Degetetul mic de la picior fracturat raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de membru277783 cu 9 ani in urma

Buna ziua.In urma cu 1 luna si 5 zile mi-am fracturat degetul mic de la piciorul stang la fotbal. Am mers la urgente urmatoarea zi unde mi s-a pus piciorul in atela pana la genunchi iar apoi dupa 4 zile la ortoped.La ortoped mi-a confirmat ca am degetul fracturat si mi-a zis sa revin peste 2 saptamani si sa nu calc deloc pe piciorul stang.Dupa 2 saptamani m-am dus, mi l-a scos si mi-a zis sa ma duc sa fac o radiografie.Am revenit cu radiografia la ortoped care mi-a zis ca e nevoie de inca 10 zile de imobilizare(mi-a pus alta atela).Dupa cele 10 zile am mers si mi-a dat jos atela.Mi-a zis ca sa nu joc fotbal 2 luni si alergare 1 luna.De atunci a trecut o saptamana.Problema este ca peste 10 zile am o proba de alergare..Tin sa precizez ca prima zi dupa ce mi s-a scos atela mi-a fost foarte greu sa pasesc deoarece nu am mai avut niciodata piciorul imobilizat.In momentul de fata nu am probleme cu mersul iar degetul daca apas normal pe el nu ma doare..Ce ma sfatuiti? Tin sa precizez ca am 17 ani si 11 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Atitudinea depinde de diagnostic:
- daca este vorba despre o fractura a metatarsianului 5, tratamentul
consta in imobilizarea gipsata stricta pentru 2-4 luni (cazuri rare), sau
in portul unor orteze specifice timp de 6 saptamani;
- daca este vorba despre fractura falangei proximale a degetului 5, este
exclusa orice imobilizare gipsata, fiind suficienta o minima
sindactilizare 4-5 pentru 5 saptamani.
In oricare dintre cazuri jogging-ul este strict interzis timp de 3 luni,
iar foot-ball-ul pentru vreo 4 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

membru277783 (acum 9 ani)

M-am uitat pe fisa de la urgente si e fractura falanga proximala deget 5. Dupa ce am stat 1 luna cu atela v-am zis ca mi-a scos-o.Si acum am o saptamana de atunci.Cu degetul nu mai am nici o problema, nu ma doare. Deci cam cat timp imi recomandati de acum in colo fara alergat si fotbal ac***a in vedere ca am 1 luna si 1 saptamana de la fracutura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

V-am raspuns in postarea precedenta: jogging-ul este strict interzis timp de 3 luni, iar foot-ball-ul pentru vreo 4 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Chira (acum 8 ani)

Am un deget de la mana stg. , inelaru care a fost rupt de la a doua falanga.
Abia dupa 8 zile am ajuns la urgente dupa ce am facut radiografii etc. unde m-a operat si mi l-a pus cu atela, si inel. Am 6 saptamani cu trebuie sa fac recuperarea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna seara!
Sincer sa fiu, nu am inteles care este intrebarea D-voastra.
Chirurgul curant nu v-a furnizat un plan precis de recuperare/kineto-terapie?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin (acum 7 ani)

Buna seara !
In urma cu 3 saptamani, mi-am fracturat falanga proximala deget 5, confirmata radiologic. Am facut o sindactilizare 4-5 pentru 3 saptamani in urma recomandarilor medicului ortoped. In tot acest timp m-am deplasat cu ajutorul carjelor pentru a menaja piciorul pe cat posibil. Pot calca cu incredere pe picior ? Ma pot reapuca in curand de sport ? Va trimit atasat link-ul radiografiei :
http://s32.postimg.org/mmj1auf9h/IMG_1725.jpg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna ziua!
Aveti nevoie de sindactilizare timp de 6 saptamani, timp in care sunteti obligat sa mergeti cu un pantof cu talpa total rigida (fara carje).
Sportul nu poate fi reluat inainte de 3 luni de la producerea fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin (acum 7 ani)

Multumesc frumos pentru raspuns si promptitudine ! O seara placuta va doresc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LauraAdina (acum 7 ani)

Buna ziua,
Acum 3 saptamani mi-am rupt degetul mic de la picior (fractura fara deplasare scria pe fisa medicala). In momentul de fata ma doare destul de rar si putin sesizabil, insa acesta este marit ca volum fata de degetul mic de la celalalt picior. Va reveni la forma initiala sau care ar putea fi problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Buna seara!
Degetul poate ramane marit de volum chiar 3-6 luni de zile, in functie de atitudinea D-voastra (incaltaminte, temperatura, efort etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: