Degete picior amortite si o parte din talpa raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Adina_1980 cu 10 ani in urma

In Ianuarie am fost la ski o saptamana si in urma purtarii claparilor zi de zi am ramas cu aceasta amorteala difuza a degetelor de la piciorul stang si amorteala pernutei din talpa. Pare ca s-a mai ameliorat dar nu a disparut total. Ce ar trebui facut? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Cauzele posibile sunt multiple: compresiune vasculara, compresiune neurologica locala (nervii plantari), loco-regionala (nervul tibial posterior), centrala (sindrom compresiv vertebral), dar poate fi vorba si despre o neuropatie plantara (cel mai adesea diabetica, insa poate avea si alte origini) etc etc.
Prin urmare, logic, vom putea prescrie un tratament numai cand vom cunoaste originea suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Adina_1980 (acum 10 ani)

Buna ziua,

va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Simtind aceasta amorteala imediat dupa prima purtare a claparilor(noi) sunt mai mult ca sigura ca aceasta este cauza. S-a produs o compresiune a unui nerv. Ce investigatii ar trebui sa fac pentru a avea confirmarea?

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina_1980 (acum 10 ani)

Buna ziua,

va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Simtind aceasta amorteala imediat dupa prima purtare a claparilor(noi) sunt mai mult ca sigura ca aceasta este cauza. S-a produs o compresiune a unui nerv. Ce investigatii ar trebui sa fac pentru a avea confirmarea?

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Nu ne-ati precizat cateva elemente capitale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Aveti cumva si monturi (hallux valgus)??
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
In acest caz simptomele s-ar incadra in categoria metatarsalgiilor
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii,%20boala%20Morton.html
Nu se pune problema de investigatii, ci de o examinare clinica atenta la neurochirurg (eventual la chirurgul specializat in deformatiile ante-piciorului, daca este cazul, adica daca este vorba despre metatarsalgii de origine mecanica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina_1980 (acum 10 ani)

Va multumesc inca o data pentru raspunsurile atat de prompte si explicite.
Varsta mea este 33 ani, inaltime 165 cm, greutate 54 kg. Practic sport regulat insa nu de performanta si in rest nu am avut altfel de probleme.
Inca un lucru pe care l-am omis este ca in acea saptamana de ski fara a simti un discomfort anume exista o durere la glezna interioara la presare. Ma gandesc ca acolo a fost compresia ghetei ce a produs aceasta amorteala.

Cu stima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina_1980 (acum 10 ani)

PS:Nu exista monturi la picioare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Da, asa dupa cum va precizam deja, este posibil sa va confruntati cu un sindrom al canalului tarsian (compresiunea nervului tibial posterior la nivel retro-maleolar medial).
V-as sugera un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Buna ziua ! As dori si eu sa stiu de ce ma doare piciorul stang de la sold in jos si imi amorteste talpa .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv vertebral (hernie de disc).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Buna seara ! Dar daca am varice poate fi si de la ele , sa nu fie neaparat hernie de disc si tratament pot lua ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Poate fi incriminata si insuficienta venoasa periferica (varice), insa simptomele sunt oarecum altele.
Cu atima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

czentye magdalena (acum 8 ani)

Buna seara,Dl Dr.Uscatu, Fiica mea de 21 ani, cu monturi la ambele picioare, ieri seara dupa o zi foarte solicitanta-fotograf-acuza amortirea degetului mare de la piciorul stang,daca nu gresesc,si de atunci nu a trecut.Nu acuza dureri i doar nu trece amorteala de la deget.Ce poate fi si ce ne recomandati? in aceasta seara i-am facut bai alternative rece,cald,crezand ca poate a obosit ft.mult dar pt ca amorteala nu a trecut -am gandit ca poate monturile sa fie de vina pt amorteala.Astept sfatul DVS,multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna seara!
Paresteziile mentionate ("amorteala") sunt legate de incaltaminte inadecvata si de efortul excesiv (stat in picioare, mers pe jos).
Veti obtine informatii aici, pe site-ul meu
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-Valgus.html
Trebuie sa intelegeti ca monturile obliga la schimbarea profunda a incaltamintei si a regimului de viata (efort).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: