Durere radianta brat stang raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de tcsh cu 9 ani in urma

Buna ziua.

De aproximativ un an am ocazional dureri in bratul stang.
Durerea este ''surda'', nu este genul de durere imediata care te impulsioneaza sa actionezi asupra zonei (ca in cazul unei taieturi, fracturi, discolari, luxatii si asa mai departe) ci pur si simplu este prezenta in zona respectiva, o simt constant.
Porneste ca o durere locala in umar dupa un timp (minute-ore) incepe si exact in cotul de la brat (unde este mult mai dureroasa decat cea din umar, mai ''prezenta'' ca senzatie) si foarte usor, aproape nesesizabila in incheietura mainii. Odata instalata durerea radiaza, este prezenta pret de cateva ore bun, in special dupa-amiaza si seara, mai rar dimineata. In antebrat si brand (biceps) nu imi dau seama sa simt vreo durere, desi e usor sa confund, dar totusi tind sa cred ca e doar in umar - cot - incheietura, cel putin asa am senzatia. Ca moment cand apare cel mai frecvent am observat doua:

1. Cand ploua sau cand se schimba vremea brusc de la card la rece (si pe toata durata cat tine fenomenul meteo, chiar si putin dupa, cand apare soarele, desi e mai ameliorata, aproape insesizabila)

si

2. Stau foarte mult in pat, intins cu laptopul, o buna parte intins pe partea stanga a corpului, laptopul pe pat in fata mea, sprijinindu-ma in cotul stang, daca stau asa cateva minute bune incepe durerea, se declanseaza.

Umerii de cand ma stiu i-am simtit mai slabi, mai durerosi cand fac diverse activitati mai solicitante cu ei, din punct de vedere fizic, insa cotul nu, desi tot simt nevoia din cauza durerii sa imi indrept mana, sa o incordez destul de tare, ca si cum ar trebui sa se intinda ceva ca e o senzatie ciudata iar in momentul ala imi pocneste cotul destul de tare si la nivel local osul cand pocneste. Ce as mai putea sa precizez referitor la asta e ca am o problema cu pocnitul degetelor, le pocnesc destul de des (nu foarte tare) pentru ca asa simt nevoia, imi creeaza o senzatie de atrofiere daca nu le pocnesc si ma sacaie, incep sa ma doare (sau cel putin asa imi creeaza senzatia, daca nu le ''pocnesc'') am observat de asemenea si un usor tremur, foarte putin sesizabil, in toata mana stanga (indiferent ca ma doare sau nu) atunci cand tin mana intinsa, relaxata dar in aer.

Am citit pe site cum ca ar fi ceva de la inima, as aprecia orice fel de sugestii aveti, va multumesc.
Doresc oricum in urmatoarele saptamani sa ma duc sa imi fac analize complete la chestia asta si de aceeas as aprecia eventualele sugestii si/sau pareri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Tarek Nazer MDr. Tarek Nazer este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua
Sar putea fi sindrom de tunnel nerv ulnar ce iradiaza pana la degetul mic de la mana si da o senzatie de amorteala/funicaturi
Pentru diagnostic concret trebuie sa va consult .
O zi buna
Dr Tarek Nazer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

tcsh (acum 9 ani)

Buna ziua!
Va multumesc pentru raspunsul prompt, dar nu am avut niciodata furnicaturi, nici in mana, antebrat, umar, cot si mai ales nici in degetul mic. Se manifesta tot timpul prin furnicaturi sau pot lipsi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara!
Cel mai adesea este vorba despre o cervico-brahialgie (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tcsh (acum 9 ani)

Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: