Dureri de picioare raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de mariana6898 cu 10 ani in urma

Buna ziua.
Am 44 ani, 168 cm inaltime, 64 kg.
De la varsta de 38 de ani au inceput sa ma doara picioarele.
Mai intai gleznele, calcaiele si apoi genunchii. In urma investigatiilor mi s-au descoperit pinteni calcaneeni, inceput de gonartroza... Am facut tratamente antiinflamatorii(cu arcoxia de 90 mg, movalis, s.a - in timp), am luat suplimente alimentare pentru articulatii(synotabs, artroflex rapid), am facut raze roentgen si fizioterapie cu laser la calcaie. Nu am avut nici un rezultat. Nici macar de ameliorare in timpul tratamentelor. Am perioade cand ma dor foarte tare si perioade cand sunt mai flexibila. Nu am putut decide daca sunt influentate durerile de vreme, de perioada menstruala, de efort... Cel mai tare ma dor cand sunt la serviciu. Lucrez la birou si ma dor foarte tare de la pozitia in care-mi tin picioarele. Cel putin asta am observat pana acum. Mai am probleme si cu talpile. Am facut investigatii si mi s-au croit pe comanda talonete personalizate. Nu le pot purta tot timpul pentru ca nu am intotdeauna incaltaminte adecvata cu anotimpul si nu-mi incap in orice fel de incaltaminte. Sa fie problema de la mers fara talonete? De vreo luna am terminat cu artrostopul rapid si de doua saptamani deja ma doare foarte tare genunchiul stang. Ma doare mai ales la indoirea piciorului, deaspupra genunchiului. Sunt putin umflati ambii genunchii dar in urma radiografiilor nu apare nici un fel de problema grava. CREMELE antinflamatorii nu au nici un efect asupra durerilor mele(si am incercat destul de multe).
Din analizele de sange nu reiese ca as avea probleme reumatismale.
Ce sfaturi imi puteti recomanda?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr.SolomesTerezia (acum 10 ani)

Pentru pinten se pot face ultrasunete si comprese cu hrean ras aplicate de seara pana dimineata. Infiltratiile locale cu hidrocortizon pot fi utile.

Pentru genunchi ar fi necesar explorarea articulatiei soldului pentru ca de multe ori bolile soldului se manifesta prin dureri de genunchi.

Nu recomand tratamente cu antiinflamatoare mai prelungite de 10 zile pe luna.

Dimineata inainte de a va da jos din pat faceti 1-2 minute miscari de pedalare ca pe bicicleta. Pe cat posibil nu stati in picioare, nu urcati si coborati scari, nu mergeti pe deal in sus sau in jos. Este folositor mersul pe bicicleta si inotul. Este benefica acupunctura, cura balneara la o statiune de profil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Pentru informatii suplimentare puteti lectura comentariile mele pe aceasta tema
http://medlive.hotnews.ro/evita-medicii-diagnostic-pinteni-calcaneeni-sau-ciocuri-in-calcai-incorect-11-intrebari-raspunsuri.html
Infiltratiile cortizonice calcaneene sunt total interzise, fiind nu numai ilogice, dar si profund daunatoare (produc ruptura spontana a tendonului calcaneean).
In general, problemele semnalate de catre D-voastra sunt expresia supra-solicitarii articulatiilor, prin greutate crescuta si efort fizic excesiv.
Maladiile inflamatorii-reumatologice de tip auto-imun nu se diangosticheaza prin analize, ci prin consult clinic la reumatolog (de cele mai multe ori poliartrita reumatoida evolueaza mult timp cu analize perfect normale...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

dureri picioare (acum 10 ani)

Stiu din intamplare un caz vindecat cu homeopatie, uite, am regasit link-ul
http://s*****a/t2414-ptr-dl-scarface

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Eu am trimis de nenumarate ori pacientii la specialistul in homeopatie, deci nu pot fi acuzat de rea-credinta.
Credeti insa ca prin metode homeopate pacientul va manca mai putin (pentru a slabi) si va face mai putin efort (pentru a limita suprasolicitarea articulatiilor)??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: