Deget umflat si vanat raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de ndobrin cu 12 ani in urma

Mi s-a umflat si invinetit brusc, vazand cu ochii, fara sa ma lovesc, degetul mare de la mana dreapta. Cum e posibil oare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (33)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Invinetirea degetului poate fi din cauza afectării circulaţiei capilare sau a existenţei unui panariţiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

andru (acum 10 ani)

va rog , as avea nevoie de ajutor , intai , am 15 ani si ieri 26 martie am gesticulat cu degetu aratator prea tare si destul de rapid pe o masa, s-a auzit un trosc mic , ca atunci cand iti pocnesti degetele , iar dupa 1 ora mi s-a umflat degetul , la a doua falanga e putin invinetit, taletul meu este desenul asa ca nu prea as vrea o veste rea , am incercat cu batista pusa la congelator , nu prea ma doare cand imi masez degetul , pot sa-l misc dar nu pot sa strang pumnul complet .. ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

ati putea sa ne spuneti ce varsta aveti, daca mai aveti si alte boli (daca da, care ar fi acelea), daca urmati vreun tratament, daca la degetul respectiv v-ati taiat sau daca v-ati taiat unghiile recent, daca ati rupt vreo ''''pielita'''' de la acel deget, daca umflarea si invinetirea sunt strict localizate pe stanga sau dreapta unghiei sau este tot degetul umflat?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ndobrin (acum 12 ani)

Buna ziua,
Am 43 ani. La majoritatea intrebarilor de mai sus raspunsul este nu.
Mi s-a umflat si invinetit de doua ori la interval de aproximativ o luna aparent fara nici un motiv la degetul mare de la mana dreapta, cum am mai spus.Curios este ca in doua zile parca nu as fi avut nimic, ma tine doar putin cand indoi degetul si ma doare suportabil cand apas intre falange.
Multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul d-vs, din cele descrise ar putea fi vorba şi de un corp străin la nivelul acelui deget (o aşchie, etc.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zorita (acum 12 ani)

Buna ziua! Am si eu o problema asemanatoare,am 22 ani si de cateva zile am un deget umflat,de fapt la extremitatea degetului,e umflat,vanat si cam doare.Si sigur mi-am rupt o pielita...ce as putea sa fac??? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manuela (acum 12 ani)

mi s-a invinetit degetul mare de la mana dreapa fara sa ma lovesc,dintr-o data, vazand cu ochii, stand la birou.in 2-3 ore toata partea dinspre palma a degetului imi este vanat.
am 43 ani.oare este vreo problema de cardiologie su neurologie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexxx (acum 12 ani)

Buna
Acum o saptamana asa dintr-o data am simit ca ma doare degetul de la mana dreapta (aratatorul)
dupa o zi mi sa umflat si e foarte putin vanat ma doare putin cand apas pe prima falanga (dupa unghie) si pe partea dreapta a degetului intre prima si a doua falang.Am folosit de vreo doua zile un antiinflamator "puterea ursului" si nu simt nici o imbunatatire.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 11 ani)

daca te-ai lovit la un deget si sa umflat este posibil sa fie rupt?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Patrick (acum 11 ani)

Buna ziua!
Astazi seara m-am lovit si eu la deget.M-am dus cu prietenii la fotbal cand unul dintre iei a sarit la minge(eu eram in poarta)deodata cu mine.Mi-am intors degetul mic de la mana dreapta,pe moment m-a durut foarte tare,insa cu timpul s-a mai ameliorat durerea.Degetul e umflat tare si vanat.Imi puteti spune ce sa fac ca sa se desumfle?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denysaa (acum 11 ani)

Mi s-a umflat degetul aratator de la mana dreapta fara sa ma lovesc , am fost la medic si mi-a spus ca poate m-a muscat un paianjen si mi-a spus ca sa ma ung de 3 ori pe zi cu Diclac gel ... Dupa ceva timp m-am zgariat la acel deget si cateva zile nu m-am mai uns cu gel. Dupa ce a disparut zgarietura iar am inceput sa ma ung cu Diclac gel si degetul s-a mai desumflat... Dar degetul nu a revenit la normal... Puteti sa ma ajutati cu un sfat, va rog frumos .
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandru (acum 11 ani)

am o durere la mana stanga de la umar un pic mai jos am facut un vaccin in copilarir si mi sa format ca un bob de fasole iar acum de ceva timp sa invinetit ,umflat si ma doare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandru (acum 11 ani)

am o durere la mana stanga de la umar un pic mai jos am facut un vaccin in copilarir si mi sa format ca un bob de fasole iar acum de ceva timp sa invinetit ,umflat si ma doare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 10 ani)

Buna ziua

Am la degetul aratator o umflatura si un pic vanat, nu mam lovit, cand ating unde este umflat se simte ceva tare, de 2 ori pe an ma doare la atingere an luna mai si an august, an restul perioadei nu ma doare deloc, tot anul este umflat. Ce ar putea fi si din ce cauza.Va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 10 ani)

buna ziua, am 31 de ani si un deget umflat, cel mic de la mana dreapta. nu stiu de ce s-a umflat pentru ca nu imi amintesc sa-l fi lovit sa sa ma fi muscat ceva. s-a umflat treptat , pornind de la prima parte a degetului, cea cu unghia, a doua zi partea din mijloc si a treia zi ultima parte a degetului, de langa palama. azi e a patra zi si sper ca umflatura sa nu plece si spre palma. degetul este putin rosu si mai cald fata de restul, si ma doare doara daca apas pe el, o durere usoara. aveti idee cu ce seamana acest fenomen?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andronic24 (acum 10 ani)

Buna seara, am si eu o problema.... mi-am prins degetul de la mana stanga intre cele doua varfuri de la foarfece care sustin manerele..... am dat cu rivanol.... apa oxigenata si cu iod..... cu toate in timpul aceleiasi zi... acum seara imi simt varful degetului amortit, este vanat si pielea este putin tare..... si este putin umflat unde m-am intepat..... ce ma sfatuiti sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raul (acum 9 ani)

Buna seara, de o saptamana mi-am fracturat piciorul in zona tibiei, am avut timp de 5 zile o atela gipsata pentru ca imi era foarte umflat si vanat piciorul, de 3 zile mi-a aplicat o cizma de gips piciorul desumflandu-se, dar azi am observat ca doua degete sau invinetit pe margine, astept un raspuns...

Va multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raul (acum 9 ani)

Buna seara, de o saptamana mi-am fracturat piciorul in zona tibiei, am avut timp de 5 zile o atela gipsata pentru ca imi era foarte umflat si vanat piciorul, de 3 zile mi-a aplicat o cizma de gips piciorul desumflandu-se, dar azi am observat ca doua degete sau invinetit pe margine, astept un raspuns...

Va multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 9 ani)

M-am batut cu cineva , i-am dat un pumn in fata , mai exact in dintii , si am degetul putin julit si umflat , ce pot face ca sa mi se desumfle ? va rog frumos daca puteti sa imi lasati comentarii foarte repede ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 9 ani)

nu te mai bate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2