Dureri ale oaselor si muschilor raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Neagu Costel cu 9 ani in urma

Buna ziua,am si eu nevoie de un sfat.Am 17 ani si au inceput sa ma doara musschii si oasele de ambele picioare si maini.Trebuie sa menionez si faptul ca nu fac efort fizic si stau foarte mult in fata calculatorului deoarece dezvolt programe.Deasemenea beau pepsi in fiecare zi(cate un pahar pe seara),si stau destul de mult treaz.Acum am inceput sa am dureri musculare destul de dese.
Care ar putea sa fie problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom de supra-solicitare (somn insuficient).
Prin urmare, logic, primul demers consta in normalizarea somnului (7 ore/noapte).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Neagu Costel (acum 9 ani)

Multumesc mult,domnule doctor.Imi era destul de teama ca as putea avea ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Nu este exclus sa aveti si ceva organic, insa reflexul logic este de a trata cauza evidenta, si anume sindromul de supra-solicitare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Neagu Costel (acum 9 ani)

Asa o sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Faptul ca nu faci efort fizic, sau macar sa te misti mai mult este suficient ca sa apara durerile descrise de tine.Si faptul ca nu dormi suficient este la fel o cauza importanta, la fel cum a spus si domnul doctor.Cel mai bine este sa incepi sa dormi cam 8-9 ore e noapte si sa faci zilnic sau de 4-5 ori pe saptamana miscare, nu ma refer la un efort solicitant, dar macar un pic de alergare sau de gimnastica, sau de ce nu, chiar sa mergi la sala sau sa practici un sport de echipa, oricum ar fi e mai bine decat sa nu faci miscare DELOC.As vrea sa iei in considerare acest fapt, pt ca la anii tai e pacat sa incepi sa te simti ca un bosorog, scuze expresia, si trebuie sa faci miscare pt ca ai nevoie si pt ca asa e sanatos.Daca nu te intereseaza SANATATEA TA, atunci nu ma asculta, desi ar fi bine sa o faci.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Neagu Costel (acum 9 ani)

Mutumesc.Si ma intereseaza sanatatea mea.incerc sa fac si miscare sau sa dorm,dar am si proiecte de facut,care au o limita.In orice caz multumesc pentru sfaturi,si a fost amuzanta faza cu "bosorog"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Am zis-o asa in gluma, dar oricum la varsta ta ar trebui sa ai dureri la muschi si oase, eventual de la vreo accidentare, nu de la lipsa de miscare, desi nici sa te accidentezi nu e indicat.Trebuie sa faci si miscare pt ca e FOARTE IMPORTANTA sanatatea, si incearca sa o faci in asa fel incat sa nu te incurce cu proiectele tale.Daca vrei sa gasesti solutii, le vei gasi, trebuie doar sa vrei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Erika Maria (acum 7 ani)

Mama a fost diagnosticata cu coxartroza iar acum o dor muschii de la picioare ce are si ce poate sa faca in acest caz ? Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna ziua!
Distrugerea articulatiei soldului (coxartroza) poate fi insotita de dureri la nivelul coapsei.
Nu am reusit sa inteleg tocmai elementele relevante: varsta, greutate/inaltime, status ocupational, eforturi practicate, antecedente traumatice, neurochirurgicale etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: