Durere in spatele genunchiului drept la copil de 11 ani raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de mamideionut cu 12 ani in urma

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? am un baietel de 11 ani si mi se plange de cateva zile de o durere in spatele genunchiului drept. s- mai plans de aceste dureri pe la varsta de 4-5 ani si am facut atunci analize si au fost ok ni s-a spus ca sunt dureri de crestere voi ce parere aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Kinetoterapiebv (acum 12 ani)

fix in spatele genunchiului exista un pachet vasculo-nervos,dar pe marginile acestuia se insera muschii posteriori ai gambei si m posteriori ai coapsei,daca a facut anumite miscari care i-au intins acesti muschi,poate fi o intindere musculo-ligamentara;este necesar sa consultati un medic:pediatru,de recuperare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mamideionut (acum 12 ani)

multumesc frumos insa nu a facut nici un efort

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Musculatura si tendoanele pot reactiona si la eforturi mici, la pozitii anormale staticii,la simple lovituri in minge chiar, deci este nevoie de un consult la medicul copiluli.( mai ales ca toate analizele sunt ok )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

florin (acum 11 ani)

Buna ziua am un baiat de 5 ani si are o unflatura in spatele genuchiului a mers sotia la un ortoped si ia zis ca este din cauza unui fortaj al piciorului ,spunand ca trebuie operat dar peste 3 luni .Stau si ma intereb nu trebuie facut un rmn sau un consult mai amanuntit? Va multumesc si astept raspunsuri din partea dvs

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 11 ani)

Precizez ca a spus ca nu este chist saul altceva nu este nimic grav

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: