ironie sau un regret sincer... in fine.
Iti multumesc, George

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 10 ani)

buna, si eu am aceleasi simtome pe care le-ai descris mai sus, cum ai rezolvat pana la urma? te-ai operat?
cum ai ajuns la carje? eu urmeaza sa fac rmn ul la ecograf mi a spus ca nu e ruptura, iar Rx mi a iesit ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Orina (acum 10 ani)

Diagnosticul initial: fisura menisc. Apoi altele. Sa nu ma ori sa ma operez, unii nu, unii da, au spus, medicii. Dar in mine sopteste ceva ca e cu totul altceva decat presupun ei. Asa ca nu m-am hotarat sa fiu cobai, "ca sa vedem ce-i acolo". Cum calcam rau pe stangul si cum nu stiam ce exercitii sa fac, muschii au slabit la stangul, greutatea forta pe dreptul, si: carje. Din pacate, nu s-a rezolvat nimic nici acum. N-am averi pentru medici. Nu stiu ce o sa fie. As fi vrut sa-ti fi putut spune ca s-a si cum s-a rezolvat. Sper si iti tin pumnii ca la tine sa se rezolve.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 10 ani)

iti multumesc de raspuns, am gasit mai devreme pe net informatii despre terapia MBST dar este destul de costisitoare si nu stiu ce rezultate da in cazul meniscului, dupa examinarea clinica am suspiciune de fisura menisc o sa ma duc sa dac si RMN dar am inteles ca nici ala nu ar fi 100% edificator
la ecografie mi-a spus ca nu este rupt meniscul, Rx mi-a iesit bine la aceste doua investigatii am avut acces mai usor, trauma a fost provenita pe 28 feb in casa cand m-am ridicat de pe vine am simtit o trosnitura si a ramas ceva pe acolo blocat, in cateva zile s-a ameliorat blocajul dar nu de tot, pot cobora/urca scari ba chiar si alerga dar la mers daca fortez simt ceva pe acolo si mi-e frica sa nu agravez asa ca merg schiopatat, cateodata imi mai si amorteste piciorul la stat pe scaun (am munca de birou)
din ce am mai citit pe aici este indicat sa astepti 6-8 saptamani pana la un examen clinic corect ma rog sa nu ajung la operatie
sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Orina (acum 10 ani)

Da, nu e 100% RMN-ul, si apoi la interpretarea lui, vorba aia, cate capete, atatea pareri. Plus ca la aparatele astea, trebuie sa stai nemiscat, nu-ti pot vedea piciorul in timp ce mergi. Pardon, membrul inferior, nu picior, ca s-a tot corectat pe aici pe site :-).
Eu daca as fi putut s-alerg, sa urc scari... in fine, nu mai am energia sa descriu simptome, numai ma deprim. Sper ca la tine sa fie ceva mai simplu si sa se rezolve repede. Si spune-mi si mie ce-ti mai zic medicii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 10 ani)

ok daca vrei putem vorbi si pe un mail ([email protected])

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Orina (acum 10 ani)

Da, am trimis e-mail pe adresa pe care ai pus-o aici, dar n-am primit raspuns. Iti doresc sanatate! Si astept un semn la e-mail :-).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nelu (acum 9 ani)

http://www.fitness-god.ro/blog/2010/12/14/bicicleta-eliptica-avantaje-si-dezavantaje/.+ca trb sa mai dai jos,cel putin 10 Kg,te va ajuta foarte mult .incearca sa iei suplimente pt refacerea articulatiilor,eu iau de cativa ani,cu succes,,BODYFLEX''''''''de la www Vitabolic,unde vei gasi mai multe explicatii,apropo am aceiasi afectiune k tn ,tot la stangu,tot lez menisc medial,de la o anume varsta corpul nu mai produce la fel de multa substanta(colagen+altele),sustanta producanduse stimulativ prin miscare,si atunci intervin suplimentele.nu t astepta la minuni dar vei simtii o ameliorare a situatiei tale semnificativa,vb din experienta,practic sport d contact d 29 ani.sanatate grabnica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nelu (acum 9 ani)

http://www.fitness-god.ro/blog/2010/12/14/bicicleta-eliptica-avantaje-si-dezavantaje/.+ca trb sa mai dai jos,cel putin 10 Kg,te va ajuta foarte mult .incearca sa iei suplimente pt refacerea articulatiilor,eu iau de cativa ani,cu succes,,BODYFLEX''''''''de la www Vitabolic,unde vei gasi mai multe explicatii,apropo am aceiasi afectiune k tn ,tot la stangu,tot lez menisc medial,de la o anume varsta corpul nu mai produce la fel de multa substanta(colagen+altele),sustanta producanduse stimulativ prin miscare,si atunci intervin suplimentele.nu t astepta la minuni dar vei simtii o ameliorare a situatiei tale semnificativa,vb din experienta,practic sport d contact d 29 ani.sanatate grabnica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 8 ani)

La Medlife ai fost? Eu sunt f multumita de medicii de acolo,am aceeasi problema, mi s,a facut o i.filtratie si mi s,a spus ca daca revin durerile va fi nevoie de operatie. Abia dupa un an a inceput sa ma doara iar si urmraza sa repet rmn,ul. Nu s,au aruncat la operatie din prima si medicii sunt f rabdatori,te asculta si iti explica totul in detaliu. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 8 ani)

La Medlife ai fost? Eu sunt f multumita de medicii de acolo,am aceeasi problema, mi s,a facut o i.filtratie si mi s,a spus ca daca revin durerile va fi nevoie de operatie. Abia dupa un an a inceput sa ma doara iar si urmraza sa repet rmn,ul. Nu s,au aruncat la operatie din prima si medicii sunt f rabdatori,te asculta si iti explica totul in detaliu. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21537863254 (acum 5 ani)

Am făcut RMN -fisură menisc şi mi s-a recomandat fizioterapie la un spital de recuperări .am stat internată de 3 ori câte 9 zile într un an şi degeaba. Eu nu iau medicamente ,unguente..ptr. că vreau să ştiu dacă trece ,culmea e că dacă fac mişcare mă simt bine cum stau pe scaun începe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 3 ani)

Buna Orina, ma poti ajuta, te rog? Am cam aceeasi problema, as dori sa stiu, daca se poate cum ai rezolvat! Las email.ul meu - Florentina
florentinamihai97@ adresa_web_filtrata
Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: